Nepriklausomybę švetėme su mokslininkais

Autorius: Data: 2014-02-20 , 09:35 Spausdinti

Vilniaus anykštėnų sambūris (VAS), prieš metus pradėjęs antrąjį veiklos dešimtmetį, turi ir puoselėja keletą gražių tradicijų. Viena iš jų – Nepriklausomybės dienos bendri minėjimai, rengiami kasmet vasario mėnesį. Jų pagrindą sudaro keletą metų rengiami pokalbiai su mokslininkais apie mūsų šalies nepriklausomybės ištakas, raidą ir reikšmę. Tuo rūpinasi VAS pirmininkė Rita Virbalienė ir Janina Baublienė, Regina Smetonaitė bei kiti tarybos nariai.

Tradicinė Nepriklausomybės šventė šiemet įvyko vasario 8-ąją, šeštadienį. Kraštiečiai ir svečiai užpildė visą Signatarų namų salę, Vilniuje (Pilies g. 26). Minėjimas, kaip ir kiti iki tol, buvo pradėtas Lietuvos Respublikos himnu, kurį sugiedojome kartu su Vilniaus mokytojų namų vyrų choru „Vytis“.

Dalykinei programai vadovavo, kraštietis, vienas iš Tautos namų santaros idėjos populiarintojas, o vėliau (nuo 1996 m.) ir Tarybos pirmininkas, buvęs VAS vadovas Antanas Gudelis. Jis supažindino kraštiečius su Tautos namų santaros idėjos raida ir tokiu pat pavadinimu dabar veikiančios Tarybos siekiais bei rūpesčiais. Po to istorikai buvo pakviesti pristatyti savo pranešimus.

Pirmąjį jų skaitė jaunas ir perspektyvus, spėjęs pagarsėti Anykščiuose bei respublikoje mokslininkas – pedagogas, archeologas ir istorijos publicistas, Vilniaus edukologijos universiteto dėstytojas Tomas Baranauskas. Jis gvildeno Vasario 16-osios fenomeną ir pasekmes, plačiai aptarė Lietuvos Respublikos prezidento Antano Smetonos asmenybę, politiką ir prieštaringus, ypač – tarybinio bei pastarojo meto požiūriu, jo veiklos, spendimų ir poelgių konceptualius vertinimus. Be to, prelegentas atskleidė įdomių to meto Lietuvos vidaus ir tarptautinio gyvenimo faktų.

Antrąjį pranešimą pristatė gerai žinomas tėviškėnas, ilgametis Pasaulio anykštėnų bendrijos pirmininkas ir dažnas VAS renginių svečias, Lietuvos Mokslų akademijos narys emeritas, prof. habil. dr. Antanas Tyla. Jis įdomiai aptarė Lietuvos nepriklausomybės idėjos priešaušrį ir ištakas. Tarp kitų politinių, ekonominių bei socialinių visuomenės gyvenimo įvykių, profesorius daug dėmesio skyrė 1917 m. Vilniaus konferencijos, kurioje dalyvavo dešimt Anykščių krašto atstovų ir Lietuvos Tarybos (į ją buvo išrinktas ir vienas anykštėnas – Steponas Kairys iš Kurklių valsčiaus), reikšmei. Abu pranešimai susilaukė deramo kraštiečių dėmesio ir palankaus vertinimo.

Renginio dalyvius su švente šiltai pasveikino 2011 m. buvęs Kauno anykštėnų draugijos steigimo iniciatyvinės grupės narys, vienas iš jos įsteigėjų, o nuo 2012 m. balandžio draugijos tarybos narys ir iždininkas Romas Pačinskas. Sveikinimo kalbą jis baigė šiai progai skirtu, nauju savo eilėraščiu.

Minėjimo programą praturtino koncertas, kurį surengė Vilniaus mokytojų namų vyrų choras „Vytis“ (vadovas Arūnas Pikšrys). 1975 m. jį įkūrė prof. Adolfas Krogertas, o vadovais yra buvę prof. Tadas Šumskas ir Raimondas Katinas. Dabar jo repertuare – lietuvių ir pasaulio tautų dainos, šiuolaikinės ir klasikinės pasaulietinės bei sakralinės muzikos kūriniai. Koncertavo Lietuvoje ir užsienyje, dalyvavo konkursuose ir muzikiniuose festivaliuose Italijoje, Ispanijoje, Šveicarijoje, JAV ir kt. Dalyvavo keliuose operų pastatymuose ir pelnė apdovanojimų. 1985 m. jis pripažintas geriausiu vyrų choru Lietuvoje.

Valandos trukmės koncerte anykštėnai klausėsi nepriklausomybės laikų kompozitorių, lietuvių liaudies tautinių bei patriotinių dainų, klasikos kūrinių. Klausytojai nepagailėjo plojimų, o šventės organizatorės Rita Virbalienė ir Regina Smetonaitė padovanojo kiekvienam dainininkui po kompaktinę plokštelę su svėdasiškio, aktoriaus Ferdinando Jakšio atliekamu dramaturgo Kosto Ostrausko monodramos „Vaižgantas“ įrašu, kuri išleista VAS ir Svėdasiškių draugijos „Alaušas“ rūpesčiu.

Pabaigoje buvo aptarti sambūrio organizaciniai klausimai. Pirmininkė Rita Virbalienė supažindino su numatomais VAS ir Pasaulio anykštėnų bendruomenės renginiais, kvietė juose dalyvauti, o šių eilučių autorius, Svėdasiškių draugijos „Alaušas“ leidinių sudarytojas, mokslinis redaktorius ir bendraautorius pristatė dvi naujas draugijos knygas: „Svėdasai: praeitis ir dabartis“ (2012, 1 t., 440 p.) bei „Svėdasiškių draugija Alaušas“: ištakos, istorija, veikla“ (2013, 126 p.).

Dalykinei programai išsekus, VAS pirmininkė Rita Virbalienė ir Tarybos narė Regina Smetonaitė padėkojo pranešėjams ir kitiems programos dalyviams, apdovanodamos juos gėlėmis bei naujausiomis leidyklos „Perto Ofsetas“ knygomis.

Šventė baigėsi smagiu svečių ir kraštiečių šurmuliu prie puoduko kavos ir bendrų sumuštinių stalo, paruošto kitoje rūmų salėje. Tautinis patriotinis vakaras paliko gražių prisiminimų.

 

Vytautas RIMŠA,

Svėdasiškių draugijos „Alaušas“

tarybos narys, atsakingas už mokslinę veiklą

Autoriaus nuotr.

Vasario 16-oji , , , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra