Muziejų kelias vingiuoja per Sūduvos muziejus

Autorius: Data: 2012-08-30 , 10:33 Spausdinti

„Lietuvos muziejų kelias“ šią savaitę tęsiasi Sūduvoje ir kviečia apsilankyti Prienuose, Marijampolėje, Kudirkos Naumiestyje ir Jono Basanavičiaus gimtinėje – Ožkabalių kaime.

Edukacinius žvakių liejimo, audimo, lino darbų, duonos kepimo teatralizuotas programas rengiantis Prienų krašto muziejus įkurtas 1995 m. dar tarpukariu statytuose garsaus prieniškio Cezaro Pšemeneckio (1887-1967) namuose. Čia saugomos ir eksponuojamos Prienų krašto kultūros istoriją, etnografiją, tautodailę bei žymiausių krašto žmonių gyvenimą ir kūrybą atspindinčios muziejinės vertybės.

Muziejų kelias stabtelėja Marijampolėje. Čia įsikūrę muziejai – Lietuvos Prezidento K. Griniaus memorialinis muziejus, Marijampolės kraštotyros muziejus ir palaimintojo Jurgio Matulaičio muziejus sukvietė visus į akciją „Vardai, veidai, vaizdai“, skirtą krašto kūrėjams atminti. Muziejuje vyko ir fotografo Romualdo Rakausko parodos „Įkvėpimo žemė“ pristatymas, visi norintys galėjo dalyvauti ekskursijoje autobusu „Krašto kūrėjų pėdsakais“.

Marijampolės kraštotyros muziejus, tuomet vadinęsis „Sodžiaus“ vardu, buvo atidarytas 1933 m. rudenį. Į dabartines patalpas Vytauto gatvėje muziejus persikėlė 1964 m. Tai XIX a. pabaigos neoklasicizmo patalpų kompleksas su dalinai išlikusiais senaisiais puošybos elementais: krosnimis, rozetėmis, karnizais ir kita. Muziejuje veikia „Saulėračio“ galerija. Joje rengiamos Sūduvos krašto ir visos Lietuvos tautodailininkų bei įvairių sričių profesionalių menininkų darbų parodos bei teminės parodos įvairių valstybinių bei kalendorinių švenčių progomis, knygų pristatymai, kiti renginiai.

Lietuvos prezidento Kazio Griniaus memorialinis muziejus įkurtas 1998 m. sausio 1 d. name, kuriame 1904-1914 metais gyveno K. Grinius su šeima. Tada jis buvo tapęs Marijampolės miesto kultūrinio sąjūdžio centru. Muziejus savo pagrindine veikla – eksponatų kaupimu ir saugojimu siekia visuomenei pristatyti Lietuvos Prezidento K. Griniaus gyvenimą ir veiklą.

Palaimintojo Jurgio Matulaičio muziejus duris atvėrė 2011 m. liepą Marijampolės marijonų vienuolyne. Šis muziejus – tai galimybė pažinti Palaimintojo Jurgio Matulaičio, vienos iš ryškiausių katalikiškojo pasaulio asmenybių Lietuvoje, gyvenimą ir veiklą. Galerijoje, jungiančioje vienuolyną su šventoriumi, įrengta ekspozicija „Baltieji marijonai“ yra skirta pažinčiai su Marijampolės miesto pradžia ir Marijonų vienuolyno istorija nuo įsteigimo iki uždarymo 1904 m. Pagrindinėje ekspozicijoje „Palaimintasis arkivyskupas Jurgis Matulaitis“ palaipsniui atskleidžiama aktyvi J. Matulaičio – kunigo, vyskupo, arkivyskupo, profesoriaus, vienuolio, socialinio veikėjo, diplomato – veikla, sudėtingi gyvenimo įvykiai ir gilus dvasingumas.

Marijampolėje 1998 m. įkurtas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio bataliono muziejus – vienas iš įdomiausių ir turtingiausių muziejų Lietuvos kariuomenėje, jame sukaupta per tūkstantį eksponatų, kurie byloja apie karinę Marijampolės istoriją nuo XVIII a. iki šių dienų. Lankytojai gali pamatyti kareivinėse išlikusias unikalias tarpukario Lietuvos freskas, kuriose pavaizduoti svarbūs Lietuvos valstybės veikėjai ir įvykiai. Šie sieninės tapybos paveikslai vertingi ir saugotini kaip XX a. 4-ojo dešimtmečio tapybos pavyzdys. Tai vienintelės tarpukario Lietuvos sieninės tapybos freskos Užnemunėje.

Nemažo susidomėjimo susilaukia ir logistinių transporto priemonių paroda, veikianti XIX a. pabaigoje statytame arklių maniežo pastate.

2012 m. rugpjūčio 30 ir 31 dienomis lankytojus pasitiks dr. Vinco Kudirkos muziejus, kviesiantis į ekspozicijų „Kudirkos Naumiesčio krašto istorija“ bei „Vincas Kudirka ir varpo epocha“ lankymą ir ekskursijas.

Penktadienį, rugpjūčio 31-ąją, visi kviečiami į Kudirkos Naumiestyje įsikūrusį Širvintos miesto muziejų. Visuomenė turės progą aplankyti unikalų muziejų, skirtą dabar jau nebeegzistuojančiam Širvintos miestui atminti. Dar prieš septyniasdešimt metų šis miestas tuometinės Vokietijos ir Lietuvos pasienyje, kitapus Kudirkos Naumiesčio, žibėjo raudonplytės bažnyčios bokštais, tvarkingų vokiškų namų čerpiniais stogais. Miesto turgaus aikštėje bei krautuvėse galima buvo išgirsti kalbant ir vokiškai, ir lietuviškai. Lietuviškojo Kudirkos Naumiesčio ir vokiškosios Širvintos žmonės bendravo, prekiavo, neretai netgi tuokėsi, o kilus gaisrui, ugniagesiai per tiltą skubėdavo kaimynams į pagalbą. Tai buvo miestai dvyniai, iš kurių likęs tik vienas.

Irenos ir Antano Spranaičių iniciatyva Kudirkos Naumiestyje įkurtas privatus muziejus „Širvintos kampelis“. Muziejaus ekspozicija supažindina su išnykusio Širvintos miesto istorija. Rinkinyje – fotografijos, spaudos leidiniai, straipsniai, žmonių prisiminimai, antspaudai.

Rugsėjo 1 d. Jono Basanavičiaus gimtinė Ožkabalių kaime (Vilkaviškio r.) vainikuos Lietuvos muziejų kelią Sūduvoje šio krašto mėgėjiškų teatrų festivaliu „Atžalynas“. Šiais metais festivalio žiūrovus linksmins vaidintojai iš Punsko, Jurbarko, Kazlų Rūdos, Lazdijų, Šakių, Kalvarijos bei Vilkaviškio teatrų.

K. Čachovskio nuotr.

www.delfi.lt

Muziejai , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra