Moksleivių užimtumo programoms – milijonas litų

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Švietimo ir mokslo ministerija paskelbė naują konkursą vaikų užimtumo programoms. Joms rengti bei įgyvendinti skirtas vienas milijonas litų. Už šiuos pinigus gali būti organizuojami įvairūs renginiai, ciklai, kūrybinės dienos ar poilsio stovyklos, perkamos ugdymui reikalingos priemonės (kamuoliai, dailės reikmenys ir pan.), kuriamos naujos vaikų užimtumo formos, taip pat atsiras galimybė už papildomąjį ugdymą sumokėti profesionaliems pedagogams. Toks konkursas Lietuvoje rengiamas pirmą kartą. Jame gali dalyvauti bendrojo lavinimo, sporto, meno, muzikos mokyklos, klubai, neformaliojo vaikų ugdymo įstaigos.
Be šio, šiemet taip pat bus tęsiami ir įprasti, skirti vaikų poilsiui, narkomanijos prevencijai bei kitokie konkursai.
„Labai svarbu užimti vaikus laisvu po pamokų metu – tiek mokykloje, tiek kitose švietimo ar kultūros įstaigose. Kūrybiška veikla apsaugo mokinius nuo neigiamų įtakų. Skatintina iniciatyva, kai mokyklos po pamokų, savaitgaliais, moksleivių atostogų metu leidžia vaikams naudotis kompiuterių klasėmis, sporto salėmis ir aikštynais. Specialiai skiriame tam lėšų ir kviečiame visas įstaigas įsitraukti į papildomąjį vaikų ugdymą“, – sako švietimo ir mokslo ministras Algirdas Monkevičius.
Telkiamos jėgos
Kasmet meno, muzikos ir sporto mokyklas lanko apie 70 tūkst. mokinių. Mokyklų programos tampa įvairesnės, labiau prieinamos didesnei daliai vaikų. Šios mokyklos galės plėsti savo veiklą, dalyvaudamos minėtame Narkomanijos prevencijos ir kryptingo vaikų užimtumo konkurse.
Dar didesnės galimybės neformaliojo vaikų ugdymo įstaigoms turėtų atsiverti per ateinančius 10 metų. Šiemet Vyriausybė patvirtino Vaikų ir jaunimo socializacijos programą 2004-2014 metams. Bene pirmą kartą Lietuvoje dėl vaikų ir jaunimo užimtumo telkiamos, vienijamos daugelio valstybinių bei visuomeninių institucijų jėgos, sukursiančios vieningą socializacijos socialinių, ekonominių, edukacinių galimybių sistemą. „Anksčiau ši veikla buvo išskaidyta, veikta pavieniui. Kartais programos dubliuodavosi, panaši, bet rengta skirtingų rengėjų programa būdavo finansuojama du kartus. Dabar užimtumo, prevencijos, edukacines iniciatyvas Lietuvoje koordinuos kuriama Nacionalinė koordinavimo taryba, kurioje dirbs po vieną žmogų iš kiekvienos programą vykdančios institucijos“, – sakė Aušra Birietienė, Socialinės politikos departamento Papildomojo ugdymo sektoriaus vyriausioji specialistė.
Programai įgyvendinti skirta beveik 200 mln. Lt.
Popamokinė veikla taps įvairesnė
2004-uosius Lietuva, kaip ir kitos 27 Europos valstybės, paskelbė Švietimo per sportą metais. Mokyklose, savivaldybėse vyks daug renginių: mokinių žaidynės ir konkursai, varžybos. O gegužės 15 d. Vilniuje, Vingio parke, – didžiausia metų moksleivių bei jaunimo šventė “Judėk ir tobulėk”. Gegužę, stojimo į Europos Sąjungą proga, numatoma ypač daug sporto renginių. 1 d. Diuseldorfe susitiks Vokietijos ir Lietuvos krepšininkų komandos, vėliau jau Lietuvoje bus surengtos orientavimosi sporto varžybos, žmonių su fizine negale čempionatas, ringo žaidynės, seminaras Širvintų “Atžalyno” mokykloje, ekologinis žygis dviračiais 606 km maršrutu Raseiniai – Lubartow.
Beveik 73 proc. mažesniųjų klasių mokinių šiais mokslo metais apklausti atsakė, kad pamokų ruoša užsiimti popamokine veikla jiems netrukdo.
Pernai Vilniaus pedagoginio universiteto mokslininkų atliktas tyrimas rodo, kad sporto ir meno būreliai tarp mokinių populiariausi. Tačiau mokykloje dar stinga šiuolaikiškesnės, vaikams įdomesnės popamokinės veiklos.
Be to, iš kaimų į miesto mokyklas vežiojami vaikai ne visada gali lankyti būrelius ar meno, sporto mokyklas. Dažnai vien dėl to, kad turi derintis prie autobuso grafiko. Būtent Socializacijos programoje numatoma, kad geltonieji autobusiukai (jų kasmet dar daugės) paveš vaikus ir į sporto, muzikos mokyklas, nors šios būtų ir ne pakeliui.
Informacijos sistema
Socializacijos programoje numatyta įvairių priemonių socialinę atskirtį patiriantiems vaikams, rizikos grupės paaugliams, visiems moksleiviams. Tėvams bus organizuojamos net specialios mokyklėlės, kursai, seminarai. Planuojama rengti vaikų grąžinimo į biologinę šeimą projektus.
Socializacijos programa išplės socialines, edukacines, kultūrines mokyklų funkcijas. Planuojama skelbti konkursą sutvarkyti mokyklų sporto aikštynus, sales.
Kol kas neformaliojo vaikų ugdymo įstaigos nelabai rūpinasi paskleisti informaciją apie savo veiklą. Mokiniai apie tai dažniausiai sužino iš savo draugų. Informacijos stoka neleidžia mokiniui išsirinkti jam tinkamiausio varianto. Socializacijos programoje numatoma parengti informacijos duomenų bazę, kurioje būtų neformalaus švietimo įstaigų adresai, programos. “Idealu, jei kiekvienoje savivaldybėje būtų ši duomenų bazė. Sakykim, vaikas, norintis piešti, internete susiranda arčiausiai namų esančią mokyklą ar kitą įstaigą, išsirenka programą. Tokie duomenys labai reikalingi vaikams, tėvams, pedagogams”, – sako A.Birietienė.
Nemokamai atostogaus ne tik socialiai remtini vaikai
Socializacijos programoje atsižvelgiama į neturtingų šeimų gabius vaikus, kurių dažnai tėvai neišgali leisti į muzikos ar kalbų mokyklą. Jau kitąmet numatyta parengti gabių vaikų programų rėmimo kriterijus.
Daugiausia vaikų užimtumų numatytų lėšų skiriama vasaros poilsiui organizuoti. Švietimo ir mokslo ministerijos specialistai sako, kad tvarka, kai nemokamai gali pailsėti tiktai socialiai remtini vaikai, skubiai keistina. Jau šiemet bus parengta atskira vaikų poilsio organizavimo tvarka, kuri leis bent iš dalies finansuoti ne socialiai remtinų šeimų gabių vaikų poilsio ir kūrybines stovyklas. Beje, minėto Narkomanijos prevencijos ir kryptingo vaikų užimtumo konkurso sąlygos jau šiemet leidžia organizuoti stovyklas gabiems vaikams. Organizatoriai iki kovo 31-osios laukia projektų.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra