Muziejai šiuolaikinėje visuomenėje: žvilgsnis į ateitį

Autorius: Data: 2014-10-29 , 11:20 Spausdinti

Palangoje vyko Lietuvos muziejų asociacijos (toliau – LMA) organizuotas trijų dienų seminaras „Muziejai šiuolaikinėje visuomenėje: strateginės plėtros kryptys, tikslai, uždaviniai Lietuvos ir tarptautiniame kontekste“. Seminare dalyvavo per 70 šalies muziejų vadovų ir kultūros vadybininkų.

Seminare buvo pristatytos Lietuvos muziejų strateginių plėtros krypčių programos nuostatos ir supažindinta su tarptautiniu muziejų strateginės raidos kontekstu.

Šis seminaras surengtas įgyvendinant LMA projektą „Muziejai šiuolaikinėje visuomenėje: strateginės plėtros kryptys, tikslai, uždaviniai Lietuvos ir tarptautiniame kontekste“, finansuojamą Lietuvos kultūros tarybos pagal 2014 m. prioritetinių veiklų rėmimo srities „Kultūros edukacija“ priemonę „Muziejinės veiklos projektai“.

Projekto pagrindiniai tikslai – pristatyti Lietuvos muziejų strateginių plėtros krypčių programą bei kiekvienos krypties 2014 – 2020 metų uždavinius ir Baltijos muzeologijos mokyklos, skirtos Lietuvos, Latvijos ir Estijos muziejininkų profesiniams gebėjimams tobulinti ir jų kultūriniam bendradarbiavimui skatinti, patirtį.

„Augantis lankytojų skaičius muziejuose rodo, jog dialogo su visuomene skatinimas ir vystymas didinant socialinį muziejaus vaidmenį yra teisingai pasirinkta strateginė muziejų veiklos kryptis ir ją būtina toliau plėtoti“, – atidarydamas renginį akcentavo Lietuvos muziejų asociacijos vadovas, Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza.

Seminare Lietuvos muziejų strategines plėtros kryptis, tikslus ir uždavinius  pristatė Kultūros ministerijos strateginio planavimo specialistai ir kultūros ministro įsakymu sudarytos tarpinstitucinės darbo grupės ekspertai – dr. Dalia Šiaulytienė, Olga Žalienė, dr. Rimvydas Laužikas, dr. Žygintas Būčys, dr. Jonas Genys.

Su tarptautiniu muziejų strateginės plėtros kontekstu supažindino ir savo refleksijas pateikė Baltijos muzeologijos mokyklos 2014 metų dalyviai. LMA Vadybos sekcijos vadovė, Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė akcentavo, jog „Baltijos muzeologijos mokykla yra ne tam, kad atsakytų į klausimus – ji skirta naujų klausimų suformulavimui”. Apibendrindama Lietuvos muziejų  strateginės plėtros krypčių programos nuostatas ir  Baltijos muzeologijos mokyklos patirtį, ji priminė, jog šiandien muziejai nebeturi kito pasirinkimo kaip tik įsiklausyti į vartotojų poreikius ir savo veikla kurti ekonominį efektą, nešantį naudą visuomenei ir šaliai. „Todėl ateities muziejus yra augantis iš apačios, o ne iš viršaus, kaip reakcija į bendruomenės poreikius ir pageidavimus“, – sakė pranešėja.

Seminare muziejų vadovams taip pat suteikta žinių apie inovatyvių strateginio planavimo metodų taikymą viešajame sektoriuje, nagrinėtos muziejų ir paveldo komunikacijos problemos, aptarti muziejų veiklos finansavimo 2015 metais ir tolimesnėje perspektyvoje klausimai.

LR kultūros ministerijos rengiama Muziejų strateginių plėtros krypčių programa nustato 5 pagrindines Lietuvos muziejų strateginės plėtros kryptis ir pagrindinius kiekvienos krypties 2014 – 2020 metų uždavinius. Programa kuriama vadovaujantis nuostata, kad šiandien muziejai yra ne tik atminties išsaugojimo ir tyrimo, bet ir kultūros edukacijos institucijos. Tokia muziejaus samprata pabrėžia muziejaus komunikacijos su visuomene svarbą akcentuojant keturias pagrindines funkcijas: paveldo kaupimą, išsaugojimą, tyrimus ir komunikaciją. Šiandien formuojama Lietuvos muziejų politika remiasi nauju požiūriu į muziejų, kuris siejamas su kultūros, ugdymo ir informacijos skleidimo funkcijomis.

Muziejaus kaip socialinės sąveikos objekto funkcijas akcentavo ir Baltijos muzeologijos mokyklos dalyviai. Baltijos muzeologijos mokykla yra tęstinis, nuo 2004 m. kasmet organizuojamas tarptautinio bendradarbiavimo projektas, skirtas Lietuvos, Latvijos ir Estijos muziejininkų profesiniams gebėjimams tobulinti ir jų kultūriniam bendradarbiavimui skatinti. Baltijos šalys dalyvavimą Baltijos muzeologijos mokykloje užtikrina Trišalė kultūrinio bendradarbiavimo tarp Latvijos Respublikos kultūros ministerijos, Estijos Respublikos kultūros ministerijos ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos programa, pasirašyta 2012 m. birželio 8 d. Vilniuje.

Mokykla kasmet organizuojama vis kitoje Baltijos valstybėje. Į savaitės trukmės mokymus kasmet kviečiama dalyvauti po 10 muziejų specialistų iš kiekvienos Baltijos valstybės.

Siekiant Baltijos muzeologijos mokyklos patirtį perteikti kuo platesnei šalies muziejininkų auditorijai Lietuvos muziejų asociacija kasmet organizuoja seminarą „Baltijos muzeologijos mokyklos patirtys ir pamokos“. Šiemet Estijoje vykusiosios Baltijos muzeologijos mokyklos tema  „Kaip muziejai bendrauja su savo auditorijomis – matomomis ir nematomomis“ ypač koreliavo su Lietuvoje baigiama rengti Muziejų strateginių plėtros krypčių programa.

LMA – 1995 m. įsteigta savanoriška šalies muziejų organizacija, vienija 90 muziejų.  Asociacijos  tikslas – telkti muziejus bendrai veiklai, organizuoti ir skatinti juos bendradarbiauti. Asociacija, palaikanti glaudžius ryšius su Tarptautine muziejų taryba (ICOM) ir Europos muziejinių organizacijų tinklu (NEMO), teikia muziejams metodinę pagalbą ir informaciją, remia besikuriančius muziejus, organizuoja muziejininkų kvalifikacijos kėlimą, dalyvauja realizuojant kultūros ir švietimo programas.

Dėl papildomos informacijos prašome kreiptis:

Raimundas Balza, LMA vadovas-valdybos pirmininkas, tel.: +370 687 16681 arba el. paštu: direktorius@ausrosmuziejus.lt

Dėl kontaktinės informacijos prašome kreiptis:

Rita Mikailienė, viešųjų ryšių konsultantė, tel.: +370 686 14050, arba el. paštu: rita.mikailiene@baltas.net

Nuotrauka: Energetikos ir technikos muziejaus edukacinė programa

Muziejai , , , , , , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra