Naujienų Lietuvos dienraščiuose apžvalga

Autorius: Data: 2012-06-13 , 16:40 Spausdinti

POLITIKA

Valstybinio vizito antradienį, 2012 m. birželio 12 d., į Latviją nuvykusi prezidentė Dalia Grybauskaitė su Latvijos prezidentu Andriu Bėrziniu aptarė dvišalio ir regioninio bendradarbiavimo klausimus, bendrus energetikos projektus, derybų dėl naujosios ES finansinės perspektyvos pozicijas. Daugiausia dėmesio skirta šalių energetinio saugumo stiprinimui. Prezidentų teigimu, energetinis abiejų šalių savarankiškumas įmanomas tik sumažinus priklausomybę nuo vienintelio tiekėjo ir visiškai integravusis į europinius elektros ir dujų tinklus. Tai – Lietuvos ir Latvijos bendradarbiavimo ir abiejų šalių energetikos politikos prioritetas. „Dujos pasaulyje pinga, tačiau mes, būdami priklausomi nuo vienintelio tiekėjo, kasmet už dujas gerokai permokame. Lietuva stato suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalą, Latvija turi puikią dujų saugyklų infrastruktūrą. Sujungę pajėgas, galėtume greičiau užsitikrinti konkurencines kainas ir energetinį saugumą“, – teigė prezidentė.

D. Grybauskaitė su latviais aptarė ir VAE projektą, kuris esą yra labai svarbus abiejų valstybių energetiniam saugumui ir savarankiškumui. Ji informavo Latvijos prezidentą apie įstatymų, susijusių su VAE, svarstymų Lietuvos Seime eigą ir dar kartą padėkojo Latvijai už jau ne kartą išsakytą politinę paramą šiam projektui. Dėl Lietuvoje ketinamos statyti Visagino atominės elektrinės savo teigiamą nuomonę paskelbė ir Europos Komisija. Tačiau vis dar nėra aišku, ar VAE projektas iš viso bus pradėtas vykdyti. Anot premjero Andriaus Kubiliaus, jei prie jo neprisidės Latvija ir Estija, projekto įgyvendinimas būtų sustabdytas. „Tokį klausimą mes visi patys sau užduodame – o kas bus, jeigu nebus vėliau pasirašyta akcininkų sutartis, dėl kurios yra diskutuojama. Visiškai akivaizdu, kad tokiu atveju projekto tolesnis įgyvendinimas būtų sustabdytas, kol nebus susitarta dėl akcininkų dalyvavimo“, – tvirtino A. Kubilius. „Prezidentė ieškojo latvių paramos“. (Respublika)

Žingsnis į priekį, tada atgal, ir vėl iš naujo. Maždaug taip antradienį, birželio 12-ąją, Seime vyko Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sudėties tvirtinimas. Parlamentui, regis, atrodo, kad nėra tinkamesnio rinkimų prievaizdo už Zenoną Vaigauską. Po Seimo frakcijų susitikimo su Seimo pirmininkės siūlomu Z. Vaigausko įpėdiniu buvo aišku, kad Irenos Degutienės siūlomas 35-erių teisininkas Audrius Kasinskas parlamentarams didelio įspūdžio nepadarė. Vykęs slaptas balsavimas dėl naujosios VRK sudėties tai tik patvirtino: net 59 Seimo nariams iš 109 balsavusių naujieji rinkimų prievaizdai – nepriimtini. Todėl komisijai ir toliau vadovaus Z. Vaigauskas. Seimo frakcijos dabar tarsis, ką daryti toliau, – Seimo vadovei siūlyti teikti naują VRK pirmininką ar darsyk slaptai balsuoti dėl to paties A. Kasinsko.

„Mano daiktai iš kabineto jau iškraustyti, anūkui atostogos Palangoje pažadėtos. Todėl man toks Seimo sprendimas netikėtas“, – sakė 18-ka metų VRK vadovaujantis Z. Vaigauskas. Pagal planą naujieji VRK nariai Seime turėjo prisiekti jau ketvirtadienį. „Z. Vaigauskui – Seimo tūpsnis“. (Kauno diena)

Ant valdančiųjų liberalcentristų atstovo aplinkos viceministro Stanislovo Šriūbėno munduro vis labiau ima ryškėti nešvarios praeities dėmės. Skandalingąją sostinės Gedimino prospekto rekonstrukciją ir statybų sektorių apskritai kuravęs, o vėliau praturtėjęs S. Šriūbėnas užsiėmė įtartinais nekilnojamojo turto sandoriais. Statybos verslo bendrovės, kurios pretenduodavo gauti palankius sostinės savivaldybės užsakymus, S. Šriūbėnui perleisdavo butus už daug mažesnę nei rinkos kainą, o vėliau jis pats juos pelningai parduodavo. Be to, dėl tikro S. Šriūbėno turto ir jo oficialios deklaracijos neatitikimo tyrimą pradėjo Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI). S. Šriūbėno ir jo šeimos narių turtai ėmė kelti įtarimų paaiškėjus, kad šio savivaldybės bendrovės „Vilniaus kapitalinė statyba“ direktoriaus pavaduotojo prižiūrėta Gedimino prospekto rekonstrukcija atlikta nekokybiškai, o pats prižiūrėtojas po to praturtėjo daugiau nei puse milijono litų. „Praturtėjęs viceministras – stebuklingų sandorių asas“. (Lietuvos rytas)

KULTŪRA

Praėjusią savaitę paviešintas kultūros ministro Arūno Gelūno siūlymas Panevėžio savivaldybei perimti Juozo Miltinio teatrą šokiravo ne tik jo aktorius, konfliktuojančius su ministerijos paskirtu teatro vadovu Romualdu Vikšraičiu, bet ir visus Lietuvos žmones, kuriems rūpi šiandienė kultūros padėtis ir jos perspektyva. Garsus teatro režisierius Gytis Padegimas sako, kad reikia mušti pavojaus varpais: „Teatrinė bendruomenė, ir ne tik ji, – aš bendrauju su daugeliu žmonių, kurie neturi nieko bendra su teatru, – yra sukrėsta. Kaip turėtume suprasti tokį ministro sprendimą? Tik kaip teatro žlugdymą.

Turbūt taip yra liberaliai užsimota prieš Lietuvos kultūrą. Jeigu bus įvykdytas šitas sprendimas, matyt, tai bus visiško kultūros įstaigų genocido pradžia. Kaip toje pasakoje, kai lapė įkelia vieną koją į vežimą, paskui antrą, trečią, kol galiausiai viską tame vežime suėda. Maža pavyzdžių? Neseniai sužinojau, kad jau neturime, pasirodo, Šiaulių filharmonijos, ir jau visi metai, kai ji tyliai ramiai numarinta. Juk net kvailiui aišku, kad Panevėžio savivaldybė negalės išlaikyti to teatro, juk aiškiai savivaldybė pasakė, kad skęsta skolose. Tokiu atveju siūlau: tegu pirmiausia užsidaro Kultūros ministerija. Siūlau panaikinti kultūros ministro etatą, ir uždarę Kultūros ministeriją sutaupytume lėšų“, – sakė G. Padegimas. „Ne teatrą, o Kultūros ministeriją uždarom!“ (Respublika)

Vis besiplečiantis festivalis „Grock“ šiemet siūlo naujovę – Klaipėdos muzikos apdovanojimus. Anot festivalio organizatoriaus Lino Švirino, stebint klaipėdiečių muzikantų koncertus, yra kuo pasidžiaugti, tad ir rengiami pirmieji Klaipėdoje muzikos apdovanojimai. Muzikantai bus pagerbti šiandien Friedricho pasaže. Menininkė Jurga Karčiauskaitė-Lago specialiai šiam festivaliui sukūrė prizus, kurie bus įteikti muzikantams. Organizatorių nuomone, nors bus pagerbti tik klaipėdiečiai muzikantai, šie apdovanojimai bus ne prastesni nei šiemet debiutavę M.A.M.A. Šiais metais festivalis vyksta birželio 13-17 dienomis trijose uostamiesčio erdvėse. „Klaipėdos muzikantai sulauks apdovanojimų“. (Vakarų ekspresas)

TEISĖTVARKA

Tarp advokatų yra teistų asmenų. Lietuvos advokatų taryba Seimui siūlo įstatymu įtvirtinti, kad turintiesiems teistumą bent jau kurį laiką būtų draudžiama verstis advokato praktika. Advokatais šiuo metu dirba nemažai praeityje teistų asmenų – buvusių teisėjų ar prokurorų, ne vienas jų už įvairius nusikaltimus yra atlikęs laisvės atėmimo bausmę. Lietuvos advokatų tarybos pirmininko Virginijaus Papirčio teigimu, statistikos, kiek anksčiau teistų asmenų verčiasi advokato praktika, nėra. Tačiau tai nesutrukdė Lietuvos advokatų tarybai į Seimą išsiųsti jos siūlomas Advokatūros įstatymo pataisas, pagal kurias nusikaltimą ar baudžiamąjį nusižengimą padaręs asmuo tam tikrą laiką negalėtų dirbti advokatu. Siūlomomis pataisomis advokatai siekia bent iš dalies apvalyti savo gretas. Kaip į Lietuvos advokatų tarybos siūlymus bus sureaguota Seime, kol kas prognozuoti sunku. „Advokatai pasišovė apvalyti savo gretas“. (Lietuvos žinios)

Lietuvos policijos, pasienio, įkalinimo įstaigų pareigūnai, ugniagesiai ir kiti statutiniai pareigūnai įsitikinę, kad jiems gyventi yra daug sunkiau nei likusiai visuomenės daliai, todėl birželio 21-ąją rengia mitingą prie Seimo ir smulkesnes protesto akcijas prie kitų institucijų. Mitinge pareigūnai reikalaus padidinti darbo užmokestį ne mažiau kaip trečdaliu, nustatyti 40 valandų darbo savaitę, mokėti už viršvalandžius, sugrąžinti nesumokėtą darbo užmokesčio dalį, nubausti asmenis, kurie persekioja pilietiškus, sąžiningus pareigūnus, bei imtis priemonių, kurios paskatintų patyrusius pareigūnus likti tarnyboje. Antradienį protesto akcijos iniciatoriai žurnalistams plačiau pristatė, kuo pareigūnai yra nepatenkinti. „Pareigūnai gatvėse reikalaus teisių“. (Respublika)

Per avariją Trakų rajone sužalota dainininkė Rūta Ščiogolevaitė ir jos mažametis sūnus, kai dainininkės vairuojamas automobilis „Seat Altea“ autostradoje Vilnius-Kaunas ties Rykantais trenkėsi į priekyje važiuojantį traktorių MTZ. Kai į įvykio vietą atvažiavo policijos pareigūnai, R. Ščiogolevaitė su 4 metų sūnumi jau buvo išgabenti į ligoninę. Jų sužalojimai nėra sunkūs – praėjus porai valandų po nelaimės dainininkė žurnalistus tikino, kad abu su sūnumi jaučiasi gerai. Galvos sumušimais skundėsi ir traktoriaus vairuotojas – jis į medikus kreipėsi vėliau. Po avarijos „Seat Altea“ važiuoti jau buvo neįmanoma. Iš įvykio vietos jis išvežtas techninės pagalbos sunkvežimiu. „Kliūtis – traktorius“. (Lietuvos rytas)

Naktį iš pirmadienio į antradienį (birželio11/12) kaukėti plėšikai įsiveržė į Kaune, Veiverių gatvėje esantį prekybos centrą „Maxima bazė“. Stiklines duris nusikaltėliai taranavo automobiliu, o vėliau nubėgo į DNB banko filialą. Kauno vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, apie pusę trijų ryto keturi kaukėti plėšikai iš banko filialo patalpų pagrobė dvi metalines dėžes, kuriose buvo banko dokumentai. Kas tiksliai pavogta ir kokia padaryta žala, nustatinėjama. Banko atstovo spaudai Andriaus Vilkanco teigimu, buvo pagrobtas mažasis seifas. Automobilį „Seat Toledo“, kuriuo taranavo prekybos centro įėjimą, plėšikai paliko šalia esančioje stovėjimo aikštelėje, o patys iš įvykio vietos pasišalino nenustatyta mašina. Vėliau paaiškėjo, kad „Seat Toledo“ tą pačią naktį buvo pavogtas Garliavoje. Kaukėtus plėšikus vaizdo kamerų stebėjimo pulte pastebėjo budėjęs apsaugos darbuotojas, jis ir paspaudė pavojaus signalo mygtuką. „Plėšti banko atskubėjo vogtu automobiliu“. (Kauno diena)

Šiaulių apskrities vyriausiajame policijos komisariate veikia fotografijų paroda „Pasaulis policijos pareigūnų akimis“. Šios parodos iniciatorius ir rengėjas – Šiaulių policijos psichologas Arūnas Norkus. (Šiaulių kraštas)

Kauno rajono Karkiškių kaime esančioje „Timėjo“ kavinėje su dukrele penktadienį, birželio 8 d., pietavusi Laimutė Stankūnaitė netikėtai susidūrė su vienu iš aršiausių Drąsiaus Kedžio sekėjų, 44-erių kauniečiu Renaldu Ščiglinsku. Vyriškis puolė fotografuoti motinos, dukters, jų apsaugininkų, o paskui internete išplatino nuotraukas su komentaru: mergaitė buvo blogos nuotaikos, apatiška, nenorėjo bendrauti su motina. Tokiais veiksmais pasipiktinęs L. Stankūnaitės advokatas Gintaras Černiauskas ketina kreiptis į prokuratūrą dėl šeimos persekiojimo. Pasak G. Černiausko, R. Ščiglinsko poelgis yra akivaizdus persekiojimas, už kurį reikės atsakyti: „Prašysime teisėsaugos išnagrinėti ir išplatintas nuotraukas, ir viešus pareiškimus apie privatų gyvenimą. Tuo užsiima organizuota grupė“. Teigiama, kad L. Stankūnaitė penktadienį nutarė eiti į „Timėjo“ kavinę, nes norėjo pažiūrėti, kaip žmonės reaguos į jos pasirodymą. „L. Stankūnaitė įsitikino: ramybės Lietuvoje nėra“. (Lietuvos rytas)

Antradienį, birželio 12-ąją, iki vėlaus vakaro posėdžiavusi Seimo laikinoji tyrimo komisija, kuri spręs, ar siūlyti Seimui atimti teisinę neliečiamybę iš Kauno teisėjos Neringos Venckienės, išklausė prokurorų puolamą teisėją, teigiančią, kad jos kaltintojus gali nutildyti viešumas. N. Venckienė pareikalavo, kad komisijai būtų pateikta antstolės Sonatos Vaicekauskienės pavedimu teisėsaugininkų nufilmuota Drąsiaus Kedžio dukrelės išplėšimo operacijos vaizdo medžiaga. Ši devyniais užraktais saugoma medžiaga, anot teisėjos, patvirtintų, kad ne ji naudojo smurtą prieš policijos pareigūną, o nuo policininkų nukentėjo pati. N. Venckienė reikalavo komisijai pateikti ir 2010-ųjų lapkritį filmuotą jos interviu medžiagą. Teisėjos teigimu, peržiūrėjus šią medžiagą subliūkštų ir kaltinimas, kad ji neva įžeidė teismą.

Panaikinti teisėjos imunitetą prašoma gavus duomenų, kurie esą leidžia manyti, kad teisėja pažemino teismą, nevykdė teismo sprendimo perduoti globojamą brolio D. Kedžio dukrelę motinai Laimai Stankūnaitei, trukdė antstolei vykdyti teismo sprendimą, piktnaudžiavo vaiko atstovo teisėmis „psichiškai gniuždydama vaiką“, pasipriešino policijos pareigūnui. Naujojo Seimo laikinosios tyrimo komisijos pirmininko Evaldo Jurkevičiaus teigimu, tyrimą komisija atliks ir sprendimą priims iki birželio 20-osios – kaip ir buvo numatyta. „N. Venckienė Parlamente nori viešumo“. (Respublika)

www.punskas.pl

Lietuva , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra