Nemuno deltos regioniniame parke bręsta pokyčiai

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Nuo 2010 m. spalio 11 d. Nemuno deltos regioniniam parkui (NDRP) vadovaujantis Ramūnas Lydis pranešė, kad per artimiausius dvejus metus čia įvyks reikšmingų pokyčių. Iki 2012 m. kovo, atsižvelgiant į nūdienos reikalavimus ir žmonių poreikius, bus peržiūrėtas ir pakoreguotas NDRP tvarkymo planas, pakoreguota parko direkcijos veikla.
 
Naujas planas – naujos galimybės
 
Pasak R. Lydžio, paskutinė Nemuno deltos regioninio parko tvarkymo plano redakcija, patvirtinta 2005 metais, nebeatitinka šiandienos realybės. Reikia peržiūrėti plano ribas, pakoreguoti saugomų teritorijų zonas ir gamtosauginius reikalavimus jose; išklausyti parko teritorijoje gyvenančių bendruomenių nuomonės ir atsižvelgti į ją ruošiant naują plano redakciją. Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktorės Rūtos Baškytės 2010 m. spalio 18 d. įsakymu pradėta atnaujinti Nemuno deltos regioninio parko ir jo zonų ribų bei tvarkymo planus. „Gal iš vienos pusės kažką reikės įtraukti į saugomas teritorijas, iš kitos pusės, kai kur galima palengvinti žmonių gyvenimą, atsisakant saugomos teritorijos statuso. Kaip informavo Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba, bus peržiūrimi senieji, dar ikikariniai planavimo dokumentai, kur nurodytos tuo metu buvusios sodybos, vienkiemiai. Jei tose vietose nėra kažkokių ypatingai saugomų objektų, naujajame plane jos bus pripažįstamos kaip istoriškai susiklosčiusios gyvenamosios vietos ir čia bus galima įsikurti vėl. Žmonėms nebereikės įrodinėti teisme, kad norimoje įsikurti vietoje anksčiau būta sodybos. Gyvenimas prasideda iš naujo – praktiškai NDRP planas bus atnaujinamas visas“, – aiškino NDRP direktorius R. Lydis.
 
Plano užsakovas – Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba, o projekto vykdytojas – valstybinė įmonė „Valstybės žemės fondas“, buvęs Žemėtvarkos institutas.
 
Bus paprasčiau įteisinti
 
Anot R. Lydžio, stengiamasi, kad NDRP esantys statiniai atitiktų Pamario kraštui būdingas tradicijas. Nauji statiniai turėtų išlaikyti tradicinės architektūros reikalavimus – tam tikrą statinių aukštį (iki 8,5 m), užstatymo intensyvumą ir kitus reglamento apibrėžtus parametrus. Kai kurie statiniai jau įteisinti ir neatitikimus pakeisti galima tik gera šių pastatų savininkų valia.
 
Kol kas, parko direktoriaus manymu, daugiausia problemų kelia iš sovietinių laikų parke išlikę statiniai, kurie buvo statomi mažai paisant šio krašto tradicijų. R. Lydis minėjo šių metų spalio 1 d. įsigaliojusią naują Statybų įstatymo redakciją. Nesudėtingi pastatai, pavyzdžiui, pavėsinės, sodo nameliai parko teritorijoje gali būti statomi be leidimo ir be projekto.
 
Tai išsprendžia ir Rusnės sodininkų bendrijos problemas, nes jų pastatyti sodo nameliai iki tol buvo laikomi nelegaliai pastatytais.
 
„Jaučiama bendra tendencija – liberalizuoti taisykles, palengvinti žmonių gyvenimą“, – konstatavo R. Lydis.
 
Kviečia teikti siūlymus
 
Rengiant Nemuno deltos regioninio parko ir jo zonų ribų bei tvarkymo planus labai svarbi ir visuomenės, ypač parko teritorijoje esančių bendruomenių atstovų nuomonė. Todėl kiekvienas norintis gali aktyviai dalyvauti šių planų rengime, teikti pasiūlymų. Siekiant, kad planų rengimas vyktų sklandžiai, savo nuomonę ir konkrečių siūlymų galima pateikti jau dabar, pirmomis dokumentų rengimo dienomis. Pasiūlymai bus priimami iki pat viešų svarstymų, kurie vyks nuo 2011 m. rugsėjo iki 2012 m. vasario pabaigos. Pasiūlymai bus svarstomi apvaliojo stalo principu. Juos vertins Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba, NDRP direkcija, gamtosaugininkai ir kitų institucijų atstovai. „Kad abi pusės surastų kompromisinį variantą ir visiems būtų geriau, vertinime bus kviečiami dalyvauti ir pasiūlymų autoriai“, – sakė R. Lydis.
 
Šių metų gruodžio pabaigoje – kitų metų pradžioje numatoma susitikti su NDRP teritorijoje gyvenančių bendruomenių atstovais. Susitikimuose bus aiškinama apie naujojo plano ruošimą ir žmonių galimybes teikti pageidavimus ir siūlymus dėl naujojo plano.
 
Pokyčiai parko direkcijoje
 
R. Lydis atkreipė dėmesį, kad dėl NDRP planų ir kitų klausimų besikreipiantys žmonės neieškotų parko direkcijos darbuotojų Rusnėje. Jau 2 savaitės, kai parko direkcijos būstinė Rusnėje, Pakalnės kaime, tuščia. Taupant lėšas šildymui, visa parko direkcija persikėlė į Šilutę (Lietuvininkų g. 10). Pastatas Rusnės saloje laikinai užkonservuotas. Anot direktoriaus, šiuo metu ruošiamas projektas paramai iš ES struktūrinių fondų NDRP direkcijai Rusnėje renovuoti. Paraiška pateikta per Valstybinę saugomų teritorijų tarnybą. Renovuojant numatoma panaikinti didžiąją dalį administracinių patalpų. Vietoj jų būtų lankytojų centras, apie regioninį parką informuojanti ekspozicija, nedidelė konferencijų salė.
 
www.litera.lt
 
Nuotraukoje: Nemuno deltos regioninio parko (NDRP) vadovas R. Lydis

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra