Naujos knygos

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Pristatomos naujos 4 knygos:

1. Kazimieras Jonas Vaišnoravičius. „Kelionė po Europą su jaunuoju kunigaikščiu Ostrogiškiu. 1667–1669 metų dienoraštis“

 
Iš lenkų kalbos vertė Birutė Mikalonienė ir Eglė Patiejūnienė, iš lotynų kalbos vertė Eglė Patiejūnienė
 
K. J. Vaišnoravičius – aukštas pareigas Lietuvos Katalikų Bažnyčioje užėmęs kunigas, garsus pamokslininkas, rašytojas, bibliofilas ir mecenatas. Skaitytojams iki šiol beveik nežinomo autoriaus kelionės dienoraščio publikacija papildo negausų lietuvių kalba išleistų XVI–XVII a. memuaristikos veikalų lobyną. Teksto autorius, žymi asmenybė, susijusi su VU, atskleidžia išsilavinusio XVII a. dvasininko interesus, jo mentalitetą, asmeninius ir kūrybinius ryšius su Vakarų pasauliu, o pats kūrinys yra reikšmingas kelionių dienoraščio pavyzdys.
 
2. „Lietuvių užkalbėjimai: gydymo formulės“
 
Sudarė, parengė ir įvadą parašė Daiva Vaitkevičienė
 
Užkalbėjimai yra unikalūs lietuvių tautosakos tekstai. Jų formulės ir atlikimo būdas reprezentuoja konservatyvią ir uždarą tradiciją, pagal kurią užkalbėtojas gyvenimo pabaigoje savo žinias perduodavo tik vienam asmeniui. Gydymo užkalbėjimai – tauriausia šios tradicijos dalis: manyta, kad ligų užkalbėtojai yra Dievo dovaną turintys žmonės, galintys padėti kitiems.
 
Knygoje skelbiama 1 716 užkalbėjimų formulių, užrašytų Lietuvoje nuo 1559 iki 2007 metų. Tai svarbus lietuvių dvasinės kultūros šaltinis, atversiantis skaitytojui slaptosios gydymo praktikos lobyną.
 
3. Jonas Radvanas. „Raštai“
 
Iš lotynų kalbos vertė Sigitas Narbutas
 
Žymiausias XVI a. Lietuvos poetas Jonas Radvanas (†po 1592) kūrė to meto tarptautine lotynų kalba, tad jo eilėraščiai ir poemos buvo skirti ne tiktai lietuviams, bet visiems Senojo Žemyno gyventojams. Herojinėje poemoje „Radviliada“ Radvanas apdainavo žymiausią XVI a. lietuvių karvedį, Vilniaus vaivadą, didįjį etmoną Mikalojų Radvilą Rudąjį ir jo bendražygius, pergalingai pasibaigusiame Livonijos kare apgynusius Lietuvą, jos žemes, valstybės garbę ir orumą. Šiuo kūriniu senoji Lietuva buvo įrašyta į kultūringųjų Europos tautų eilę kaip valstybė, gebanti praturtinti jos literatūros aruodus originaliais kūriniais.
 
4. „300 Baltic writers: Estonia, Latvia, Lithuania“
 
Jungtinis trijų Baltijos šalių mokslinių institucijų – LLTI, Latvijos literatūros, folkloro ir meno instituto, Estijos Under ir Tuglaso literatūros centro bendradarbiavimo vaisius – originalus ir labai reikalingas leidinys anglų kalba. Kiekviena šalis enciklopediškai apibūdino po 100 savo žymiausių rašytojų. Šis leidinys pristato Baltijos šalių regiono literatūrą – klasiką, sovietinio režimo specifiką, posovietinio tarpsnio proveržius į novatoriškumą ir platesnį europinį adresatą.
 
Didžiausias dėmesys skiriamas XX amžiaus kūrėjams.
 
www.culture.lt
 
Nuotraukose:
 
1. Kazimieras Jonas Vaišnoravičius. „Kelionė po Europą su jaunuoju kunigaikščiu Ostrogiškiu. 1667–1669 metų dienoraštis“
2. „Lietuvių užkalbėjimai: gydymo formulės“
3. Jonas Radvanas. „Raštai“
4. „300 Baltic writers: Estonia, Latvia, Lithuania“

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra