Muzika, kuri gimė šokio spektakliui

Autorius: Data: 2014-12-01 , 16:32 Spausdinti

Pagal kompozitoriaus Vlado Jakubėno muziką sukurtą baletą stato V. Jakubėno draugija ir režisierė, choreografė Marija Simona Šimulynaitė, kuri kartu su Baltijos baleto teatro trupe į pasaulį paleis dar neregėtą, Vinco Krėvės-Mickevičiaus mitinės sakmės “Perkūnas, Vaiva ir Straublys” (1920), motyvais paremtą kūrinį “Vaivos juosta”.  Spektaklio orkestruotė – Mariaus Baranausko, kostiumų dailininkė – Dalia Šivickienė, scenografija – Marija Simona Šimulynaitė ir Laura Radzevičiūtė, video projekcijų autorius – Mantas Bardauskas, šviesų dailininkas – Tadas Valeika, muziką atlieka Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, dirigentas – Modestas Pitrėnas.

“Vaivos juostos” premjeros (gruodžio 4 d.) data yra simbolinė – 1925 m. Lietuvoje buvo parodytas pirmasis baleto spektaklis – Leo Delibeso „Kopelija“. Taip pat ši data yra artima V. Jakubėno mirties metinėms – kompozitorius mirė 1976 m. gruodžio 13 d. Čikagoje. Be to, „Vaivos juosta“ bus rodoma Lietuvos rusų dramos teatre – 1948-1973 m. čia veikė operos ir baleto teatras.

Spektaklio choreografės ir režisierės S. M. Šimulynaitės teigimu, šis baletas yra ypatingas tuo, kad „tai yra nacionalinis baletas, kuris dar niekada nebuvo pastatytas iki šiol. Tai yra lietuvių literatūros klasika, su iškalbinga muzika, bei labai stipria ir spalvinga dramaturgija. Balete vyrauja muzikiniai kontrastai, kurie išreiškiami jausmu, šokiu ir kūno judesiu.“ Būtent orkestro atliekama muzika įkvėpė režisierę sukurti šį baletą – „Ta muzika gimė, kad būtų naudojama šokiui. Kartu ji labai kinematografiška, turinti perspektyvą kažkada ateityje pavirsti šokio kinu“.

Dar šis kūrinys ypatingas tuo, kad tai pirmoji Lietuvoje šiuolaikinė klasikinio baleto interpretacija – „Vaivos juosta“ savo pastatymo laukė nuo 1938 m., tačiau dėl įvairių trukdžių, tokių kaip gaisras, Antrasis pasaulinis karas, ji taip ir nebuvo pastatyta. Galiausiai, V. Jakubėno muzikai suteiktas šansas atgimti XXI a., šiuolaikiniame baleto teatre.

Pagrindinė šio baleto mintis – viltis, kuri pasireiškia per Vaivos mirtį ir reinkarnaciją. Anot režisierės, „tos vilties kaip niekad reikia šiandien, nes tai, kas vyksta su žmonėmis, esančiais šalia mūsų, yra apsiniaukęs dangus, kuriame laidomi tik Perkūno žaibai, o ne šviečia ryškiaspalvė vaivorykštė. Vaivorykštė – tai tarsi jungtis tarp lietuvių, emigravusių iš gimtosios šalies ir tebegyvenančių čia“.

„Vaivos juostoje“ šoks Grytė Dirmaitė, Kristina Tarasevičiūtė, Andrius Butkys, Žilvinas Beniuševičius, Naglis Bierancas, Mantas Čiarneckas, Yuhi Yonekura, Irina Nazrenko, Agnė Steponkevičiūtė, Viktorija Numova, Vesta Gineitytė, Karolina Matačinaitė, Neringa Česaitytė ir Adam Czaplis.

M. S. Šimulynaitė kartu su Baltijos baleto trupe yra sukūrusi itin daug dėmesio ir pagyrų sulaukusį šiuolaikinio baleto spektaklį „Kitas pasaulis“, atliekamą pagal Depeche Mode muziką, taip pat ji kartu su minėta trupe yra pastačiusi šiuolaikinio baleto spektaklius „Saulės smūgis“ (pagal The Beatles muziką), „Arachnė“ ir kt., dirbusi Estijoje, Vanemuine teatre, praktikavosi Švedijoje, pastatė daugybę operų, tarp jų ir trumpametražes, muzikinius spektaklius.

Šiuolaikinio šokio baletas „Vaivos juosta“ pagal V. Jakubėno muziką vyks š. m. gruodžio 4 d., 18.30, Lietuvos rusų dramos teatre.

 

Vaida Pakarklytė

Istorija Kultūra Lietuva , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra