Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka virto kaimo bibliotekėle

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Kada bus atidarytas Lietuvos nacionalinės bibliotekos senasis pastatas, galima tik spėlioti. Jos direktorius viliasi, kad bent jau nereikės visiškai sustabdyti prieš porą metų pradėtų darbų.
 
Taikosi prie aplinkybių
 
Prieš porą metų prasidėjusi Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos rekonstrukcija turėjo baigtis kitų metų pabaigoje. Dabar jau aišku, kad to padaryti tikrai nepavyks – iki šiol atlikta tik 9 proc. rekonstrukcijos, o lėšų tolesniems darbams beveik nėra.
 
Šiais metais statybos darbams biblioteka iš valstybės gavo 3 mln litų. Pernai – tiek pat. Tačiau tai – palyginti tik lašas žinant, kad visas numatytas projektas kainuoja 92 mln litų. Ekonominio pakilimo laikais buvo žadėta, kad skirti reikiamą sumą iš valstybės biudžeto nebus jokių sunkumų.
 
Situacija greitai pasikeitė, pinigų niekas rieškučiomis nebesemia, tačiau grįžti atgal nėra kur. Senajame pastate darbai pradėti, žmonėms ten būti pavojinga, o bibliotekos darbuotojams ir skaitytojams tenka glaustis nedideliame pastato priestate ir laukti geresnių dienų.
 
Jei skaitytojų ateina daugiau nei telpa salėse, jiems padedamos papildomos kėdės koridoriuje. Jaunimas dažniausiai nesivargina taip skaityti – tiesiog nusikopijuoja, ko reikia, ir nešasi namo. Darbuotojams kur pasprukti nėra. Daliai jų tenka dirbti patalpose, kurios turėjo būti skirtos visai kitoms reikmėms. Kai kurie visą darbo dieną susispaudę praleidžia oranžerijoje, prie čia atneštų kompiuterių. Žiemą kai kuriose patalpose buvo vos penki laipsniai šilumos.
 
„Mes turime tik dvi alternatyvas – dirbti arba ne“, – esamą padėtį trumpai apibūdino bibliotekoje laikinai generalinio direktoriaus pareigas einantis Algirdas Plioplys, tikėdamasis, kad šie sunkumai – tik laikini.
 
Pusmetis milijonui gauti
 
Šių metų darbams gautus 3 mln. litų biblioteka su projektą vykdančia įmone „YIT Kausta“ paskirstė trims metų ketvirčiams – kad darbai visiškai nesustotų. Kas bus paskutinį metų ketvirtį – nežinia.
 
Tačiau A. Plioplys nusiteikęs optimistiškai: „Dabar balandžio vidurys. Man, kaip organizacijos vadovui, dar yra užtektinai laiko rašyti raštams, skambinti visais įmanomais varpais, kad reikalingi pinigai atsirastų. Tikrai manau, kad Vyriausybė supratingai pažiūrės į Nacionalinės bibliotekos reikmes ir tikiuosi, kad šiems metams mes bent 1 mln. tęsti darbams gausime. O kitais metais tikiuosi ne 3 mln., bet daug didesnio finansavimo, kad greičiau galėtume nuardyti tvorą. Biblioteka neturi būti aptverta tvoromis.“
 
Vis dėlto jei valdžia tokia supratinga nebus ir papildomų pinigų neatseikės, trims mėnesiams sustabdžius statybas, pastatą tektų konservuoti, o tai vėl būtų papildomos išlaidos, procesas įstrigų dar ilgesniam laikui.
 
„Mes labai norime, kad bibliotekai pinigus pavyktų gauti, bet ar taip atsitiks, nedrįsčiau prognozuoti. Už tiek, kiek dabar turime lėšų, galėsime dirbti tik iki rugsėjo. O jei turėtume finansavimą, maždaug iki 2012 m. galėtume rekonstrukciją baigti“, – sakė „YIT Kausta“ statybų direktorius Valerijus Sajas.
 
Buvusios didybės šešėlis
 
Nacionalinės bibliotekos vadovas bandė spėti, kad jei viskas klostysis sėkmingai, biblioteka vėl į senąjį pastatą galėtų pakviesti 2015 m. O iki tol nori nenori teks pakentėti. „Dabar mes pagal aptarnavimo lygį, kultūrą esame pavirtę kaimo bibliotekėle. Aš visada sakau, kad biblioteka turi būti tokia graži kaip bankas. Kad į ją užeiti būtų malonu, ir tiek suaugusiesiems, tiek vaikams turėtų būti gera ir norėtųsi ten eiti“, – bibliotekos viziją piešė tris dešimtmečius Nacionalinėje bibliotekoje dirbantis A. Plioplys.
 
Jei būtų sutvarkyta aplinka, į biblioteką galėtų grįžti ir aktyvus visuomeninis gyvenimas. Prieš rekonstrukciją čia renginius organizuodavo įvairių šalių ambasados, būdavo rengiamos parodos, susitikimai, pristatymai.
 
Kitas savo funkcijas biblioteka iki šiol vykdo: renka ir išduoda knygas, periodinius leidinius, tvarko dokumentus, atlieka kitus darbus. „Lietuviškas knygas vienokiu ar kitokiu formatu turime visas. Tik kai kurios jų yra, pavyzdžiui, K. Sirvydo gatvėje, todėl skaitytojui, paprašiusiam leidinio vieną dieną, gali tekti sugrįžti jo pasiimti kitą. Bet stengiamės padėti viskuo, kuo galime“, – užtikrino bibliotekos vadovas.
 
Gedimino Bartuškos nuotr.
 
www.klaipeda.diena.lt
 
Nuotraukoje: Pokyčiai: prie bibliotekos kolonų buvę granitiniai laiptai laikinai išardyti – dabar čia vaikšto tik statybininkai

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra