Ministro Pirmininko A. Butkevičiaus kalba iškilmingoje Holokausto aukų pagerbimo ceremonijoje Paneriuose

Autorius: Data: 2013-09-24 , 08:56 Spausdinti

Gerbiamieji pasaulio litvakai,

Jūsų Ekscelencijos ambasadoriai,

Lietuvos žydų bendruomenės nariai,

Brangūs susirinkusieji, 

Kartu su Jumis šiandien lenkiu galvą holokausto aukoms atminti.

Lietuva šios tragedijos niekada nepamirš. Mes prisimename visus Lietuvoje gyvenusius žydus – draugus, kaimynus, kultūros ir visuomenės veikėjus. Visi jie dirbo Lietuvoje ir Lietuvai. Visi jie mums buvo labai brangūs ir artimi.

Holokaustas – tai visų mūsų skausmas, nes netekome Lietuvos žydų, su kuriais šimtmečiais gyvenome kartu, su kuriais drauge kūrėme teisingesnę ir gražesnę savo valstybę.

Šiandien lenkiamės ir Teisuoliams – mūsų bendrapiliečiams, kurie, rizikuodami savo gyvybe, gelbėjo žydus nuo budelių rankos. Šie drąsuoliai jautė pareigą savo gyvenimu skelbti, kad net ir mirties akivaizdoje žmogus turi išlikti žmogumi. Amžina pagarba jiems.

Brangūs susirinkusieji,

Lietuvoje netrūksta memorialų, skirtų holokaustui atminti. Jų rasime daugelyje Lietuvos miestų ir miestelių, menančių gėdingą ir tragišką mūsų istorijos tarpsnį. Yra jų ir mano gimtame Radviliškio rajone. Nuvykęs aplankyti tėviškės, matau paminklus, kapines, menančias tūkstančius čia gyvenusių, besimokiusių, dirbusių žydų.

Tikiu, kad istorijos pamokos yra itin svarbios šiuolaikinės demokratinės Lietuvos kartai. Todėl mūsų visų pareiga – siekti, kad pasaulis išgirstų nukentėjusiųjų skausmą, kad tiesa daugiau niekuomet nebūtų slepiama. Reikia, kad ta tiesa net ir sunkiausiomis valandomis rastų kelią į mūsų širdis ir ten pasiliktų amžiams.

Šiandien minime Vilniaus geto likvidavimo 70-metį. Džiaugiuosi, kad šiandien Lietuva jau atsitiesė ir, nepamiršdama praeities išgyvenimų, su viltimi žiūri į ateitį. Pasaulio Teisuolių gyvenimo istorijos įžiebia viltį, kad visi kartu sugebėsime kurti geresnį ir teisingesnį pasaulį.

Tvirtai tikiu, kad mes, lietuviai ir žydai, padarysime viską, saugodami bendrąsias žmonijos vertybes, puoselėdami unikalų litvakų paveldą ir ugdydami jaunąją kartą humanizmo dvasia.

Jeigu taip bus, ir čia gulintieji ilsėsis ramybėje.

2013 09 23, Spaudos tarnyba

Juliaus Kalinsko (15min.lt) nuotr.

Vyriausybė , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra