Monsinjoro Stasio Žilio religinės tapybos paroda Varniuose

Autorius: Data: 2018-03-27 , 17:11 Spausdinti

Monsinjoro Stasio Žilio religinės tapybos paroda Varniuose

Nukryžiuotasis. S. Žilys

Alma BUDVYTIENĖ, Žemaičių vyskupystės muziejaus vyr. muziejininkė, parodos kuratorė, www.voruta.lt

Varniuose, Žemaičių vyskupystės muziejuje kovo 23 d. atidaryta prelato Stasio Žilio religinės tapybos darbų paroda. Prelatas Telšių vysk. Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijai padovanojo dalį savo aliejinės tapybos darbų kolekcijos. 2011 m. surengtos kelios parodos ir pirmoji jo gimtajame rajone – Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejuje. Vėliau Užsienio reikalų ministerijoje, Vilniaus Šventojo Juozapo kunigų seminarijoje, Bažnytinio paveldo muziejuje. Kurį laiką apie dovanotą rinkinį buvo primiršta ir tik atsitiktinumo dėka jis vėl eksponuojamas Žemaitijos širdy Varniuose.

Gimęs Dargalių k. Šilalės r., mokęsis Telšių kunigų seminarijoje, pergyvenęs karo audras ir pasitraukęs į Vakarus, Stasys Žilys stojo Dievo tarnystės vagon ir sėkmingai ją varo. Išskirtinį dvasininko atsidavimą Bažnyčiai ženklina Vatikano jam suteikti Bažnyčios garbės titulai: monsinjoro, prelato ir apaštališkojo protonotaro, jis ir Popiežiškosios Šv. Kazimiero lietuvių kolegijos Romoje studijų prefektas ir dvasios tėvas, teologijos mokslų daktaras ir popiežiaus Šv. Jono Pauliaus II lietuvių kalbos mokytojas.

Monsinjoras Petras Šiurys

Į parodos atidarymą atvykęs JE Telšių vyskupas Kęstutis Kėvalas labai įžvalgiai kalbėjo apie kunigo Stasio Žilio kūrybą: „Kunigas ir menininkas – tai unikali asmenybė. Užsitarnavęs daugybę titulų, tad nebijau pavadinti jo Patriarchu. Tiesiantis tiltą tarp pirmosios Nepriklausomybės, Telšių kunigų seminarijos, pokario neramių laikų ir dabarties-istorinio Popiežiaus šv. Jono Pauliaus II vizito į Lietuvą 1993 m. Didžiuokimės, juk Popiežius tada prabilo prelato Stasio Žilio tarme“.

Teresė Rubšytė-Ūksienė (prelato Antano Leonardo Rubšio sesuo) apie Stasį Žilį, su kuriuo jos brolis kartu mokėsi mokykloje ir Telšių kunigų seminarijoje, vėliau, baigiantis karui, abu pasitraukė į Vakarus, kalbėjo kaip apie labai kuklų, santūrų, draugišką, paslaugų žmogų, su kuriuo iki šiol bendrauja laiškais.

Šilalės rajono savivaldybė administracijos direktoriaus pavaduotoja Vera Macienė pasidžiaugė derlinga Šilalės krašto žeme, išauginusia ne vieną garsią asmenybę: prelatus-A. Rubšį ir S. Žilį, Lietuvos prezidentą A. Stulginskį, S. Girėną ir kt. Šilalės r. savivaldybės politinė bei visuomenės veikėja Loreta Kalnikaitė taipogi dalijosi prisiminimais iš susitikimų su prelatu.

Vera Macienė

Išsamiai ir labai jautriai prelatą S. Žilį apibūdino pagrindinis pranešėjas monsinjoras, Klaipėdos universitetinės ligoninės kapelionas Petras Šiurys, buvęs Popiežiškosios šv. Kazimiero Romoje kolegijos rektorius, teologijos licensijatas, 15 m. diena iš dienos bendravęs su monsinjoru Žiliu. Jo pastangomis mons. S. Žilys dalį savo kūrybos dovanojo Telšių kunigų seminarijai. Mon. P. Šiurys pristatė ir jo iniciatyva nufilmuoto dokumentinio filmo ištraukas, kurios dar išsamiau supažindino su kun. Stasiu Žiliu. Ir iš karto žiūrovą pavergia nepaprastas kuklumas, šiluma ir šviesa sklindanti iš šios neeilinės asmenybės.

Parodos atidarymo pradžioje tradicinės muzikos grupės „Vo kāp“ (vadovas Arūnas Gedmantas) atlikta tremtinių daina tarsi atitarė prelato eilėse išsakytom mintim:

Stovėjau aš prie obelisko ir apmąsčiau jo amžių seną.

Kaip aš, taip jis, netekęs visko, kaip aš, taip jis tremty gyvena.

Abu mes žvelgiam į tolybę, gimtos šalies dangaus ištroškę…

Pasitraukęs iš Lietuvos, Dievo Apvaizdos vedamas ir globojamas savo gyvenimo kelyje nuėjęs taip toli, kaip galėjo tik nedaugelis paprastų mūsų krašto vaikų, prel. S. Žilys nepamiršo gimto krašto. Jo paveiksluose Lietuvą matai visur – siužete, potėpyje, kolorite. Kai kurie parodoje eksponuojami prelato tapyti paveikslai savo siužetu labai primena religinę temą, pvz. „Partizano apraudojimas“. Žiūrėdamas į paveikslą matai Dievo Motiną, glaudžiančią nuo kryžiaus nuimtą` Sūnų. Arba paveikslas „Išeivių nerimas“ primena biblinį „Išvarymo iš rojaus“ siužetą. Bet prelato darbai skirti ne pasimėgavimui ar malonumui, bet giliam susikaupimui, teikia peno apmąstymui apie žmogaus būtį, vietą ir reikšmę šiame pasaulyje. Paveikslus reikia žiūrėti neskubant, įsigilinant, tarsi nubraukiant kasdienybės dulkes nuo savo akių ir minčių.

Tradicinės muzikos grupė „Vo kāp“

 

Džiugu, kad galime matyti jo tapytus paveikslus, iš dokumentinės apybraižos girdėti jo žodžius ir dalintis ta šiluma, kurią patiria visi sutikę prelatą S. Žilį.

Kviečiame apsilankyti muziejuje Varniuose ir susipažinti su prelato S. Žilio darbais.

 

Telšių vyskupija , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra