Moksleiviai padėjo tvarkyti Anykščių šilelį

Autorius: Data: 2011-11-21 , 13:34 Spausdinti

Anykščių regioninio parko direkcija, stengdamasi atkurti bei išsaugoti Lietuvos Raudonosios knygos augalų populiacijas, Anykščių šilelio kraštovaizdžio draustinyje esančioje Europinės svarbos buveinėje jau trečius metus vykdo gamtotvarkinius darbus. Šį rudenį talkino ir gausus būrys moksleivių.

Prieš tai vykdant minėtos teritorijos tvarkymo darbus, buvo iškirsti menkaverčiai krūmai, nušienauta aukšta žolė. Pasak Anykščių regioninio parko parko vyr. ekologės Rasos Rutkauskienės, sugrėbti nupjautą žolę sutiko padėti Anykščių J. Biliūno gimnazijos Jaunųjų gamtininkų būrelio nariai.

Apie Europinės svarbos buveinės – stepinės pievos – tvarkymą ir joje augančių saugomų augalų svarbą paaiškino Anykščių regioninio parko direktorius Kęstutis Šerepka. J. Biliūno gimnazijos mokiniai ir jų auklėtojai „švarino“ pievą nuo susmulkintos žolės apkloto. Baigę darbą talkininkai susirinko prie laužo, gurkšnojo arbatą, aptarinėjo gamtotvarkos darbų ypatumus.

Nuo to laiko, kai apie Anykščių šilelį rašė Antanas Baranauskas, gamta keitėsi. Kad būtų išsaugotos Anykščių šilelyje esančios gamtos vertybes, dažnai prireikė ir žmonių pagalbos. Vartant dar 1979 m. Botanikos instituto išleistą knygą „Anykščių šilelis“, jau yra paminėti jaunieji talkininkai, kurie padėdavo miškininkams surinkti ir iš kirtaviečių išvežti šakas. Knygoje rašoma, kad nuo 1918 iki 1930 m. visame šilelyje buvo leidžiama ganyti gyvulius, ypač buvo ganoma Šventosios paupyje. Pavasario potvynio vanduo užliedavo paupio pievas ir žemes, todėl tokiose vietose gerai žėlė žolė. Sausų pušynų apjuostuose upių slėniuose, atokaitoje lengvi priesmėlio, smėlio bei žvyro dirvožemiai labiau įšyla, be to, ir oro temperatūra čia aukštesnė, nes miškai užstoja šaltus šiaurės vėjus. Šios mikroklimatinės sąlygos ir sudaro palankias ekologines sąlygas stepinių pievų bendrijoms augti. Neganoma, nešienaujama stepinė pieva ne tik „praranda“ plotą, bet pradeda užauginėti menkaverčiais krūmais, želia pušaitės, čia įsigali smiltyniniai lendrūnai. Ir taip susidaro labai nepalankios sąlygos buveinėms.

Stepinė pieva, esanti Anykščių šilelio kraštovaizdžio draustinyje, svarbi ir gegužraibinių šeimos augalų – šalmuotosios gegužraibės, dėmėtosios gegūnės, baltijinės gegūnės, netoliese augusios miškinės plikaplaiskės augimvietė. Šioje buveinėje registruotos ir 2 ES saugomos rūšys – plikažiedis linlapis ir smiltyninis gvazdikas.

Anykščių regioninio parko archyvų nuotr.

www.vstt.lt

Nuotraukoje: Talka Anykščių šilelio stepinėse pievose

Parkai , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra