„NOSTRA VILNA: pirmasis Vilniaus atvaizdas“

Autorius: Data: 2019-01-29 , 10:44 Spausdinti

„NOSTRA VILNA: pirmasis Vilniaus atvaizdas“

www.voruta.lt

Lietuvos dailės muziejus ir Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnyba Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4) atidarė parodą „NOSTRA VILNA: pirmasis Vilniaus atvaizdas“. Tai antroji paroda iš 2018–2022 m. tarptautinių parodų ciklo „Vilniaus miesto istorijos svarbiausieji ženklai“, skirto Vilniaus 700 metų jubiliejui pasirengti.

Parodoje eksponuojamas unikalus XIV a. antrosios pusės žemėlapio fragmentas, kuriame pirmą kartą pavaizduota Lietuvos sostinė Vilnius. Tai ankstyviausias iki šiol žinomas kartografinis šaltinis, kuriame vaizduojama Lietuvos sostinė, taip pat tai ankstyviausias ikonografinis Vilniaus vaizdas. Šis unikalus Vilniaus ir Lietuvos istorijai eksponatas atvežtas iš Slovėnijos Respublikos archyvo Liublianoje. Paroda veiks iki 2019 m. kovo 31 d.

Šis unikalus ikonografinis, istorijos ir istorinės geografijos šaltinis savo verte prilygsta pirmajam Lietuvos paminėjimui 1009 m. Kvedlinburgo analuose ir 1323 m. sausio 25 d. Lietuvos valdovo Gedimino laiškui, kuriame pirmą kartą paminėtas Vilnius. Žemėlapio fragmentas mažai tyrinėtas istorikų ir dar nepakankamai įtrauktas į mokslinę erdvę.

Veikiant parodai (sausio–kovo mėn.) bus organizuojama kultūros istorikų diskusijos, viešos istorikų paskaitos, edukaciniai užsiėmimai moksleiviams ir šeimoms. Vilniaus gimtadienio minėjimą paįvairins vasario mėnesį LDM Radvilų rūmų muziejuje atidaroma unikalių XVIII a. pabaigos – XIX a. pradžios Vilniaus planų iš Lietuvos valstybės istorijos archyvo, braižytų Vilniaus gimnazijos moksleivių, paroda „Nepažintas Vilnius“. Paroda organizuojama kartu su Lietuvos valstybės istorijos archyvu.

Numatoma kasmet Vilniaus paveikslų galerijoje per Vilniaus miesto gimtadienio – sausio 25-osios – šventę pristatyti išskirtinės svarbos kultūros vertybę iš Europos šalių institucijų fondų, aktualią Lietuvos ir Vilniaus istorijai.

Parodos organizatoriai tikisi, kad istorinių atodangų ciklas „Vilniaus miesto istorijos svarbiausieji ženklai“ atskleis Vilnių kaip unikalų Europos lotyniškosios civilizacijos miestą, o parodose pristatomi ženklai ir simboliai padės geriau pažinti sostinės istoriją. Parodos organizatoriai tikisi, kad sausio 25-oji taps kasmetine vilniečių ir Vilniaus svečių tradicija minėti Vilniaus miesto gimtadienį.

Paroda veiks iki 2019 m. kovo 31 d.

ParodosKomentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra