Nusilenkėme Medininkų tragedijos aukoms

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Nuo pat pirmųjų nepriklausomos valstybės atkūrimo dienų daugelis Lietuvos gyventojų išgyveno ne tik savo artimųjų, bet ir draugų, pažįstamų netektis.
 
Šių eilučių autorius net nepagalvojo, kad po daugelio metų, įvykių, permainų teks susitikti su bendraklase Genute Bakanavičiūte-Orlavičiene toli, prie Lietuvos–Baltarusijos pasienio – Medininkuose, jos vyro Stanislovo žūties vietoje, kad teks susitikti su tolimais savo giminaičiais Genute ir Albinu Orlavičiais, išgyvenusiais sūnaus Stanislovo žūtį, kad čia teks nusilenkti iš netolimo Vaikštynių kaimo (Trakų r.) bendraamžio Algirdo Kazlausko šviesiam atminimui, su kuriuo jaunystėje susitikdavome linksmose kaimo vakaruškose. Pagerbėme ir kitus čia prieš 19 metų tragiškai žuvusius muitininkus.
 
Medininkų tragedijos aukų pagerbimas prasidėjo Vilniaus arkikatedros bazilikos Šv. Kazimiero koplyčioje šv. Mišiomis, į kurias atvyko LR Seimo Pirmininkė Irena Degutienė, Seimo kancleris Jonas Milerius, finansų ministrė Ingrida Šimonytė, LR Nepriklausomybės Akto signataras trakietis Romualdas Rudzys, Muitinės departamento pareigūnai, žuvusiųjų artimieji, vienas išlikęs gyvas muitininkas, šiandieninis Lietuvos evangelikų reformatų bažnyčios vadovas, neseniai išrinktas Lietuvos evangelikų reformatų bažnyčios sinodo generaliniu superintendentu, visuomenininkas Tomas Šernas.
 
Medininkų pasienio poste prie žuvusių pasieniečių memorialo vyko iškilmingas mitingas, skirtas 1991 m. liepos 31 d. žuvusių policininkų Mindaugo Balavako, Algimanto Juozako, Juozo Janonio, Algirdo Kazlausko, Ričardo Rabavičiaus bei muitininkų Antano Musteikio ir Stanislovo Orlavičiaus šviesiam atminimui pagerbti.
 
Ceremoniale nedalyvavusios šalies Prezidentės Dalios Grybauskaitės žodžius perdavė jos vyriausiasis patarėjas Jonas Markevičius.
 
Apžvelgdama tų įvykių ir išpuolių prieš Lietuvos pasieniečius ir muitininkus raidą Seimo Pirmininkė I. Degutienė akcentavo: … jeigu tie pasienio sargai būtų ir šiandieną, pasienyje mažiau mes kalbėtume apie korupcines landas, kontrabandą ir būtume ramesni dėl valstybės sienų. I. Degutienė išreiškė viltį, jog užsitęsusi byla su Rusija dėl kitų šioje šalyje besislapstančių žudikų Andriejaus Lachtionovo, Česlovo Mlyniko ir Aleksandro Ryžovo byla pasistūmėjo į priekį, nors kol kas turime per 19 metų tik vieną teisiamąjį omonininką Konstantiną Michailovą.
 
Mitinge taip pat kalbėjo buvęs LR Prezidentas Valdas Adamkus, l. e. Ministro Pirmininko pareigas Ingrida Šimonytė, Muitinės departamento pareigūnai.
 
Žuvusiųjų pasieniečių pagerbimo ceremoniale taip pat dalyvavo trakiečio Gintaro Žagūnio, žuvusio Dieveniškių užkardos ruože ties Krakūnų kaimu, mama irakietė Aldona Žagūnienė, Gintaro žmona su vaikais bei kiti Lietuvos tragiškų įvykių dalyviai.
 
Pagerbiant žuvusius pasieniečius Medininkų pasienio poste vyko tradicinis sportininkų estafetinis bėgimas po 5 km 35 km atkarpoje Medininkai–Vilnius.
 
Žuvusieji Medininkuose buvo iškilmingai pagerbti jų amžinojo poilsio vietoje – Vilniaus Antakalnio kapinėse. Prie kapų gėles padėjo buvę ir esami šalies vadovai, Muitinės departamento atstovai, artimieji, dvasininkai, eiliniai žmonės.
 
Autoriaus nuotr.
 
Nuotraukoje: Žuvusiųjų pasieniečių memorialas
 
Voruta. – 2010, rugpj. 7, nr. 15 (705), p. 1, 15.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra