Netikėtai išėjęs Anapilin

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Didžiausią netektį pajunta kiekviena tauta, kai jai nuoširdžiai dirbęs ir nusipelnęs veikėjas pačiame kūrybiniame subrendime iškeliauja Anapilin. Toks būtų netikėtai miręs VORUTOS ir kitų žurnalų bei laikraščių bendradarbis dailininkas, menotyros ir meno istorijos specialistas prof. Jonas Sidaravičius.
Kauno arkikatedroje bazilikoje šv. Mišiose jis buvo prisimintas kaip daugelio kardinolo Vincento Sladkevičiaus portretų autorius. Dar šiemet vyskupas Juozapas Matulaitis Kaišiadorių katedroje pašventino vieną geriausiai pasisekusių kardinolo portretų. Vilniaus šv. Petro ir Povilo bažnyčią puošia didžiulis – 2 metrų – Sidaravičiaus pieštas puikus Šventojo tėvo Jono Pauliaus II portretas. Trakų pilies didžioji menė puikuojasi jo tapytu ir padovanotu Vytauto Didžiojo portretu. Vilniaus karininkų ramovės salėse kabo visų didžiųjų Lietuvos kunigaikščių portretai.
Gedimino ordino I laipsnio kavalierius, Vilniaus konservatorijos, VGTU dėstytojas. Dailininkų sąjungos, Lietuvos kolekcininkų asociacijos valdybos, Tarptautinės Napoleono atminimo draugijos Paryžiuje, Lietuvos ir Čekijos draugijos narys.
Lietuvos bajorai Joną Sidaravičių prisimena kaip vieną šios sąjungos atkūrėjų, buvusį kanclerį ir maršalką. Tai buvo labai darbštus, išradingas ir labai kuklus, nereklamuojantis savo veiklos bajoras, ne kaip kai kurie šių dienų bajorų veikėjai. Jo darbštumą liudija per 130 straipsnių nežinomų dailės kūrinių atribucijos tema, išaiškinti 150 nežinomų dailės kūrinių autoriai. Monografijų “Gerardas Bagdonavičius”, “Japonų graviūra”, “Antrasis paveikslų gimimas”, “E.Armoškos dailės kūrinių kolekcija” ir kt. – iš viso 13 knygų autorius. Autorinės parodos Trakuose, JAV, Lenkijoje. Tokijo universiteto premijos ir medalio laimėtojas Japonijoje.
Jonas Sidaravičius daug keliavo ir aplankė 41 pasaulio šalį. Jis Čekijos šv. Vaitiekaus ordino riteris. Gimęs 1937 m. Abšrujų kaime, netoli Šiaulių. 1965 metais baigė Maskvos menų institutą. 1974 metais Vilniaus dailės institutą, kur įgijo meno istorijos ir teorijos specialybę. Daug skaitė ir rašė. Prisimename, kaip kvietė bajorus bendradarbiauti VORUTOJE ir ją prenumeruoti. Būdamas nusipelnęs Lietuvos meno veikėjas, apdovanotas Sausio 13-osios atminimo medaliu.
Mirė Jonas Sidaravičius atvykęs į Kauną, kur ruošėsi aplankyti B. Brazdžionio ir kun. Ričardo Mikutavičiaus kapus, šių metų spalio 19 d., išlipęs iš autobuso stotelėje. Palaidotas Kužių miestelio, prie Šiaulių, savo tėvų kapuose. Atsisveikinant kalbėję akademikas skulptorius prof. Kostas Bogdanas, generolas J.Andriškevičius ir kt. pažymėjo, kad tai buvo ryškiausias LDK Gedimino ordino kavalierių draugijos pirmininkas, kuklus ir išradingas žmogus, kurio renginius ilgai minės ne tik ordininkai, bet ir visa Lietuva.

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra