Muziejui kolekcininkas padovanojo retą J. Juškos knygą

Autorius: Data: 2011-02-18 , 15:12 Spausdinti

Loreta MAČIULIENĖ

Jono ir Antano Juškų muziejus Vilkijoje 2011 m. sausio 27-ąją pasipildė unikaliu eksponatu – reta Jono Juškos knyga, praneša LTV „Panorama“.

„Kalbos lietuviško liežuvio ir lietuviškas statrašymas arba ortograpija“ – pirmasis žinomas lietuvių tarmių tyrinėjimas.

Tūkstančių knygų kolekciją surinkęs Ričardas Venckus sako gerai nepamenantis, kaip joje atsirado 1861-aisiais išleista J. Juškos knyga, tačiau spėja, kad su kitais leidiniais ją padovanojęs dėdė.

„Knygutė tikriausiai yra mano dėdės kunigo Stanislovo dovana man. Tai galėjo būti 1966–1967 metai, ji ilgai pas mane gulėjo“, – teigia kolekcininkas.

Kol pateko pas R. Venckų, knyga galėjo priklausyti Mosėdžio, Šilalės ar Šilutės rajono gyventojo bibliotekai.

Pusantro šimto metų per privačias kolekcijas keliavusį leidinį R. Venckus padovanojo Vilkijos Jono ir Antano Juškų muziejui, kurio fonduose iki šiol saugomi su brolių Juškų gyvenimu ir darbais susiję eksponatai: knygos, dainų ir tautosakos rinkiniai.

Spėjama, kad išlikusių originalių knygos „Kalbos lietuviško liežuvio ir lietuviškas statrašymas arba ortografija“ egzempliorių, saugomų nežinomose kolekcijose, nėra nė dešimt. Težinomos vos kelių buvimo vietos: viena – Latvijoje, kita – privačioje kolekcijoje Klaipėdoje, trečioji nuo šiol – brolių Juškų muziejuje.

„Ne tiek džiugina knyga, kiek faktas, kad žmogus, kolekcionierius, sveikai, gražiai pamišęs dėl knygų, dovanoja tokį unikalų leidinį, kurio, jeigu pažvelgsi į bibliografiją, ant pirštų gali suskaičiuoti, kiek jų yra“, – sakė A. ir J. Juškų etninės kultūros muziejaus direktorius Arūnas Sniečkus.

„Tai yra pirmasis tarmių tyrinėjimas lietuvių kalba. J. Juška iškėlė ariogališkių tarmę kaip tinkamą pagrindą, kurį mes dabar turime. Tai yra mūsų bendrinės kalbos pamatas“, – tvirtino studentė Gintė Ramanauskaitė.

Mokslinio tarmių tyrinėjimo pradininku vadinamas poetas Antanas Baranauskas, tačiau jo tyrimai paskelbti beveik keturiais dešimtmečiais vėliau nei J. Juškos.

R. Venckaus kolekcijoje yra ir kitų unikalių, iki šiol nežinomų ar nepublikuotų leidinių bei rankraščių. Kolekcininkas sako daugelį jų padovanosiąs muziejams.

Vieną dovaną jau numatęs. Tai – Bernardo Brazdžionio eilėraščių rinkinys, kuriame – autentiškas Salomėjos Nėries įrašas. Šią knygą R. Venckui kadaise dovanojo poetės sūnus, praneša LTV „Panorama“. 

LTV „Panorama“

www.lrt.lt

DMN nuotr.

Muziejai , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra