Nepriklausomi gamintojai: pertvarka atkurs pusiausvyrą šilumos ūkyje

Autorius: Data: 2012-10-09 , 16:20 Spausdinti

Energetikos ministerijos siūloma šilumos ūkio pertvarka atstatys pusiausvyrą išbalansuotame Lietuvos šilumos ūkyje ir sugrąžins gyventojams bei kitiems rinkos dalyviams jų pamintas teises, įsitikinę nepriklausomi šilumos gamintojai. Jie palaiko ministerijos parengtą Šilumos ūkio įstatymo projektą ir ragina politikus įtvirtinti pokyčius realiam įgyvendinimui, kad vartotojai pajustų naudą.

Viena iš svarbiausių įstatymo nuostatų – šilumos gamybos ir tiekimo atskyrimas – suteikia galimybę šilumos sektoriuje atsirasti konkurencijai. Įsigaliojus naujajam įstatymui, visi gamintojai turės galimybę pasiūlyti savo paslaugas centralizuotam tiekėjui, kuris iš visų gamintojų pasirinktų efektyviausią, galintį šilumą gaminti pigiausiai.

Vadinasi, visi šilumos gamintojai konkuruos lygiomis sąlygomis ir teisėmis – visa gamybos savikaina, nes šiuo metu monopoliniams gamintojams buvo sudarytos išskirtinės sąlygos ir mokama didesnė kaina nei visiems kitiems šilumos gamintojams, todėl galiojusi tvarka neskatino efektyvumo didinimo.

„Nauja šilumos ūkio reguliavimo tvarka užtikrins teisę gyventojams gauti šilumą mažiausiomis sąnaudomis. Bus atkurtas rinkos ekonomikoje priimtinas jėgų balansas – vartotojų teisės yra svarbiausios, jie užsako ir perka paslaugą, todėl privalo turėti galimybę reikalauti efektyvaus ir teisingo rinkos veikimo“, – sakė Raimondas Štreimikis, nepriklausomo šilumos gamintojo „GECO Investicijos“ direktorius.

Naujasis Energetikos ministerijos parengtas Šilumos ūkio įstatymas sukurs vienodas sąlygas visiems gamintojams prisijungti prie tinklo, jei jie gali užtikrinti kokybišką ir pigią šilumą. Naujoji tvarka panaikins galimybę monopoliniams tiekėjams manipuliuoti dominuojančia padėtimi ir neįsileisti kitų gamintojų, net jei jie gali tiekti šilumą mažesnėmis sąnaudomis.

„Pirmiausia, laimės vartotojai, nes iki šiol daug klausimų apskritai nebuvo išspręsta, o žaidimo taisyklės nustatytos taip, kaip palankiau monopoliniams tiekėjams. Pavyzdžiui, rezervavimo mokesčiai šiuo metu nėra konkurencijos objektas – jie nustatomi tokie, kokių nori šią paslaugą privalomai teikiantys centralizuoti šilumos tiekėjai, nors dėl rezervavimo taip pat turėtų būti konkuruojama“, – sakė Gintautas Pangonis, AB „Grigiškės“ generalinis direktorius.

Seniai laukta ir reikalinga Šilumos ūkio pertvarka paskatins mažųjų šilumos gamintojų atsiradimą ir plėtrą – nuo šilumos sektoriaus nutraukiama uždarumo ir nepasiekiamumo skraistė, kuri iki šiol atbaidydavo daugelį potencialių gamintojų ateiti į rinką ir pasiūlyti savo paslaugas, net jei jie galėtų šilumą gaminti efektyviau, lanksčiau prisitaikyti prie pokyčių, greičiau pereiti prie biokuro ir naujų technologijų.

„Pritariame šilumos gamintojų ir tiekėjų atskyrimo principui, tai naujas sprendimas visos Europos kontekste. Klaipėda jau dabar džiaugiasi konkurencijos pranašumais, nes šiame mieste jau veikia penki nepriklausomi šilumos gamintojai, kurie konkuruoja tarpusavyje, o iš to laimi Klaipėdos gyventojai“, – teigė bendrovių grupės „E Energija“ vadovas Virginijus Strioga.

Tačiau V. Strioga nepalaiko valstybinio kapitalizmo kūrimo energetikoje – nepritaria valstybės kontroliuojamo šilumos tinklų operatoriaus steigimui. Pasak jo, šilumos ūkis Lietuvoje galėtų veikti efektyviai ir duotų didžiausią naudą gyventojams bei visiems kitiems rinkos dalyviams, jei šilumos tiekimo funkcija būtų paliekama savivaldybių žiniai, o šilumos gamyba perduodama į privačias rankas.

„Šiuo metu Vilniuje yra bent aštuonios katilinės ir elektrinės. Jei jos būtų parduotos skirtingiems privatiems investuotojams, esu įsitikinęs, kad jose labai greitai atsirastų biokuro katilai, kurie gamintų šilumą vilniečiams už ekonomiškai pagrįstą mažiausią kainą“, – siūlė V. Strioga.

Daugiau informacijos: Rita Saunorytė Norutienė, „Publicum FComm“ projektų vadovė, T +370 5 249 9087, M +370 682 95377, r.norutiene@publicum.lt

© M. Staudinger/PIXELIO nuotr.

Lietuva , , , , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra