Naujas absurdas: valstybė reformatus Radvilas perlaidos kaip katalikus arba ateistus

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Stebuklų, lietaus ir politikos miunhauzenų valdomoje Lietuvoje bręsta naujas skandaliukas. Ir religinis, ir politinis, nes jame dalyvauja valstybė. Jau artimiausią šeštadienį (rugsėjo 5 d.) šalyje įvyks pirmosios po Atkūrimo valstybinės laidotuvės, kuriose nekarūnuotieji Lietuvos valdovai, reformatų tikėjimo išpažinėjai ir puoselėtojai Radvilos bus palaidoti – bus perlaidojami aštuonių šios garsios giminės narių kaulai – kaip ateistai!

Vyriausybės sudaryta komisija nusprendė, kad nesutarimų draskomai, į dvi priešiškas stovyklas padalytai Lietuvos reformatų bendruomenei nebus leista atlikti bažnytinių apeigų per iškilmingą Radvilų šeimos laidojimo ceremoniją Dubingiuose. Saliamoniškas sprendimas! Viena vertus, derėtų suprasti komisiją, kuri „pasimetė“ – kuriai gi reformatų bendruomenei patikėti liturgines apeigas, kai viena kitos nepripažįsta?! Geriau visa tai atlikti ramiai, be galimo konflikto. Kita vertus, tai nesolidu ir klaidinga. Ir štai dėl ko.

Pirmajai reformatų bendruomenei vadovauja vienintelio teisėto Reformatų bažnyčios organo – Biržų Sinodo nutarimu šių metų birželį ekskomunikuotas kunigas-fizikas, o antriems – to paties Sinodo paskirtas teologas-kunigas, kuriam talkina 5 aukštuosius teologijos mokslus krimtę kunigai (tarp jų ir gerai žinomas Tomas Šernas). Pirmosios „grupės“ atstovų niekas nė akyse nematė, kai du mėnesius su jų oponentais buvo derinami Radvilų perlaidojimo klausimai, jie susigriebė likus savaitei iki valstybinių laidotuvių. Antrosios bendruomenės vadovai ne tik rūpinosi aukštų Reformatų bažnyčios svečių iš užsienio kvietimo ir priėmimo klausimais, bet ir „šlifavo“ ceremonijos detales, ūkinius-organizacinius ir kt. dalykus. Antrųjų „balsas“ – vienintelis Lietuvoje reformatų choras „Giesmė“ repetavo specialią programą. Ne pirmieji, o antrieji turi jaunimo draugiją „Radvila“, kurios nariai buvo pasirengę dirbti savanoriais pagalbininkais Dubingiuose, internetinį puslapį ref.lt, kuriame atspindėta visa plati „antrųjų“ reformatų veikla ir, žinoma, perlaidojimo iškilmių grafikai ir aplinkybės.

Nors, bala nematė! Juk iš tiesų, vidiniai „reformatorių“ nesutariamai – jų pačių reikalas. Ir tikėtina, kad anksčiau ar vėliau ši pūlinga šunvotė bus išgydyta. Tačiau, dėl Dievo meilės, nedarykime cirko (juolab valstybinio!) Pasklido gandai, kad pašventinti Radvilų amžino poilsio vietos gali būti pakviestas aukštas Katalikų bažnyčios atstovas. Toks religinis-konfesinis „pokštas“ nedarytų garbės nė vienai kad ir labai pasaulietinei vyriausybei! Tai juk lygiai tas pats, jeigu Romos popiežiaus laidotuvių liturgiją Italijos vyriausybė patikėtų Reformatų bažnyčios dvasininkui. (Netikintiems paprastesnis palyginimas: įsivaizduokite, kad Algio Greitai laidotuvėse plyšautų Zvonkė ir Co).

Laiko dar yra. Norisi tikėti, kad komisija nepasuks lengviausiu – netikusių sprendimų keliu, ir ras būdą, kaip teisingai išspręsti sudėtingą situaciją. „Antrieji“ reformatai, suprantama, ras būdų pagerbti savuosius Radvilas, nesipešant su valstybe! Tik, kaip sako rusai, „za dieržavu obidno“…

www.lrytas.lt

Nuotraukoje: Rastieji Radvilų giminės atstovų palaikai Dubingių piliavietėje

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra