Nepalikime užmarštyje

Autorius: Data: 2011-05-16 , 11:52 Spausdinti

Tautotyrininkė hum. m. dr. Nastazija KAIRIŪKŠTYTĖ, Vilnius

Šiemet sukanka 70 metų, kai sovietiniai represijų vykdytojai kartu su vietiniais kolaborantais parengė Lietuvos SSR gyventojų trėmimo planą ir birželio 14-15 d. jį įvykdė. Tai buvo pirmasis masinis žmonių trėmimas, kurio metu gimtųjų namų neteko įvairaus amžiaus, įvairių socialinių grupių apie 17,5 tūkst. žmonių. Šią tragediją dar daugiau pagilino tai, kad trėmimo metu 3,6 tūkst. vyrų buvo atskirti nuo šeimų ir be teismo nukreipti į įvairius lagerius, kurių itin sunkios gyvenimo sąlygos daugeliui iš jų ne laiku atėmė gyvybę.

Skaudžiai šių žmonių netektį išgyveno pasilikusieji, netekdami artimų žmonių, aktyvių valstybės, visuomenės veikėjų, savais darbais įrodžiusių savo patriotizmą ir pareigą tėvynei. Ypač tai pasakytina apie mokytojus.

Po sunkios tremties nedaugeliui pavyko grįžti tėvynėn, kurioje sovietiniai pareigūnai sutiko ne tik nedraugiškai, bet ir nesugrąžino jų paliktų namų, žemės bei kito turto.

Tėvynės pažinimo draugijos valdybos energingasis pirmininkas hum. m. dr. Kazimieras Račkauskas ėmėsi iniciatyvos, kad būtų pažymėta šios tremties 70 metų sukaktis. Tuo tikslu draugija kartu su Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centru organizuoja ekspediciją „Pirmosios tremties iš Lietuvos į Sibirą 1941 06 14-15 aukos ir jų kančios gairės“. Į šį kilnų darbą kviečiama įsijungti kuo daugiau žmonių: mokytojų, moksleivių, studentų, bibliotekininkų, tremtinių palikuonių, buvusių tremtinių pažįstamų ir kitų asmenų. Pageidaujama, kad ekspedicijos dalyviai, pažinoję tremtinius ar pastarųjų artimuosius bei kiti asmenys, surinktų ir pateiktų duomenų apie tremtinių ir jų šeimos narių asmenines savybes, išskirtinius gyvenimo bruožus, visuomeninę ir kitas veiklos rūšis. Nepalikime nuošalyje ir tremtinių materialinio palikimo (dokumentai, nuotraukos ir kt.). Surinktoji medžiaga papildys 1941 m. birželio 14-15 d. tremties istoriją ir taip joje liks vis mažiau „baltų“ dėmių.

Kviečiame kuo daugiau žmonių įsijungti į šią ekspediciją.

Prašytume ekspedicijos darbus baigti 2011 m. iki birželio 1 d. ir siųsti el. p.: gimtinė (a) mail, tele 2.lt.

Pasiteiravimui: tel. 8 699 9504

Nuotraukoje: Lietuvės tremtyje

Voruta. – 2011, geg. 21, nr. 10 (724), p. 16.

Tremtis , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra