Mo muziejaus trauka arba kaip modernų meną paversti patraukliu ir įdomiu kiekvienam?

Autorius: Data: 2018-12-19 , 07:04 Spausdinti

Mo muziejaus trauka arba  kaip modernų meną paversti patraukliu ir įdomiu kiekvienam?

MO muziejus. Autorės nuotraukos

Ona GAIDAMAVIČIŪTĖ, www.voruta.lt

Mo muziejus (iki 2017 m. birželio veikęs kaip Modernaus meno centras (MMC) – nauja kultūrinė, pirmiausia parodų, erdvė Vilniaus centre atsidarė 2018 metų spalio 18 dieną. Nuo 2009 m. iki 2018 m. planuojamo atidarymo MO muziejus veikė kaip „muziejus be sienų“ – įgyvendina visuomenei ir Vilniaus miesto svečiams atvirus kultūrinius projektus („Literatų gatvė“„Vilniaus kalbančios skulptūros“„Keliaujantis muziejus“), leidžia meno edukacijai skirtas knygas.

MO muziejus įkurtas asmenine mokslininkų Danguolės ir Viktoro Butkų iniciatyva. Sukauptą 5000 modernaus ir šiuolaikinio meno kūrinių kolekciją sudaro Lietuvos dailės aukso fondas nuo XX a. 6-ojo dešimtmečio iki šių dienų.

MO muziejaus pastatą suprojektavo pasaulinė architektūros žvaigždė Danielius Libeskindas. Muziejus yra iškilęs Vilniaus senamiesčio ir naujamiesčio sankirtoje, sumanytas kaip iš praeities į ateitį atsiveriantys kultūros vartai, jungiantys viduramžius menantį senamiestį ir modernųjį XVIII amžiaus Vilnių.

Nuo 2018 m. spalio 18 dienos MO jau spėjo tapti gero laisvalaikio vieta. Čia užsukti kviečia parodos, kinas, edukaciniai užsiėmimai, koncertai ir kiti renginiai, skirti įvairioms amžiaus grupėms. Vienas iš MO tikslų yra burti aktyvią bendruomenę – MOdernistus – kurie palaiko MO idėją ir padeda kurti naująjį muziejų drauge.

MO muziejaus kolekcija – viena didžiausių Lietuvoje privati meno kolekcija, apimanti laikotarpį nuo XX a. 6-ojo dešimtmečio iki šių dienų. Ją sudaro beveik 5000 lietuvių modernaus ir šiuolaikinio meno kūrinių. Nuo 2011 m. kolekcijai yra suteiktas nacionalinės reikšmės statusas.

MO steigėjai Danguolė ir Viktoras Butkai kolekciją pradėjo rinkti dar 2008 metais. Į pagalbą pasitelkė prof. dr. Ramintą Jurėnaitę ir kitus menotyrininkus, kurie padėjo sistemiškai formuoti kolekciją. Jos branduolį sudaro gausūs tapybos, grafikos, fotografijos ir videomeno rinkiniai, juos papildo mažesnis skulptūros ir tarpdisciplininių menų (performanso, instaliacijos ir kt.) rinkinys.

Perteikdama platų meninių stilių ir idėjų diapazoną, kolekcija kviečia susipažinti su esminiais Lietuvos meno raidos procesais per pastaruosius 60 metų. Dalis surinktų kūrinių – ideologiškai Sovietų Sąjungoje nepriimtas menas, kuriam tuo metu didieji Lietuvos muziejai neskyrė dėmesio atsižvelgdami į valstybės politiką. Taip pat pristatoma ištisa kūrėjų karta, kuri į meno sceną įžengė atkūrus Nepriklausomybę. Daugelis kolekcijos autorių aktyviai kuria ir šiandien, yra pripažinti Lietuvoje ir užsienyje.

MO parodos: nuo fotografijų ir tapybos iki instaliacijų 

Šiuo metu MO muziejuje veikia kelios parodos, duris atvėrę pačią pirmąją muziejaus dieną – spalio 18 dieną – tapybos paroda gana pretenzingu pavadinimu „Visas menas – apie mus“ , fotografijų paroda „Praeinantis kasdienis gyvenimas“.

Didžiausioje ir spalvingiausioje visomis prasmėmis MO muziejaus parodoje „Visas menas – apie mus“ pirmą kartą viešai ir išsamiai pristatoma MO kolekcija, kuri apima laikotarpį nuo XX a. 6-ojo dešimtmečio iki šių dienų. Kolekciją sudaro Lietuvos dailės aukso fondas, projektui nuo 2011 m. suteiktas nacionalinės reikšmės statusas.

Parodą papildo multimedijų gidas, kuriame pristatomi 23 skirtingi kūriniai ir jų autoriai. Tai galimybė pažinti ne tik meną, bet ir žmones, kurie slepiasi už jo – kūrėjus ir jų gyvenimus.

Pasak parodos rengėjų, ekspozicija konstruojama išskiriant būdingiausias temas, rūpėjusias skirtingų kartų Lietuvos menininkams. Tuo pačiu atsiskleidžia meno ir gyvenimo ryšiai, per kuriuos kiekvienas kūriniuose galės ieškoti savęs ir savo patirčių.

Pavadinimas „Visas menas – apie mus“ yra lyg provokacija, kuri kviečia į kūrinius žiūrėti ir iš savo asmeninės perspektyvos, ir per bendresnę – lietuviškos tapatybės prizmę.

Parodoje pinasi daugybė mūsų istorijos išgyvenimų – pokaris, sovietinis atšilimas, brežnevinis sąstingis, pertvarkos skersvėjis, Sąjūdžio grąžinta nepriklausomybė ir sparčios permainos su naujais iššūkiais. Ir šio laiko sūkuryje išryškėja tai, kas būdinga Lietuvos menui ir mums patiems.

Išskirtos temos, ties kuriomis susitelkia skirtingų kartų menininkų kūryba. Kalbama apie prasmės paiešką, gilinantis į gamtą, susitelkiant į spalvą ar medžiagą. Apmąstomi istoriniai įvykiai ir sukrečiančios žmonijos patirtys. Sustojama ties praeinančia kasdienybe (pvz., šiukšlių metimo ritualas 7-ajame dešimtmetyje) ir momentais, kada prarandama realybės kontrolė, susiduriama su ribiniais išgyvenimais.

MO muziejus kiekvieną apsilankiusį parodoje kviečia būti atviram ir rasti savo fenomenologinį santykį: gal vieni darbai leis atpažinti savo patirtis, primins gyventą laiką ar tai, kas vyksta dabar, kiti neužkabins, o kai kurie papasakos visiškai naujas istorijas ir įkvėps naujiems potyriams.

Parodoje eksponuojami ir tapybos klasikų ir jauniausios kartos atstovų darbai, sudarantys spalvingą konstrastingą parodos visumą. Pradėta tarpukario modernizmą tęsusiais Antanu GudaičiuLeonu KatinuAlgirdu Petruliu ir 7-to dešimtmečio karta, socrealizmo doktrinoms priešpastačiusia spalvingą, ekspresyvią ir dekoratyvią tapybą – Jonu ŠvažuVincu KisarauskuVincentu GečuValentinu AntanavičiumiAugustinu SavickuSaule KisarauskieneKazimiera ZimblyteAloyzu StasiulevičiumiJonu ČeponiuLeopoldu SurgailiuStasiu JusioniuLeonardu Tuleikiu.

Čia ir 8-ajame dešimtmetyje neoekspresionizmą perėmusių ir savitai išvysčiusių Povilo Ričardo VaitiekūnoAntano MartinaičioMikalojaus ŠalkauskoKęstučio PaliokoAlgimanto Jono KuroKosto DereškevičiausArvydo ŠaltenioAlgimanto Švėgždos kūryba. Taip pat abstrakčią tapybą vysčiusių Lino KatinoEugenijaus Antano CukermanoLaimos DrazdauskaitėsDalios KasčiūnaitėsRūtos KatiliūtėsRaimondo Martinėno kūriniai.

9-ojo dešimtmečio neoekspresionistų bangai atstovauja Alfonsas VilpišauskasMindaugas SkudutisRimvidas Jankauskas-KampasArūnas VaitkūnasJonas GasiūnasAudronė PetrašiūnaitėVygantas Paukštė.

Paskutinių dviejų dešimtmečių kūrėjai MO kolekcijoje – ekspresyvus Alono ŠtelmanoJovitos Aukštikalnytės realizmas, Patricijos JurkšaitytėsEglės Gineitytės neoromantizmas ir Pauliaus JuškosŽygimanto Augustino neoakademizmas ir konceptualios realizmo variacijos Eglės Ridikaitės ir Agnės Jonkutės tapyboje.

Kolekciją papildo ir kritikų palankų įvertinimą pelniusių jaunosios kartos menininkų (Andriaus ZakarauskoLino JusionioAdomo DanusevičiausEglės KarpavičiūtėsMonikos Furmanavičiūtės ir kt.) kūryba.

Akivaizdu, kad šie tapybos darbai išsiskiria ne tik savo tematika, spalvomis, bet ir formatais: nuo itin kameriškų darbų (pvz., Lino Katino) iki didžiulių, popartinių, nusidriekiančių per visą sieną (pvz., Jono Jurciko, kt.).

Fotografijų paroda yra parodos „Visas menas – apie mus“ tęsinys. Paroda vyksta Mažojoje salėje antrame aukšte. Su kartų lūžiu susiję skirtingos kasdienio gyvenimo atminties interpretacijos ne mažiau emocingai nei tapyboje atsiskleidžia fotografijoje. Parodoje – to paties periodo nuo 1960 m. iki šių dienų Lietuvos fotografijos mokyklos aukso fondas: Antano SutkausAleksandro Macijausko, Romualdo Rakausko ir kitų fotografija. Taip pat posūkį link konceptualumo žyminčių vėlesnių kartų autorių Alfonso BudvyčioVytauto BalčyčioRemigijaus PačėsosArtūro Valiaugos fotografijos, eksponuojamos šioje parodoje.

Akivaizdu, kad sovietmečio fotografija įdomi ne tik kaip meno reiškinys, bet ir kaip jaudinantis laiko dokumentas, atspindintis istorinius įvykius, kasdienybę ir besikeičiančią atmosferą: ji primena, atskleidžia tai, kas buvo nutylėta, ir taip nutiesia tiltą tarp praeities ir dabarties.

Per muziejaus atidarymą 2018 m. spalio 18 dieną MO muziejaus skaitykloje atidaryta konceptuali paroda „Meno Pauzė“, kurios kuratorė – Danguolė Butkienė, unikali žaismingais komiksais, reflektuojančiais meną, požiūrį į jį, įamžintais ant sienos. Žiūrint arba kuriant rimtus menus kartais verta stabtelėti ir pažvelgti kitaip. Parodoje pristatomas dviejų dailininkių – Julijos Linkutės ir Dovilės Bagdonaitės – ironiškas požiūris į save ir savo aplinką, į patį kūrybos procesą. Paroda „Meno Pauzė“ tarsi humoru nuspalvinta savirefleksija. Ji atpalaiduoja, palengvina gyvenimą, gali tapti terapija tiek kūrėjui, tiek žiūrovui.

Lapkričio 30 dieną per „MO penktadienį“ MO muziejaus pirmojo aukšto hole. atidaryta instaliacijos paroda „Trys veiksmai ir tyla“ (veiks iki gruodžio 26 d.). Konceptualiosios skulptūros kūrėjas Nerijus Erminas ir režisierė, „Vilnius City Opera“ meno vadovė Dalia Ibelhauptaitė sujungė vizualiojo meno ir teatro pasaulius, MO muziejuje sukurdami bendrą instaliaciją „Trys veiksmai ir tyla“. N. Erminui būdinga naujai transformuoti savo kūrinius, jiems suteikti lig tol neturėtų prasmių. MO muziejuje jo kūriniai įgauna teatrališkumo ir tampa trimis nebyliais operų veiksmais.

Svarbu paminėti, kad MO muziejus  skiria daug dėmesio autorių kūrybos pristatymui ir viešinimui. Parengta 60 vaizdo interviu su menininkais, dalies kūrinių audiogidų įrašų. Visa MO muziejaus veiklą atspindinti informacija ir sukaupta 4500 kūrinių kolekcija pateikiama interneto svetainėje www.mo.lt. https://lt.wikipedia.org/wiki/MO_muziejus – cite_note-1

MO muziejaus savitumas

Kuo išsiskiria MO muziejus? Pirmiausia tuo, kad tai bene pirmas privatus modernaus meno muziejus Lietuvoje. Muziejus unikalus savo architekūra, įspūdingomis erdviomios parodų salėmis, taip pat unikaliais sraigtiniais laiptais.

Unikalus ir savo koncepcija, – pasak MO kūrėjų, menas gali būti prieinamas kiekvienam. Tokį kuriame ir MO – muziejų, laukiantį ir pirmą kartą sumaniusio čia užsukti žmogaus, ir meno profesionalo, ir moksleivių, ir studentų, ir senjorų.

MO muziejus nori įkvėpti lankytojus patirti meną kūrybingai, pasitelkus platesnį tarpdisciplininį kitų menų – ir dailės, ir kino, ir teatro, ir literatūros, kt. – kontekstą.

MO erdvės yra pritaikytos visapusiškam laisvalaikiui – be parodinių salių, galima rasti kavinę, muziejaus parduotuvę, renginių salę, keletą poilsio erdvių, greta muziejaus – miestiečiams ir svečiams atviras skulptūrų sodas bei terasa.

Tad belieka tikėtis naujų parodų, pristatysiančių ir kitas MO – grafikos (o kol kas reikia pasidžiaugti MO muziejaus išleista knyga „Lietuvos grafika nuo 1960 metų“), skulptūros, kt. – kolekcijas bei kūrybiškų tarpdisciplininių renginių.

Muziejai , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra