Nes kaipgi mylėti, kaipgi kraują lieti už tai, ko nepažįstama ir nesuprantama? (V.Sirokomlė, 1860 m.)

Autorius: Data: 2013-02-06 , 12:47 Spausdinti

Vasario 16-oji – pažinti, suprasti, didžiuotis
Praėjusiais metais Istorinėje Prezidentūroje surengta šventinė Vasario 16-osios akcija „Pasveikinkim vieni kitus“  džiugino dalyvių gausa, tačiau išryškino istorijos žinių spragas mūsų atmintyje. Todėl šiais metais muziejus kviečia kartu pasidomėti moderniosios Lietuvos Respublikos kūrimosi procesu ir atrasti svarų pagrindą Lietuvos valstybės atkūrimo dienos džiaugsmui ir sveikinimams. Nauju projektu, kurio moto „pažinti, suprasti ir didžiuotis“, muziejus kviečia kartu pasiruošti Pirmosios Lietuvos Respublikos šimtmečio sukakties minėjimui.
Pradedamas ganėtinai rizikingas projektas, siekiantis įtraukti žmones į istorijos vertinimą. Paprastai tik labai patyrę visuomenės mokslų autoritetai drįsta vertinti praeities įvykius. Projekto rengėjai nesiekia paversti visų žmonių istorijos ekspertais, tačiau pagilinti ir praplėsti visuomenės bendrąją atmintį būtų pravartu. Todėl per ateinančius ketverius metus, pradedant 2013 m., Istorinės Prezidentūros muziejininkai pateiks žmonių teismui kelis šimtus svarbių Pirmosios Lietuvos Respublikos įvykių, su kuriais susipažinę žmonės balsavimo būdu išrinks 100, jų nuomone, pačių reikšmingiausių.
Pirmajame etape (2013 02 16 – 2014 02 16) bus gilinamasi į 1918 – 1922 metų laikotarpį ir jo ryškiausius įvykius. Jau šią Vasario 16-ąją visiems Istorinės Prezidentūros lankytojams bus pasiūlyta pasiklausyti pažintinių paskaitų, o po jų balsuoti renkant, kiekvieno lankytojo nuomone, reikšmingiausius to laikotarpio įvykius. Tą pačią dieną prasidės ir internetinis balsavimas. Jis bus vykdomas www.istorineprezidentura.lt, kur lankytojai ras glaustą kiekvieno balsavimui siūlomo įvykio aprašymą. Visus metus, bendraudamas su mokyklomis, aukštojo mokslo institucijomis, įvairiomis organizacijomis ir bendruomenėmis, muziejus skatins aktyviai dalyvauti šiame projekte, klausytis paskaitų muziejuje ir balsuoti internetu.
Šis projektas turi dar vieną svarbią misiją. Praeities vertinimas šių dienų žmogaus akimis ne tik atveria istorijos pažinimo kelius, bet ir leidžia pažinti dabartinę visuomenę. Tai skatina apmąstyti šiandienos prioritetus, įvertinti, kaip elgtumėmės įvairiose kritinėse situacijose, bei pagalvoti, apie tai, kaip nuo mažos iniciatyvos prasideda reikšmingiausi šalies įvykiai. Remdamiesi asmeninėmis patirtimis žmonės vertins, ar Lietuvos banko įkūrimas yra svarbiau už Paišybos kursų, virtusių į Meno mokyklą, įsteigimą. Kas turėjo daugiau įtakos istoriniams procesams – lito įvedimas ar žemės reforma? O galbūt pirmosios krepšinio varžybos? Projekto vykdytojai tikisi, kad kuo daugiau Lietuvos žmonių įsitrauks į šį projektą, susidomės moderniosios Lietuvos Respublikos istorija ir taps naujos parodos bendraautoriais.
Ketverius ateinančius metus (2013 – 2017 m.), kiekvieną Vasario 16-ąją, lankytojams bus pristatomi vis kito Pirmosios Lietuvos Respublikos laikotarpio įvykiai, juos lankytojai vertins ir pateiks savo pasirinktą dešimtuką. Šių metų Lietuvos valstybės atkūrimo dieną startuojantį projektą „Šimtmečio belaukiant: reikšmingiausi Pirmosios Lietuvos Respublikos įvykiai“ užbaigs 2018 m. Vasario 16-ąją Istorinėje Prezidentūroje atidaryta  paroda „100 reikšmingiausių Pirmosios Lietuvos Respublikos įvykių“.
2013 m. Vasario 16-ąją, jau tradiciškai, Istorinė LR Prezidentūra kviečia apžiūrėti Prezidento rūmus nemokamai. Muziejus dirbs nuo 11 iki 17 val., o nuo 13 iki 15 val. Audiencijų salėje (II aukšte) muziejaus istorikai pristatys ryškiausių  1918 – 1922 metų istorinių įvykių apžvalgą ir pakvies lankytojus pareikšti savo nuomonę balsuojant už 10, jų nuomone, pačių reikšmingiausių to laikotarpio įvykių. Nuo 15 iki 16.30 Vasario 16-osios šventė toliau vyks Istorinės Prezidentūros sodelyje, šventės rengėjai „Tautos namai“ planuoja gėlių padėjimo ceremoniją prie Prezidentų paminklų, teatralizuotą susitikimą su istoriniais personažais bei retro muzikos koncertą, kuriame dalyvaus pučiamųjų sekstetas „Brass Bravo“, Liudas Mikalauskas ir Egidijus Bavikinas.

Vasario 16-ojiKomentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra