Nauja retrospektyviosios bibliografijos rodyklė
Autorius: Voruta Data: 2013-03-15 , 16:12 Spausdinti
Arida RIAUBIENĖ, Lietuvos nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos Bibliografijos ir knygotyros centro bibliografė, Vilnius
Nacionalinės retrospektyviosios bibliografijos aruodai neseniai pasipildė nauju leidiniu. 2013 m. vasario 21 d. Litexpo parodų rūmuose vykusioje XIV tarptautinėje „Vilniaus knygų mugėje 2013“ buvo pristatytas Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Bibliografijos ir knygotyros centro leidinys „Lietuvos bibliografija. Serija C: Lietuviškų periodinių leidinių publikacijos, 1906-1907, d. 3“ (http://www.lnb.lt/naujienos/600-isleistas-lietuvos-bibliografijos-serijos-c-tomas-lietuvisku-periodiniu-leidiniu-publikacijos-1906-1907-d-3).
Renginį vedusi Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Bibliografijos ir knygotyros centro Nacionalinės retrospektyviosios bibliografijos skyriaus vedėja Virginija Savickienė gražiai pastebėjo, kad šis leidinys C serijos eilutėje yra jau 31-asis. Rodyklė skirta išeivijos periodikos publikacijoms. Leidinį parengė Rasa Adomavičienė, Rimantė Bočenkienė, redaktorė-sudarytoja Irena Jezukevičienė. Viena iš šio leidinio sudarytojų – I. Jezukevičienė apžvelgė C serijos rengimo istoriją ir ypatumus. Ji pabrėžė, kad operatyvų C serijos leidinių pasirodymą stabdė vieningų bibliografinio aprašo taisyklių stoka. 1990 m. priėmus Universalios dešimtainės klasifikacijos sistemą (UDK), tapo paprasčiau ir tiksliau sisteminti straipsnius. Tais pačiais metais Nacionalinės retrospektyviosios bibliografijos redaktorių kolegijos posėdyje buvo pritarta tuo metu doc. Osvaldo Janonio iškeltai ir pagrįstai lietuviškų periodinių leidinių publikacijų metraščio leidimo idėjai. Seriją C be Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Bibliografijos ir knygotyros centro bei lituanistikos skyriaus taip pat rengia ir kitos šalies bibliotekos – Lietuvos mokslų akademijos biblioteka, Vilniaus universiteto biblioteka, Kauno apskrities viešoji biblioteka. Vilniaus universiteto biblioteka 1991 m. išleido pirmąjį sąsiuvinį, apėmusį 1904 m. publikacijas, vėliau kas keli metai pasirodydavo vienos ar kitos bibliotekos C serijos sąsiuviniai. 1999 m. Nacionalinės retrospektyviosios bibliografijos redaktorių kolegija svarstė C serijos laikotarpio pratęsimo iki 1927 metų imtinai (iki „Bibliografijos žinių“ pasirodymo) klausimą. Atsižvelgdama į tai, kad kai kurios bibliotekos baigė rengti anksčiau numatytus leidinius arba specializavosi pagal principą (Lietuvos, M. Lietuvos, išeivijos periodiniai leidiniai) kolegija bibliotekoms perskirstė darbus. Šiandien jau žinome, kad, pavyzdžiui, Vilniaus universiteto biblioteka yra išleidusi net 6 knygas, skirtas Mažosios Lietuvos periodinių leidinių publikacijoms. Pranešėja pabrėžė, kad periodinių pilnų komplektų paieškos tuometinių Knygų rūmų darbuotojus nukreipdavo net į Varšuvą, Krokuvą ar Sankt Peterburgą.
Leidinio redaktorė-sudarytoja supažindino klausytojus su pristatomo leidinio struktūra. Medžiaga leidiniui aprašyta de visu iš 20 pavadinimų periodinių leidinių, leistų Jungtinėse Amerikos valstijose ir Škotijoje. Sudarant „Lietuvos bibliografijos“ C serijos rodykles, buvo susidurta ir su medžiagos atrankos problemomis. Rodyklei atrinkta medžiaga ryškiausiai atspindinti lietuvių išeivijos visuomeninį, politinį ir kultūrinį gyvenimą, taip pat aprašytos svarbesnės publikacijos, atspindinčios Lietuvos ir Mažosios Lietuvos įvykius. Įrašai, kaip jau minėta, grupuojami pagal UDK. Iliustracijų ir recenzijų aprašai taip pat dedami į atitinkamus šakinius skyrius. Skyrių viduje įrašai dėstomi autorių arba antraščių abėcėlės tvarka. Aiškinant slapyvardžius, remtasi leidiniu „Lietuviškieji slapyvardžiai“, t. 1-2 (Vilnius, 2004), V. Biržiškos darbais, žinynais, enciklopedijomis, elektroninėmis duomenų bazėmis. Kaip ir visose bibliografinėse rodyklėse, leidinyje pateikiamos pagalbinės asmenvardžių, grožinės literatūros kūrinių ir eilėraščių pirmųjų žodžių, kolektyvų, vietovardžių rodyklės. Pažymėtina tai, kad leidinio bibliografinius įrašus galima rasti Nacionalinės bibliografijos duomenų banke (NBDB).
Išeivijos spaudos tyrinėtojas, VU Knygotyros ir dokumentotyros instituto prof. Remigijus Misiūnas kalbėjo apie šį leidinį kaip apie grožinės literatūros kūrinį. Jis pacitavo keletą įdomesnių straipsnių antraščių, kurios, pašnekovo nuomone, vargu ar galėtų būti suprantamos skaitytojui, nesigilinančiam į 1906-1907 m. laikotarpį. Pavyzdžiui, 1906 m. „Vienybėje lietuvninkų“ yra straipsnis, kurio antraštė „Lietuvninkams kelti reikia pinigų“. Jame rašoma apie J. Basanavičiaus sumanymą leisti dzūkišką laikraštį Lietuvoje. Kitas straipsnio, išspausdinto tame pačiame periodiniame leidinyje, antraštės pavyzdys „Gražios dienos, tikras pavasaris“ (apie laikraščio „Vilniaus žinios“ svarbą) ir daugelis kitų. Prof. R. Misiūnas taip pat pabrėžė pristatomo leidinio svarbą išeivijos spaudos istorijai.
Renginyje dalyvavęs kraštotyrininkas Kazys Misius pastebėjo, kad periodinių leidinių publikacijų bibliografinės rodyklės yra unikalus reiškinys lietuvių kultūroje. Anot pašnekovo, šios publikacijos tarsi politinio, kultūrinio Lietuvos gyvenimo kronika, kurią nėra lengva surasti archyvuose. K. Misius bei vėliau kalbėjęs lietuviškųjų spaudos slapyvardžių tyrinėtojas J. Mačiulis pabrėžė, kad tokio pobūdžio leidinius reikia propaguoti spaudoje, neapsiriboti vien elektronine forma pateiktais bibliografiniais įrašais.
Norėtųsi tikėti, kad šis leidinys pasitarnaus kaip vertingas bibliografijos šaltinis įvairių mokslo sričių tyrinėtojams bei kraštotyrininkams.
Komentarai
Naujienos
-
R.Kraujelis: per parą ant piliakalnio susiformavo du ryškūs aktyvios slinkties ruožai
-
Kalvarijos vasarinė sinagoga apsaugota nuo sunykimo
-
Palangos svetingumo sektorius pasirengęs vėl atsidaryti bei saugiai priimti svečius
-
Vytauto A. Gocento tapybos paroda ,,Klaipėdos kraštas: etiudai, peizažai”. Jeigu esate sveiki, laikydamiesi saugumo reikalavimų jau galite apžiūrėti parodą
-
Vienijasi šalies kultūros ir kūrybinis sektorius – sieksime laipsniško kultūros įstaigų atvėrimo nuo balandžio
Lietuva
-
Algirdas Grigaravičius. J. Jablonskio politinės ir visuomeninės pažiūros
-
R.Kraujelis: per parą ant piliakalnio susiformavo du ryškūs aktyvios slinkties ruožai
-
Palangos svetingumo sektorius pasirengęs vėl atsidaryti bei saugiai priimti svečius
-
Česlovas Iškauskas. Bombos Stambulo konvencijoje
-
Prezidentė pasiskiepijo nuo COVID-19
Istorija
-
Adolfo Ramanausko Vanago gimtadienio proga – prisiminimai iš ankstyvosios jo jaunystės
-
Lietuvos istoriografijos paminklas – Adolfo Šapokos redaguota „Lietuvos istorija“
-
Kunigas Ambraziejus Jakavonis
-
Česlovas Iškauskas. Žydai – bolševikų tarnyboje
-
Istoriko Algirdo Grigaravičiaus monografija „Jonas Smilgevičius – kitoks signataras“ (II)
Kultūra
-
Algirdas Grigaravičius. J. Jablonskio politinės ir visuomeninės pažiūros
-
Kalvarijos vasarinė sinagoga apsaugota nuo sunykimo
-
Vytauto A. Gocento tapybos paroda ,,Klaipėdos kraštas: etiudai, peizažai”. Jeigu esate sveiki, laikydamiesi saugumo reikalavimų jau galite apžiūrėti parodą
-
Vienijasi šalies kultūros ir kūrybinis sektorius – sieksime laipsniško kultūros įstaigų atvėrimo nuo balandžio
-
Parlamentaras Kęstutis Vilkauskas Kultūros komitete pristatė Lietuvos istorinių sostinių plėtros idėją
Religija
-
Popiežius Irake. Ką reiškia vizitas Najafo mieste?
-
Zigmas Tamakauskas. Lietuvos Didžiųjų kunigaikščių žemės žiedas…
-
Šv. Kazimieras – 400 metų Visuotinės Bažnyčios liturginiame kalendoriuje
-
Veliuonos bažnyčia – bendra kunigaikščių Vytauto Didžiojo, Zigmanto Vazos, karalienės Bonos investicija
-
A.A. T. Vytautas Merkys SJ (1927 03 17 – 2021 02 01)
Renginiai
-
Šv. Kazimiero šventės renginiai
-
Knygos „Mažosios Lietuvos periodinė spauda 1811-1939 m.“ pristatymas
-
„Knygų savaitės“ metu vyks virtuali „Nieko rimto“ mugė: susitikimai su rašytojais, autografai ir rimtos staigmenos
-
Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia kartu švęsti Vasario 16-ąją! Trys virtualios programos moksleiviams
-
Neeilinė galimybė prisiminti Vilniaus katedros ir jos statytojų istoriją, mieste gyvavusias vienuolijas ir jų palikimą, o Vasario 16-osios proga – atrasti Fribūro universiteto (Šveicarija) vaidmen...
Susiję straipsniai
-
Kaukės ir kaukėtieji tapo įprasta kasdienybe. Patrakusios Užgavėnės
~ Uncategorized
2021-02-11, 08:47
-
Šventiniai Trakai – Lietuvos kultūros sostinė 2020 m. Fotoreportažas
~ Uncategorized
2020-12-24, 18:18
-
Mokytoja N. Česnulevičienė: „Lietuva prasideda čia, kur esame mes...“
~ Uncategorized
2020-12-18, 14:36
-
Bus pažymėta Trakų žydų geto vieta
~ Uncategorized
2020-11-18, 15:49