Mosėdyje – paminklas akmenimis Žemaitijos miestelį išgarsinusiam gydytojui V. Intui

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Mosėdyje (Skuodo rajonas) įamžintas unikalaus akmenų muziejaus įkūrėjo gydytojo Vaclovo Into atminimas – praėjusį savaitgalį (2009-11-14) miestelio centre buvo iškilmingai atidengtas jam skirtas granito paminklas.
 
Mosėdį išgarsinęs V. Intas mirė prieš dvejus metus. Tai jis įkūrė 6,5 hektaro ploto parką, kuriame eksponuojami iš įvairių Žemaitijos ir kitų Lietuvos vietovių, net užsienio šalių atvežti rieduliai.  Vis didėjanti V. Into kolekcija ilgainiui virto unikaliu akmenų ir uolienų muziejumi po atviru dangumi.
 
Pažymint muziejaus 30–metį, per Mosėdžio miestelį tekančios Bartuvos upės slėnyje, kurį puošia gydytojo bei jo talkininkų pastangomis surinkti įvairių formų ir dydžių ledynmetį, pagonybę menantys rieduliai, suformuoti alpinariumai, tvenkiniai du dirbtinėmis salomis, praėjusį savaitgalį atidengtas paminklas šios grožio salos kūrėjui – V. Intui.
 
Mosėdžio parke sukaupta apie 20 tūkst. su ledynais iš Skandinavijos į Lietuvą atslinkusių riedulių. Čia eksponuojami pietryčių ir vidurio Suomijos ir gretimų Rusijos rajonų, Hoglando ir Alandų salų, Baltijos jūros centrinės dalies dugno, Švedijos uolienos. 
 
Restauruoto senojo malūno patalpose saugomi retieji mineralai ir net brangakmeniai.
Pirmąjį 50 kilogramų sveriantį riedulį į Skuodo ligoninės kiemą kietas žemaitis V. Intas atsigabeno dviračiu. Greitai akmenims čia nebeužteko vietos. Persikėlęs dirbti į Mosėdžio ambulatoriją gydytojas rieduliais puošė savo sodybą, o vėliau ir visą miestelį.  Iš viso į Mosėdį buvo atgabenta apie 20 tūkst. akmenų, parke pasodinta 5 000 medelių ir krūmų.
 
Prisiekęs keliautojas V. Intas ne tik akmenis, bet ir augalų sėklas, sodinukus savo lėšomis siųsdavo į Mosėdį iš kitų šalių.  Užsimojęs pagausinti akmenų rinkinį retais mineralais, gydytojas netgi buvo užsiropštęs į vieną Kurilų salos ugnikalnį, kuris tuo metu lyg tyčia staiga pabudo.
 
Ne vienas Mosėdžio parke apsilankęs ir užsikrėtęs „akmenlige“ lietuvis vėliau, sekdamas V. Intu, imdavo kolekcionuoti riedulius, gražinti jais savo sodybų, sodų aplinką. Grįžę iš egzotiškų kraštų keliautojai atsivežtus akmenis, uolienas, retesnius mineralus dovanodavo V. Intui.
 
Ši graži tradicija tęsiama toliau – Lietuvos kariuomenės majoras Eugenijus Lastauskas šią vasarą Mosėdžio akmenų muziejuje eksponavo mineralų rinkinį, kurį sukaupė atlikdamas misiją Afganistane.  Dalį įdomios ir vertingos kolekcijos karininkas padovanojo mosėdiškiams.
 
Žmonės prisimena V. Intą kaip paprastą ir nuoširdų žmogų, reiklų mediką. Akmenų karaliumi vadintas mosėdiškis apdovanotas Kunigaikščio Gedimino 5–ojo laipsnio ordinu, įvairiomis premijomis už nuopelnus aplinkosaugos srityje, jam suteiktas Skuodo garbės piliečio vardas.
 
Prieš ketverius metus unikalių akmenų muziejui Mosėdyje suteiktas Vaclovo Into vardas.
www.lrytas.lt
 
A. Stankevičiaus nuotr.
 
Nuotrauka: Pa­mink­las V. In­tui ati­deng­tas Mo­sė­dy­je (Skuo­do r.) tarp jo su­rink­tų rie­dulių

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra