Muziejuje – laukinių paukščių kiaušinių parodą „Ab ovo“

Autorius: Data: 2018-03-06 , 11:45 Spausdinti

Muziejuje – laukinių paukščių kiaušinių parodą „Ab ovo“

www.voruta.lt

Kovo 6 d. Panevėžio kraštotyros muziejaus III a. parodų salėje pradeda veikti laukinių paukščių kiaušinių paroda „Ab ovo“.

Lotyniškas posakis ab ovo reiškia „nuo kiaušinio“, tai yra „nuo pradžios“. Nuo seniausių laikų įvairių pasaulio šalių mitologijoje kiaušinis laikomas pradžių pradžios, gyvybės atsiradimo, tobulumo, sveikatos ir grožio simboliu. Lietuvių tautosakoje žinomos sakmės apie pasaulio atsiradimą iš kiaušinio, nes jo viduje slypinti gyvybės energija, atsinaujinimo jėga. Kiaušiniui buvo priskiriama magiška galia: tikima, kad jis gali perimti žmonių ir gyvulių ligas, nukreipti blogas akis, apsaugoti nuo piktų dvasių ir kerų.

Paukščiai – pirmieji ateinančio pavasario pranašai. Ir pirmieji gelbėtojai nuo šalčio ir bado. Kai po ilgos žiemos baigdavosi sukauptos maisto atsargos, žmones gelbėdavo laukiniai paukščiai – jų lizduose randami kiaušiniai padėdavo išsimaitinti. Pagal senovinius įvaizdžius paukščius į mūsų kraštą atsiųsdavo deivė Paukštė. Todėl pirmas kiaušinis, padėtas laukinio paukščio, rastas kiaušiniaujant, buvo paskiriamas deivei Paukštei, pažymimas jos ženklu ir nudažomas raudona – aukos – spalva.

Parodoje eksponuojama panevėžiečio Juozapo Mataičio (1936–2006) laukinių paukščių kiaušinių kolekcija. Šią kolekciją jis surinko 1975–1980 m. dirbdamas kelių tarnyboje. Tiesiant kelius, kertant medžius, jis pradėjo domėtis rastais paukščių lizdais, juose esančiais kiaušiniais. Didėjant kiaušinių kolekcijai, J. Mataitis ėmė plačiau gilintis į ornitologijos ir zoologijos mokslus.

Parodai eksponuojamus laukinių paukščių piešinius pateikė Saulius Karalius ir Lietuvos ornitologų draugija.

Prie parodos veikia edukacinė programa „Saulėgrįžos ratu: Velykos“. Į edukacinę programą šeimoms muziejininkai kviečia kovo 24 d. 12 val.

Paroda veiks iki kovo 31 d.

Vyresnioji muziejininkė – atstovė informacijai

Raimonda Gvozdienė

Parodos ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra