Nematomi dalykai yra patys giliausi ir svarbiausi

Autorius: Data: 2011-07-07 , 11:15 Spausdinti

Nematomi dalykai yra patys giliausi ir svarbiausi

Vytauto Didžiojo karo muziejaus Edukacijos ir informacijos skyriaus vedėja Regina RAJECKIENĖ

Šiandien žmonės renkasi tokias keliones, kurios turi prasmę ar suteikia malonumo. Tačiau vertybinės kelionės visuomet turės prioritetą prieš poilsines, nes jos susijusios su žmogaus dvasiniais ir pažintiniais aspektais.

2011 m. birželio mėnesio pabaigoje Vytauto Didžiojo karo muziejaus darbuotojai lydimi savo ganytojo, Kauno šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčios kapeliono kpt. Tomo Karklio, aplankė Kaišiadorių rajono religines istorines vietas Guronyse (Žąslių sen.) ir Paparčiuose (Paparčių sen.). Kartu su mumis vyko ir grupė Lietuvos kariuomenės Karo policijos Kauno įgulos karių. Nuo Kauno iki Kaišiadorių rajone esančio Guronių kaimo – apie 70 kilometrų.

Mūsų kelionės vadovas kunigas T. Karklys ekskursiją pradėjo nuo Guronių kaime esančios kardinolo Vincento Sladkevičiaus tėviškės. Aplankėme kardinolo tėviškėje esantį sakralinį Rožinio slėpinių kelią ir parką, penkias Rožinio slėpinių kelio koplytėles su freskomis, vaizduojančiomis scenas iš biblijos bei Lietuvos katalikų gyvenimo istorinius įvykius, Švč. Mergelės Marijos statulą, rekolekcijų namus, šv. Juozapo koplyčią.

Paparčių kaime mūsų laukė apsilankymas 1994 m. įkurtame Aušrinės Marijos vienuolyne. Šiuo metu jame gyvena 17 vienuolių. Vienuolynas sergsti seserų susikaupimo tylą, neįsileidžia pašaliečių į savo gyvenamąją erdvę. Savo charizma vienuolės skelbia Švč. Trejybės adoraciją vienumoje ir broliškame gyvenime. Tikslu – Dievo garbinimą. Jautriai su mūsų grupe bendravo Betliejaus Mergelės Marijos ėmimo į dangų ir Šv. Brunono seserų kongregacijos sesuo Šulamita. Pasiklausius sesers, dar ilgai neapleido mintis: koks stiprus turi būti pašaukimas, kad atsisakytum įprasto gyvenimo, nebematytum artimų žmonių ir atsiduodum vien maldai. Po to dažnai nebesinori grįžti į stresų kupiną gyvenimą, norisi pabūti čia ilgiau. Vėliau greta vienuolyno esančios trobelės kambarėlyje, vadinamame parduotuvėle, apžiūrėjome ir įsigijome vienuolių rankdarbių. Vienuolyno bažnyčia – vienintelė vieta, kurioje pamaldų metu galima pamatyti visas seseris.

Vėliau mūsų laukė istorinė pažintis su 1916 m. statyta Šv. Vyskupo Stanislovo ir Šv. Pranciškaus Asyziečio statyta medine bažnyčia. Bažnyčia stačiakampio plano, su bokšteliu ant stogo, trijų navų, atkirtų apvalių kolonų eilėmis. Paparčiai garsūs retu statiniu Lietuvoje – Paparčių kaimo kapinių kolumbariumu, kuris buvo pritaikytas 24 mirusiesiems palaidoti. Tiksli kolumbariumo pastatymo data nežinoma, tik pietrytinėje sienoje yra išlikusios dvi memorialinės plokštės čia palaidotiems netolimo Našlėnų dvaro savininkams Siručiams su mirties datomis – 1833 m. ir 1848 m. Kelionės pabaigoje laukė Paparčiuose stūksančios buvusio dominikonų vienuolyno liekanos, kuriuose 1649 m. LDK iždininkas Stanislovas Beinartas Paparčiuose įsteigė dominikonų vienuolyną. 1864 m. carinės Rusijos valdžios įsakymu vienuolynas uždarytas. Vėliau – nugriautas. Per stebuklą išliko tvoros vartai ir kapinių koplyčia. Paparčių dominikonų vienuolyno naikinimas susijęs su 1831 ir 1863 metų sukilimo įvykiais. Šalia – varpinė ir varpas, kurį Paparčių kaimui padovanojo vokiečiai.

Nuoširdžiai dėkojame kapelionui kpt. Tomui Karkliui už šią kelionę, kurioje šalia matomų dalykų buvo daug nematomų, nes dažnai nematomi yra patys giliausi ir svarbiausi.

Artūro Užgalio nuotr.

Vytauto Didžiojo karo muziejus , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra