Naujuoju įstatymo projektu bus siekiama užtikrinti daugiau skaidrumo organizuojant viešuosius pirkimus gynybos ir saugumo srityje

Autorius: Data: 2011-04-19 , 07:15 Spausdinti

Seimui svarstyti pateiktas Lietuvos ūkio ir krašto apsaugos ministerijų parengtas įstatymo projektas, reglamentuosiantis viešuosius pirkimus gynybos ir saugumo srityje.

Įstatymo projektas Lietuvos nacionalinėje teisėje įgyvendins 2009 metais Europos Parlamento ir Tarybos priimtos direktyvos 2009/81/EB nuostatas. Ši direktyva apribojo galimybes perkančiosioms šalims ir organizacijoms piktnaudžiauti ES dokumentuose numatytomis viešųjų pirkimų procedūrų išimtimis, skirtomis apsaugoti su pirkimais susijusią informaciją, kurios atskleidimas galėtų pakenkti šalių gyvybiniams interesams.

„Priėmus šį įstatymo projektą, ginkluotės ir amunicijos pirkimai vyktų skaidriau ir racionaliau būtų naudojamo valstybės biudžeto lėšos, kadangi įstatymas įpareigotų daugumoje atveju apie tokius pirkimus skelbti viešai“, – sakė krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė.

Šiuo teisės aktu bus siekiama užtikrinti nediskriminavimo ir skaidrumo principų laikymąsi gynybos ir saugumo srities viešųjų pirkimų procedūrų metu, sudaryti galimybes smulkiojo ir vidutinio verslo subjektams dalyvauti gynybos ir saugumo srities viešuosiuose pirkimuose; suvienodinti visų valstybių tiekėjų galimybes patekti į rinką ir taip užtikrinti konkurenciją Europoje.

ES Komisija yra nustačiusi, kad nors ES dokumentuose numatytos viešųjų pirkimų išimtys, kurios leidžia pvz., apie konkursus neskelbti viešai ir pan., tačiau jos turėtų būti taikomos tik išskirtiniais atvejais. Tuo tarpu praktiškai šalys jas taiko nuolat: neskelbia tarptautinių konkursų karinės paskirties prekėms ir stengiasi šių prekių įsigyti iš vietinių gamintojų ar pagal kitus kriterijus pasirinktų tiekėjų. Dėl šios priežasties karinės paskirties prekių rinkos yra suskaidytos ir uždaros.

Siekdamos sukurti atvirą ir konkurencingą Europos gynybos ir saugumo srities pirkimų rinką, ES institucijos priėmė direktyvą 2009/81/EB, kuri apribojo šalių galimybes naudotis viešųjų pirkimų išimčių teise ir neskelbti apie pirkimus viešai. Be to, nustatė procedūras, pritaikytas jautriais laikomiems gynybos ir saugumo srities viešiesiems pirkimams, kuriems būtų taikytini ypatingi saugumo reikalavimai.

Visos šios teisinės priemonės būtų įgyvendintos priėmus LR viešųjų pirkimų, atliekamų gynybos ir saugumo srityje įstatymo projektą.

Projekte numatyta, kad sprendimą dėl pirkimų, susijusių su esminiais valstybės saugumo interesais ir kuriems gali būti taikomos viešųjų pirkimų procedūrų išimtys, konkrečiu atveju priimtų Lietuvos Vyriausybė.

Įstatymo projektas po pateikimo Seimo plenariniame posėdyje bus toliau svarstomas Seimo Ekonomikos, taip pat Audito, Informacinės visuomenės plėtros ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetuose.

G. Tiškos nuotr. (KAM nuotraukų archyvas)

www.kam.lt

Kariuomenė , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra