Nebus muziejaus, nedovanos ir kūrinių

Autorius: Data: 2013-01-25 , 13:31 Spausdinti

Monika Petrulienė, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt

Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus teigia sostinėje planuojantis įkurdinti pasaulinį Litvakų kultūros ir dailės centrą. Jame būtų pristatomas Lietuvoje gyvenusių žydų menas. Žymūs litvakų išeiviai jau šiandien dovanoja Lietuvai savo darbus, tačiau kai kurie jų teigia atsiimsią dovanas, jei muziejus nebus įkurtas per penkerius metus.

Vienintelis pasaulyje Litvakų kultūros ir dailės centras turėtų įsikurti Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus pastate, Pylimo gatvėje Vilniuje. Muziejininkų teigimu, 600 metų Lietuvos teritorijoje gyvenę žydai sukūrė savas tradicijas, kultūrą, todėl būtina šią Lietuvos istorijos dalį parodyti ir saviems, ir pasauliui.

„Pastatas labai įdomus ir labai tinkamas numatomai kultūrinei funkcijai, kadangi čia yra buvusi žydų gimnazija. Visas pastato išplanavimas pritaikytas tokiai mokyklai – su labai gražiu prancūzišku kiemeliu, šuliniu. Buvę klasės labai tinka, jos be didelių pastangų perplanuojamos, perdaromos į ekspozicines sales“, – teigė Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Ekspozicijų ruošimo skyriaus vedėja Viktorija Sideraitė-Alon.

Muziejininkai parengė investicinį planą ir pernai kreipėsi į Vyriausybę, kad ši duotų pinigų pastato remontui. Kultūros ministerija šią savaitę skyrė 50 tūkst. litų. Tačiau projekto rengėjai teigia, kad tai – katino ašaros. Jų skaičiavimu, iš viso pastato remontui reikia 15–17 mln. litų. Tiesa, didžiąją dalį pinigų muziejininkai tikisi gauti iš privačių rėmėjų ir Lietuvos žydų bendruomenės.

„Valstybės parama būtinai reikalinga tam, kad Vakaruose gautum tam tikrą pasitikėjimo kreditą, kad tu gali rinkti lėšas iš privačių rėmėjų“, – sakė Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus direktorius Markas Zingeris.

Prieškariu Lietuvoje gyveno per 200 tūkst. žydų. Žinomi dailininkai, žydų išeiviai iš Lietuvos – Samuelis Bakas ir Rafaelis Chvolesas – savo kūrinius padovanojo Lietuvai. Kol kas jie saugomi Tolerancijos centro saugyklose. Tačiau, pavyzdžiui, S. Bako šeima teigia atsiimsianti paveikslus, jeigu per penkerius metus Lietuvoje nebus įkurtas muziejus.

„Jei Vilniuje bus įsteigtas jo vardo muziejus, jis dovanos savo 9 mln. dolerių vertės kolekciją Lietuvai, apimančią kūrybą nuo 1945 iki 2010 metų“, – teigia M. Zingeris.

Naujajame Litvakų kultūros ir dailės centre muziejininkai teigia įkursią atskiras sales, skirtas žymiausiems menininkams. Taip pat nori įrengti kūrybinę studiją, kurioje galėtų kurti po pasaulį išsibarstę litvakų palikuoniai. Čia bus galima supažinti ir su pasaulinės kultūros klasiko, skulptoriaus Jacques Lipchitzo kūryba, bus įrengta videoteka, kuri pristatys aktorius ir režisierius, kurių tėvai ar protėviai kilę iš Lietuvos.

Valstybinio Vilniaus Gaono Žydų muziejaus nuotr.

Muziejai , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra