Nemėgina prisijaukinti mados vėjų

Autorius: Data: 2011-01-10 , 16:47 Spausdinti

Mindaugas KLUSAS

Lietuva 2014 metais minės poeto Kristijono Donelaičio, lietuvių pasaulietinės literatūros pradininko, gimimo 300 metų sukaktį. Ją ketinama įprasminti įvairiais renginiais. Kai kurie iš jų jau prasidėjo.

Pavyzdžiui, tęstinis projektas „Skulptoriai skaito Donelaitį“, kuris vyksta nuo 2010 iki 2014 metų. „Rengiant šį ciklą, menai praturtėtų amžinomis tėvynės istorijos, kalbos ir lietuvybės išlikimo temomis“, – yra sakiusi profesorė Dalia Matulaitė. Vykdant projektą, bus subrandintos paminklo kūrybinės vizijos ir numatyta paminklinių ženklų su K. Donelaičio vardu susijusioms vietoms pažymėti. Kūrinių idėjos atrenkamos pagal konkursą.

Kasmet – dvylika darbų

Rugsėjį Šv. Jono gatvės galerijoje įvyko pirmojo bronzos liedinimo simpoziumo paroda, joje dvylika menininkų pristatė šiam projektui sukurtus darbus. Greta Ryto Belevičiaus, Valdo Bubelevičiaus, Tamaros Janovos kūrinių savo sumanymus pademonstravo jaunieji menininkai Marius Zavadskis ir Darius Šidlauskas. Taip pat išleistas solidus katalogas.

Kasmet ketinama išliedinti iki dvylikos mažosios plastikos darbų, iš jų per penkerius metus bus sudaryta kūrinių kolekcija. Ji bus rodoma miestuose, susijusiuose su K. Donelaičio vardu ir lietuvybe: Karaliaučiuje, Tolminkiemyje, Kaune, Vilniuje, Klaipėdoje, Vokietijoje, Lenkijoje. Profesorė išreiškė viltį, kad paroda, jeigu leis sąlygos, galėtų vykti ir Šilutėje. Neliks nuošalyje ir užsienio skulptoriai. Kasmet po vieną jų bus kviečiama dalyvauti bronzos liejimo simpoziumuose. „Tikimės, kad kitais metais konkursui tų darbų bus pateikta gerokai daugiau“, – LŽ kalbinama savo dirbtuvėje sakė skulptorė D. Matulaitė. Mat praėjusią vasarą projekto iniciatyva menininkus užklupo visiškai netikėtai.

Nenupasakojami žaidimai

Ar darbai galėtų atsidurti Karaliaučiuje? Profesorė teigia, kad tokia idėja sklando. „Norėtųsi, kad skulptoriai gerai „įsiskaitytų“ ne tik į K. Donelaičio „Metus“, bet ir į jo laiką, pajustų krašto savitumą“, – primindama projekto pavadinimą sakė D. Matulaitė. Nuo 1997 metų ji buvo pradėjusi įgyvendinti sumanymą „Skulptoriai Vilniaus miestui“, brandino idėją sostinėje įkurti skulptūrų sodą. „Stengėmės „prijaukinti“ miesto valdžią. Tačiau valdžios keičiasi, o žaidimai vyksta nenupasakojami“, – ironiškai kalbėjo D. Matulaitė. Sumanymas liko neįgyvendintas, tačiau pašaipūnams profesorė atsikirsdavusi: „Aš tik aktyvinu idėjų lauką“. Per bene dešimtmetį susikaupė daug darbų ir, bendradarbiaujant su Šv. Jono gatvės galerija, jie buvo sėkmingai rodyti užsienyje. „Žiūrovai stebėdavosi: nebuvo matę nieko panašaus, idėjos – unikalios. Nes mes nieko neplagijuojame, nemėginame prisijaukinti mados vėjų. Savo darbus rodo patyrę menininkai, o šalia jų stiebiasi jaunieji“, – pasakojo D. Matulaitė.

Alinos Ožič nuotr.

www.lzinios.lt

Nuotraukoje: D. Matulaitė norėtų, kad skulptoriai gerai įsiskaitytų ne tik į K. Donelaičio „Metus“, bet ir į jo laiką

Mažoji Lietuva ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra