Miškininko širdis išsiliejo fotografijoje

Autorius: Data: 2014-08-22 , 09:50 Spausdinti

„Gimtasis Rokiškis“

Fotoobjektyvo užfiksuotose akimirkose – netikėtai užklupti ar ilgai stebėti žvėrys, paukščiai, didingi, vieniši kalnai, atšiauraus Sibiro vaizdų paletė, gimtosios sodybos medžiai, bundanti ir mirštanti gamta. Tai – ilgamečio miškininko, buvusio šalies Generalinės miškų urėdijos vadovo Benjamino Sakalausko meninės fotografijos darbų kraitis.
Jo fotografijų, kurias žiūrint nejučia sulaikai kvėpavimą, paroda šią savaitę lankytojams atidaryta Rokiškio krašto muziejuje.
Iš kur grūdas?
„Buvau dar visai vaikas, kai tėvas iš žurnalisto man nupirko seną sovietinės gamybos fotoaparatą. Ir pasakė: „Tegul vaikas fotografuoja.“ Pyškinau viską: gėles, žoles, šunis, kates. Žodžiu, viską, ką tik aplink save mačiau“, – apie pradžių pradžią pasakojo parodos autorius, kuklinęsis, kad iki fotografijos profesionalo jam dar labai toli…
Nors fotoaparatas jį lydi visą gyvenimą, buvo laikotarpis, kai šiam pomėgiui laiko stigo. Tačiau chroniška fotografijos trauka niekada neapleido – vos minutę laisvą radęs, būtų jis kelionėje, miške ar laukuose, – fotoaparatas visada buvo ir bus šalia. „Vėliau susipažinau su fotografijos profesionalais, gavau gerų pamokų, kaip ir ką daryti. Bet iki profesionalios fotografijos man – dar labai toli“, – pasakojo B. Sakalauskas apie vieną pagrindinių gyvenimo pomėgių, padedančių atsipalaiduoti po įtemptų darbų ir sunkių sprendimų.
Sibiro vaikas
B. Sakalauskas – Sibiro vaikas, užgrūdintas atšiaurios Irkutsko gamtos. Į Nižnij Kačergato gyvenvietę buvo ištremti jo tėvai Kazimiera ir Steponas. Todėl daugybė nuotraukų yra iš ten, kur stūkso Altajaus kalnai, tyvuliuoja Baikalas, Sajanų paslaptis saugo neaprėpiamų platybių toliai. „Trauka Sibirui išliko iki šių dienų. Grįžęs iš ten į Lietuvą, dažnai sapnuoju kalnus. Aš be jų sunkiai ištveriu. Iki šiol nesu buvęs jokiame kurorte. Jei tik galiu – stengiuosi būtinai nuvykti į Sibirą, Altajų, Sajanus ar kitą kalnuotą vietovę. Ten aš atsipalaiduoju ir dvasiškai, ir fiziškai“, – apie santykį su Sibiro platybėmis atviravo parodos autorius.
Sibiro gamta jo fotografijose užima svarbią vietą – nuotraukos sudėtos į atskirus kalnų, ežerų, gyvūnijos ciklus.
Širdis – Salagiriui
Tačiau didelė dalis B. Sakalausko širdies – ir Salagiriui, kur ošia didžiausias mūsų rajono miškas, plytintis Kamajų girininkijoje. Ten tebegyvena garsaus miškininko tėvas, iš ten – ir labai šiltos fotografijos. Tai – bundantis Sartų ežeras, objektyvo sugautas žvėrių ar paukščių meilės šokis, rasos lašo padabintas augalas, rūke ir sniege paskendę paskutiniai sodybos medžiai, trelei pasiruošęs giesmininkas ar sparnu ežero bangas skrodžianti gulbė.
Salagiris B. Sakalauskui – ypatingas.
1970 m. baigęs Nižnij Kačergato aštuonmetę mokyklą, 1974 m. – Irkutsko miškų technikumą, 1977 m. jaunas miškininkas atvyko į Lietuvą, į Rokiškio rajono Salagirio girininkiją. Tais pačiais metais iš tremties grįžo ir tėvai. 1982–1995 m. B. Sakalauskas dirbo Zarasų miškų urėdijos Dusetų girininkijos girininku, baigė Lietuvos žemės ūkio akademijos Miškų fakultetą, o nuo 1997 m. iki šių metų vasaros pradžios vadovavo Generalinei miškų urėdijai.
Į Rokiškį – paskatintas Dusetų
B. Sakalausko fotografijos aistra seniai žinoma jo kolegoms, draugams, bendraminčiams. Tačiau pamatyti jo darbų parodą rokiškėnai turi galimybę pirmą kartą. Pasiūlymas Rokiškio krašto muziejuje eksponuoti darbus buvo Dusetų (Zarasų r.) dailės galerijoje, su kuria garsaus miškininko sąsajos ypatingos: 1996 m. B. Sakalauskas, tada dirbęs Zarasų rajono meru, savo parašu leido įkurti šią galeriją. Tada jis kiek abejojo, ar meno oazė ilgai išsilaikys. Bet, laimei, apsiriko: galerijos jungiamų vietos meno fanatikų dėka jos veiklos galėtų pavydėti net didmiesčiai. Neseniai ten svečiavęsis B. Sakalauskas „buvo prispaustas“ meninės fotografijos parodą atgabenti į Rokiškį. „Už tai esu labai dėkingas Rokiškio urėdui Rimantui Kapušinskui ir jūsų Seimo nariui Vytautui Sauliui. Jie mane įpareigojo“, – apie parodos kelionės į Rokiškį peripetijas atviravo jos autorius.
Ciklai
Be jau minėtų Sibiro gamtos ciklų, parodoje eksponuojamos ciklų „Paukščiai“, „Žvėrys“, „Paskutinis sodybos medis“, „Kuršių Nerijos netektis 2014“, „Rytas prie Sartų“, „Kelionės“ nuotraukos. B. Sakalausko fotografijos dvelkia sielos ramybe, trapia tyla, suvokimu, koks žmogus mažas prieš gamtos didybę, kaip toli nuo kasdienybės yra laisvas paukščio skrydis ir kaip arti širdies – sava ir svetima žemė. Parodą į muziejų atgabenusios Rokiškio miškų urėdijos vadovas R. Kapušinskas sako, jog B. Sakalausko fotografijose gali pajusti ne tik gamtos, bet ir autoriaus prasmingo gyvenimo slėpinius: aistras, išgyvenimus, būties apmąstymus.
Paroda veiks iki rugsėjo 10 d., į jos uždarymą atvyks ir pats autorius, kurio širdis Rokiškiui visada atvira.

Rokiškio krašto muziejus , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra