Monsinjoras Jonas Balčiūnas ir jo veikla pogrindinėje tautinėje-religinėje jaunimo organizacijoje „Atžalynas

Autorius: Data: 2018-12-19 , 13:09 Spausdinti

Monsinjoras Jonas Balčiūnas ir jo veikla pogrindinėje tautinėje-religinėje jaunimo organizacijoje „Atžalynas

Vlados Čirvinskienės nuotr.

Ona STRIŠKIENĖ, Lietuvos kaimo rašytojų sąjungos narė, www.voruta.lt

Gruodžio 15 d. Panevėžyje vyko konferencija „Monsinjoras Jonas Balčiūnas ir jo veikla pogrindinėje tautinėje-religinėje jaunimo organizacijoje „Atžalynas“. Šis renginys buvo skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo 100-čiui. Konferencijos rengimo iniciatorės buvo Pasvalio katalikių moterų sąjunga (KMS). Ją rengė Panevėžio ir Pasvalio katalikės moterys. Konferencija prasidėjo Šv. Mišiomis Panevėžio Kristaus Karaliaus Katedroje.

Antroji konferencijos dalis persikėlė į Panevėžio Šv. Juozapo senelių namus. Patalpomis, jų paruošimu renginiui rūpinosi Panevėžio KMS narės su vadove Milda Krasnickienė. Įžanginį žodį tarė ir kartu meldėsi kunigas Juozapas Antanavičius. Konferenciją vedė LKMS valdybos narė Pasvalio KM pirmininkė Vlada Čirvinskienė. Ji perskaitė Pasvalio kraštiečių bendrijos pirmininko prof. Rimanto Kanapėno sveikinimą, kuriame linkima Pasvalio ir Panevėžio KM draugijoms ir toliau garsinti tautos iškilius dvasininkus, kaip katalikybės ir patriotiškumo pavyzdį, išryškinant jų reikšmingus darbus, svarbius mums ir mūsų jaunimui.

Literatūrinę kompoziciją iš monsinjoro Jono Balčiūno knygos „Prisiminimų mozaika“ pristatė Pasvalio katalikės moterys ir Pasvalio Neįgaliųjų Centras grupė „Purienos“. Ypatingai įtaigiai nuskambėjo vienas iš monsinjoro Jono Balčiūno prisiminimų „Kūčios už spygliuotų vielų“. Monsinjoro žodžiai: „Mes laužėme plotkelę ir dalinomės ja. Ir ji tarsi skatino mus gyvenime dalintis džiaugsmu, kad jis padidėtų. Ir skausmais, kad jie palengvėtų.“

Apie sudėtingus mons. J. Balčiūno gyvenimo ir tarnystės metus, naudodama vaizdo medžiagą, pranešimą padarė V. Čirvinskienė. J. Balčiūnas gimė, augo Pasvalyje. Baigė Biržų gimnaziją. Po ketverių metų studijų Kauno kunigų seminarijoje 1949 m. Panevėžio vyskupo Kazimiero Paltaroko buvo įšventintas į kunigus. Pirmoji jaunojo vikaro parapija buvo gimtajame Pasvalyje 1949 m. rugsėjo 25 d.. Už darbą su jaunimu kun. J. Balčiūnas 1954 m. gruodžio 24 dieną Lietuvos TSR Aukščiausiojo teismo buvo nuteistas 10 m. lagerio. Šį sprendimą jis priėmė ramiai, tvirtai įsitikinęs, kad kryžiaus keliai Sibiro gulaguose taip pat reikalingi, kad tokia yra Dievo valia. Lageryje katalikų kunigai buvo susibūrę į grupelę, kuriai vadovavo kun. Petras Rauda. Į lietuvių kalbą jie vertė religinio turinio literatūrą ir rankraščius siuntė į Lietuvą. Čia jie buvo dauginami ir perduodami tiems, kam labiausiai reikėjo.

Į Pasvalį kun. J. Balčiūnas sugrįžo 1992 metais. Jis buvo Pasvalio Šv. Jono krikštytojo bažnyčios klebonu, Pasvalio dekanu. Turėjo daug kitų pareigų: Panevėžio vyskupijos kunigų tarybos narys, bažnytinės nuosavybės priežiūros ir remonto komisijos narys, Pasvalio dekanato katechetų mecenatas, Pasvalio parapijos pastoracinės tarybos pirmininkas ir kt. Monsinjoro neslėgė darbų našta, visur suspėjo, visiems pagal galimybę padėjo. Jį labai mėgo jaunimas už punktualumą, griežtumą, teisingumą. Kunigystės kelią savo gimtajame Pasvalyje ir garbingai užbaigė Pasvalyje 2008 m. gegužės 2 d.

Yra išleistos septynios knygos, su kuriomis galėjo susipažinti kiekvienas konferencijos dalyvis. Knygą apie jaunimo pogrindinės organizacijos „Atžalynas“ veiklą pristatė Panevėžio KMS narė gydytoja Vlada Poviliūnienė. Ji supažindino su šios organizacijos narių rašytiniais prisiminimais. Išsamų pranešimą „Pogrindinė jaunimo organizacija „Atžalynas“ ir jos narių tolesnis gyvenimo ir veiklos kelias“ pristatė vilnietė, Pasvalio KM narė soc. m. dr. Aldona Kačerauskienė. Ji gyvai pasakojo apie studijų metus, kai teko gyventi ir studijuoti su šios organizacijos narėmis. Prisiminė jų darbštumą, didelį išsilavinimą, įvairiapuses žinias visose srityse.

Prisiminimais apie dėdę kunigą J. Balčiūną pasidalino Ramunė Baublienė, monsinjoro sesers Marijos duktė. Daugiausia ir ryškiausių prisiminimų jai yra išlikę iš Salako laikų, kur kunigavo jos dėdė J. Balčiūnas, kur gyveno močiutė Ona Balčiūnienė. Apie vieninteles monsinjoro atostogas (visą laiką dirbdavo be atostogų) pas seseris Mariją ir Antaniną kalbėjo panevėžietis zanavykas Vincas Aleknavičius. Jis yra sesers Ataninos vyro Bernardo Aleknavičiaus brolis. B. Aleknavičiaus pastangomis surinkti ir išleisti monsinjoro prisiminimai, laiškai, jaunimo organizacijos „Atžalynas“ narių prisiminimai..

Prisiminimais apie 1955 metų paskyrimą, po tuometinio Panevėžio Kristaus Karaliaus Katedros vikaro Jono Balčiūno suėmimo pasidalijo mons. Juozapas Antanavičius. Jis kalbėjo apie tuomet tvyrojusį jaunimo bendravimo šilumą su jų buvusiu dvasios vadovu kunigu J. Balčiūnu. Prisiminė apie tuometinę bažnyčios padėtį Lietuvoje ir vyskupą Kazimierą Paltaroką.

Konferencija baigta visiems giedant giesmę „Marija, Marija“. Jos dalyviams buvo dovanotos mons. Jono Balčiūno knygelės „Prisiminimų mozaika“, lankstinukai „Mons. Jono Balčiūno 50 kunigystės metų sukakčiai prisiminti“. Pasvalio katalikės moterys padėkojo mons. Juozapui Antanavičiui , mons. Jono Balčiūno artimiesiems bei Panevėžio Katalikių Moterų Draugijos pirmininkei Mildai Krasnickienei ir visoms narėms už nuoširdumą ir pagalbą organizuojant šį renginį. Prie kavos puodelio dalintasi prisiminimais, aptarta renginio, skirto mons. Jono Balčiūno 10 mirties metų paminėti, reikšmė, pavartytos jo artimųjų rūpesčiu išleistos knygos.

Renginiai ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra