Ministro Pirmininko Algirdo Brazausko kalba Panerių memoriale 2004 m. rugsėjo 23 d. minint Žydų genocido dieną

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Gerbiamieji,
Mes stovime čia, kur prieš šešis dešimtmečius buvo vykdomas pats baisiausias nusikaltimas istorijoje – pasikėsinta į žmogaus gyvybę. Ne vieno žmogaus – ištisos tautos.
Lietuvos žydų tragedija mums baisiu priekaištu iškils dar ne kartą. Ir tikriausia nėra vaistų, kurie leistų mums tai užmiršti. Gyvybės praradimą nėra kuo kompensuoti. Nebent kitos gyvybės atsiradimu.
Holokaustą mes galime matuoti ne tik gyvybės praradimo matu. Per šį masinį genocidą Lietuva prarado daugybę išsilavinusių, talentingų, kūrybingų, galinčių kurti naują gyvenimą  savo piliečių.
Holokaustas atmetė atgal mūsų valstybės istoriją, nes šie keli šimtai tūkstančių žmonių būtų daug nuveikę Lietuvai. Ta prasme galime tvirtai pasakyti – tie, kas dalyvavo šiame baisiame nusikaltime, nusikalto prieš visą mūsų kraštą, sutepė istoriją.
Vakar Lietuvoje buvo oficialiai baigtas projektas, kurį Lietuvai padovanojo Didžiosios Britanijos žmonės. Už milijoną Anglijoje paaukotų litų per trejetą metų granitinėmis stelomis buvo pažymėta 180 Holokausto kapaviečių. Noriu paraginti miestų savivaldybes tęsti šį darbą, prižiūrėti kapavietes, esančias jų teritorijose.
Naudojuosi proga padėkoti čia esančiam šio projekto įkvėpėjui Britanijos lordų rūmų nariui Džanneriui iš Braunstauno, Jungtinės Karalystės ambasadai ir visiems Anglijos žmonėms.
Kaip mes šiandien vertiname Panerius? Toli gražu ne vien tik kaip paminklą čia nužudytiesiems. Tai gyvosios Lietuvos dalis, kuri ir šiandien veikia visų mūsų gyvenimą.
 Šiemet čia buvo atidengtas paminklas ir 86 Vietinės rinktinės kariams, kuriuos sušaudė naciai. Šios ceremonijos metu lietuvių veteranai dėjo gėles prie žydų, rusų belaisvių ir Armijos Krajovos karių kapų. O prieš kelias savaites Vietinės rinktinės ir Armijos Krajovos veteranai Lietuvos Prezidento rūmuose pasirašė Susitaikymo memorandumą. Pagarba žuvusiems gydo mūsų pačių sielas, baigia karą mūsų protuose ir širdyse,  sutaiko gyvuosius.
Taigi, Paneriai ne tik primena baisų nusikaltimą. Ši šimto tūkstančių aukų – pirmiausia žydų – krauju aplaistyta žemė šiandien šaukia mus tolerancijai, tarpusavio pagarbai, žmogiškajai meilei.
Tai – prasmingiausias Panerių aukų įamžinimas.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra