Netekome rašytojo J. Apučio

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Eidamas 74-uosius, 2010 m. vasario 28-ąją, užgeso lietuvių prozininkas, vertėjas Juozas Aputis (g. 1936), pranešė LTV naujienų tarnyba.
 
Su J. Apučio vardu yra siejamas novelės atgimimas tarybiniais metais (7–8 deš.).
 
Moderni novelės forma, subtilus psichologiškumas, lyrinė pasaulėjauta, eseistinė stilistika J. Apučio novelėse buvo nauja ir skaitytojui labai įdomi ieškojimo kryptis.
Būties slėpinių, gyvenimo pilnatvės visuotinumo dėsniai, egzistencinio nerimo vedami yra visi J. Apučio personažai, nepaisant jų amžiaus, kilmės, profesijos.
 
Interviu su J. Apučiu rasite čia.
 
„Jei žmogus iš tiesų jaučiasi pašauktas menui, reikia jam pirmiausia susitaikyti su tuo, kad jis negali lygiuotis arba turėtų nenorėti lygiuotis su tais, kurie ir kuria va šitą meną ir kurie yra gerai apmokami. Jis turi susitaikyti ir ramiau, spakainiau gyventi“, – lrt.lt yra sakęs rašytojas J. Aputis.
 
J. Aputis gimė 1936 m. birželio 8 d. Balčių kaime (Raseinių r.), kurį laiką gyveno Nemakščiuose, Viduklėje, Vilniuje, vėliau įsikūrė Dzūkijoje, vaizdingame Zervynų kaime.
 
1960 m. baigė Vilniaus universitetą, dirbo „Literatūros ir meno“, „Girių“, „Pergalės“ (nuo 1980 m.) redakcijose. Nuo 1990–1994 m. buvo „Metų“ redaktorius, nuo 1995 m. – „Metų“ žurnalo prozos skyriaus redaktorius.
 
Pirmosios jo novelių knygos – „Žydi bičių duona“ (1963) ir „Rugsėjo paukščiai“ (1967).
 
1986 m. J. Apučio novelių rinktinė „Gegužė ant nulūžusio beržo“ buvo įvertinta Nacionaline premija.
 
J. Aputis yra išvertęs V. Bykovo, A. Čechovo, A. Platonovo, V. Šuktino, J. Trifonovo ir kt. prozos, paskelbė kritikos straipsnių ir recenzijų. 
 
Paskutinės rašytojo knygos – 2004 m. Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla išleista J. Apučio novelių knyga „Vieškelyje džipai“, 2006 m. leidyklos „Alma littera“ išleistas pokalbių ir esė rinkinys „Maži atsakymai į didelius klausimus“.
 
2005 m. už savo kūrybą J. Aputis pelnė Nacionalinę kultūros ir meno premiją, yra apdovanotas daugeliu literatūros premijų.
 
Kaip praneša naujienų agentūra ELTA, velionį ketinama šarvoti pirmadienį sostinės Šv. Jonų bažnyčioje.
 
LTV naujienų tarnyba
 
www.lrt.lt
 
Nuotraukose: Prozininkas J. Aputis

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra