Molėtuose – paroda pasaulinio garso tapytojui

Autorius: Data: 2011-08-19 , 13:24 Spausdinti

Kai visa Lietuva minėjo Žolinės šventę, Molėtų krašto galerijoje „Akcija M“ buvo atidaryta tarptautinio plenero „Soutine dienos 2011“, kuris visą praėjusią savaitę vyko Bebrusų kaime, darbų paroda.

Negausiai susirinkusius svečius ir plenero dalyvius gražia daina, kuri buvo sukurta vieno iš anksčiau Molėtų rajone vykusių plenerų metu bei dabar menininkus lydi dažname plenere, pasveikino dailininkės Aistė Gabrielė Černiūtė ir Rūta Eidukaitytė. „Akcijos M“ savininkė pasidžiaugė, kad pasaulinio garso tapytojo ekpresionisto Chaim Soutine garbei skirtas pleneras, o vėliau ir paroda vyko Molėtuose. Plenero iniciatorius Aleksandras Vozbinas susirinkusiems kalbėjo, kad nors Chaim Soutine ir nebuvo tikras lietuvis, tačiau žodis Lietuva jo lūpose skambėdavo nepaprastai dažnai, XX amžiaus pradžioje šis menininkas studijavo Vilniuje.

„Pleneras „Soutine dienos“ rengiamas jau keturioliktą kartą, siekiant prisiminti ir pagerbti didį litvakų kilmės tapytoją Chaim Soutine. Jis iš pradžių dailės mokėsi Vilniuje, kuriame tuomet buvo garsi piešimo mokykla. Čia vyko vėliau Prancūzijoje išgarsėjusio menininko galutinis apsisprendimas tapti dailininku. Soutine pavardė sutinkama kiekvienoje meno enciklopedijoje šalia P. Picasso, M. Shagallo, A. Modigliani“, – sakė plenero iniciatorius ir tęsė, kad kūrybinis tapybos simpoziumas, skirtas Chaim Soutine atminimui, nors ir buvo ganėtinai trumpas, tačiau dailininkai visą savaitę bendravo, kūrė ir labai smagiai laiką leido diskutuodami apie didžiojo ekspresionisto kūrybą.

Pasak plenero iniciatoriaus tapytojo Aleksandro Vozbino, Chaim Soutine – europietiško universalumo įsikūnijimas, tapęs kultūrinio bendrumo simboliu. Didysis tapytojas tvirtai įspaudė Vilniaus, dar vadinamu Šiaurės Jeruzale, vardą pasaulio metraščiuose. Tai buvo tapytojas iš prigimties, turėjęs unikalų formos, kompozicijos, spalvos, faktūros jausmą. Mažai kas pasaulinės tapybos istorijoje galėjo prilygti jam emocinga potėpio įtaiga, sudėtingų formų perteikimo meistriškumu. Menotyrininkas prof. Antanas Andrijauskas apie Ch.Soutine rašė: „talentingiausias iš gausybės į Paryžių atvykusių litvakų dailininkų buvo Ch. Soutine. Jo talentą labai vertino Pablo Picasso, Georges Rouault ir daugelis kitų didžiųjų modernistinio meno korifėjų.“ O kiek vėliau plenero vadovas A. Vozbinas kalbėjo, jog jis laimingas, kad plenere išsamiau susipažinti su šiuo iškiliu tapytoju panoro dailininkai iš Lietuvos, Lenkijos ir Baltarusijos: Svajūnas Armonas, Antanas Beinaravičius, Tadeusz Brzeski, Aistė Černiūtė, Piotr Dondajewski, Aleksandr Ksendzov, Rūta Eidukaitytė, Lina Dieninė, o A. Vozbino žmona Diana Rakauskaitė-Vozbinienė kiekvienam iš jų įteikė po gėlės žiedą.

Pasidžiaugti žinomam visame pasaulyje ekspresionistui skirta darbų paroda atėjo ir Molėtų krašto muziejaus direktorė Viktorija Kazlienė, kuri svečiams iš užsienio šalių įteikė po knygą „Molėtai“, Molėtų kultūros centro dailininkė Alina Baranauskienė bei menininkų draugai ir pažįstami.

Vilnies“ informacija

Nuotraukoje: Plenero dalyviai. Trečias iš dešinės plenero vadovas A.Vozbinas

Parodos , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra