Muziejui nebelieka vietos po saule

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Vietos valdžios sprendimas Vilkaviškio krašto muziejų prijungti prie Suvalkijos kultūros centro pasėjo sumaištį ir baimę, kad pusę amžiaus veikusi įstaiga bus numarinta.

„Tapsite kultūros centro padaliniu“, – tokį rajono valdžios verdiktą pastarosiomis dienomis išgirdo penktą dešimtmetį gyvuojančio Vilkaviškio krašto muziejaus darbuotojai. Tai nebuvo tarsi perkūnas iš giedro dangaus. Vos prasidėjus Paežerių dvaro, kurio pirmame aukšte bei jo oficinoje glaudėsi muziejininkai, rekonstrukcijai pasigirdo kalbų, kad po rūmų atnaujinimo ekspozicijoms juose vietos nebeliks. Muziejininkams teks tenkintis oficina ir dar nerestauruota ledaine.
 
Beveik 200 tūkst. eksponatų ir nemažai vertingų meno kūrinių sukaupusiam muziejui vietos neliks ne tik rūmuose. Tačiau ir pats muziejus, kaip savarankiška įstaiga, netrukus nustos egzistavęs. Jis bus prijungtas prie vos prieš keletą metų tuometės Marijampolės apskrities viršininko administracijos įkurto, bet savo veiklos taip ir neišplėtojusio Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro.
 
Kels į kitą lygmenį
 
Tačiau Vilkaviškio rajono meras Algirdas Bagušinskas atmetė bet kokias abejones dėl muziejaus veiklos tęstinumo. „Kai iš naikinamos Marijampolės apskrities viršininko administracijos perėmėme kultūros centrą, abi mums priklausančios įstaigos atsidūrė po vienu stogu: du direktoriai, du buhalteriai, du kasininkai. Ir tame pačiame Paežerių dvare šiuo metu yra nesutarimų dėl aplinkos tvarkymo: vieną dalį pievos pjauna viena įstaiga, kitą – kita, o kas lieka tarp jų nupjauna seniūnas. Tai neturi tęstis. Viskas turi būti vienose rankose. Kultūros centras dalyvauja trijuose Europos Sąjungos (ES) projektuose, kurie viršys 10 mln. litų. Tų lėšų nenorime prarasti, todėl kultūros centras turi išlikti“, – aiškino Vilkaviškio rajono meras.
 
A. Bagušinsko įsitikinimu, muziejų prijungus prie Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro, toliau jis veiktų kaip šios įstaigos filialas ir taptų ne vien Vilkaviškio krašto, bet ir visos Suvalkijos muziejumi. „Jis pakiltų į aukštesnį – regioninį – lygį. Galėtų būti kitų apskrities muziejų veiklos koordinatorius“, – tvirtino meras.
 
Siūlo rasti kitą vietą
 
Vilkaviškio krašto muziejaus prijungimas prie kultūros centro sukėlė nemažų diskusijų ir tarp rajono gyventojų. Mat daugeliui muziejus yra vieta, į kurią galima ir svečius nusivežti, ir patiems kaskart ką nors naujo atrasti. Ypač žmones stebina, kad beveik penkis dešimtmečius veikiantis, net užsienyje gerai žinomas muziejus prijungiamas prie vos prieš keletą metų įsteigtos ir menkai veiklą išplėtojusios įstaigos.
 
Vilkaviškietis Vytautas Lekešius rajono vadovams siūlė kitokį problemos sprendimą – rasti muziejui kitą pastatą, o jo rekonstrukcijai pinigų ieškoti ES fonduose. V. Lekešius siūlė muziejų įkurdinti pačiame mieste esančiame Vilkaviškio dvare. Dabar jame įrengti butai, tačiau suradus lėšų, gyventojus būtų galima iš ten iškeldinti, o dvarą pritaikyti muziejaus reikmėms. Tačiau rajono meras A. Bagušinskas LŽ aiškino, kad muziejaus iš Paežerių dvaro pastatų nėra kur iškelti. „Muziejus žinomas ir lankomas. Žmonės atvažiuoja ne tik pasižiūrėti krašto istorijos, bet ir į kultūrinius renginius. Labai gerai, kai kartu veikia ir kultūros centras, ir ekspozicijų salės“, – dėstė meras.
 
Beprecedentis atvejis
 
Vietos valdžios užmačias visame krašte žinomą muziejų prijungti prie veiklos iki šiol neišplėtojusio kultūros centro jau svarstė Lietuvos muziejų asociacijos valdyba. Anot jos pirmininko Raimundo Balzos, toks prijungimas reiškia ne ką nors kita, tik muziejaus uždarymą.
 
„Muziejus turi savo tradicijas, savo veiklos sferą ir jo prijungimas prie kultūros centro būtų pirmas žingsnis įstaigos likvidavimo link. Muziejus gali atlikti visas kultūros centro funkcijas – rengti parodas ir koncertus. Juk muziejus – ne tik istorinių vertybių kaupimas, o kultūros centras, mano įsitikinimu, gali atlikti tik savo funkcijas“, – teigė Lietuvos muziejų asociacijos valdybos pirmininkas.
 
„Lietuvos žinios“
 
„Lietuvos žinių“ nuotr.
 
www.alfa.lt
 
Nuotraukoje: Muziejininkai stumiami į Paežerių dvaro rūmu pašalius

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra