Minint Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną kariams įteikti „Jūriniai mazgai“

Autorius: Data: 2011-05-10, 10:59 Spausdinti

2011 m. gegužės 9 d., minint Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, labiausiai ryšių su visuomene ir visuomenės informavimo srityje pasižymėjusiems krašto apsaugos sistemos atstovams buvo įteikti jau tradiciniais tapę Lietuvos kariuomenės vado apdovanojimai – „Jūriniai mazgai“.

Krašto apsaugos ministerijos vidiniame kiemelyje vykęs renginys prasidėjo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos batalione tarnaujančio vyresniojo seržanto Juozo Slabodos dūdmaišiu grojamomis lietuvių liaudies dainų popuri. Susirinkusius karius ir civilius tarnautojus pasveikino krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė, kariuomenės vadas generolas majoras Arvydas Pocius ir KAM kalbos stilistė Pranė Kuprienė.

Šiais metais „Jūrinio mazgo“ nominacijos įteiktos keturiose kategorijose: už ryšius su žiniasklaida, už ryšius su visuomene, už geriausią metų padalinio viešųjų ryšių projektą ir už geriausius metų vidaus komunikacijos projektus. Tradiciškai buvo įteiktas kariuomenės metų atstovo spaudai diplomas. Taip pat buvo pagerbti krašto apsaugos sistemos atstovai informuojantys visuomenę apie Lietuvos kariuomenę, formuojantys jos įvaizdį ir branginantys gimtąją kalbą.

Kaip ir kasmet Karinių jūrų pajėgų atstovai surezga vis kitokius jūrinius mazgus. Šiemet buvo įteikti „Olimpinis mazgas“, „Plokščiasis mazgas“, „Pagerintas durklo mazgas“ ir „Daugkartinės aštuoniukės mazgas“, kuriuos surišo KJP karininkas kapitonas leitenantas Eugenijus Šeinas, tarnaujantis KAM Gynybos štabe.

Olimpinis „Jūrinis mazgas“, jūrinėje kalboje dar vadinamas kaip „Dvi širdys, mušančios kaip viena“, už geriausią viešųjų ryšių projektą buvo skirtas dvyliktosios Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupės kariams, inicijavusiems projektą „Geros širdys – šiltos kojos“, kuris susilaukė didelio Lietuvos žmonių susidomėjimo ir palaikymo – Goro provincijos vaikams Lietuvos žmonės numezgė ir padovanojo virš 2 tūkst. porų kojinių. Apdovanojimą atsiėmė LDK Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono vado pareigas einantis majoras Mindaugas Petkevičius.

Plokščiasis „Jūrinis mazgas“, kuris nuo seno laikomas vienu patikimiausių mazgų, už puikius ryšius su visuomene atiteko Vytauto Didžiojo vaidmenį Žalgirio mūšio inscenizacijoje atlikusiam Kauno įgulos karininkų ramovės viršininkui mjr. Donatui Mazurkevičiui, kuris atsiimdamas apdovanojimą paskaitė savo sukurtą ketureilį.

Daugkartinės aštuoniukės „Jūrinis mazgas“ už ryšius su žiniasklaida buvo skirtas Karinių jūrų pajėgų štabo viršininko pavaduotojui civilių ir karių bendradarbiavimui kpt. ltn. Antanui Brenciui. Į renginį iš Klaipėdos negalėjusiam „atplaukti“ karininkui apdovanojimą pažadėjo perduoti mazgus surišęs kpt. ltn. E. Šeinas.

Pagerintas durklo „Jūrinis mazgas“ už geriausius vidaus komunikacijos projektus ir renginius, įtraukiančius visus batalionus, atiteko Motorizuotajai pėstininkų brigadai „Geležinis Vilkas“. Apdovanojimą atsiėmė Brigados štabo viršininkas plk. ltn. Alvydas Šiuparis.

2011 metų Lietuvos kariuomenės geriausiu atstovu spaudai paskelbtas karys, sėkmingai įveikęs būtinuosius karinius mokymus ir tuo pačiu metu puikiai Lietuvos kariuomenę žiniasklaidoje reprezentavęs Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendo solistas jaunesnysis eilinis Jurgis Brūzga.

Kario kūrėjo kategorijoje pagerbtas renginį atidaręs Vytenio batalione tarnaujantis vyr. srž. J. Slaboda, kuris jau nuo 1995 m. dūdmaišiu groja karines patriotines melodijas.

Renginio metu, minint Spaudos atgavimo kalbos ir knygos dieną, diplomais ir tūtomis buvo apdovanoti ir kiti krašto apsaugos sistemoje dirbantys profesionalai, suprantantys ne tik žodžio jėgą, bet ir grožį.

Už kūrybingą ir produktyvų bendradarbiavimą su visuomene ir kario tarnybos reklamavimą apdovanotas Krašto apsaugos savanorių pajėgų štabo Karo prievolės ir komplektavimo skyriaus viršininko pavaduotojas vyr. eil. Laimis Bratikas.

Karo policijai skirtą apdovanojimą už įdomiausius klausimus moksleivių konkursui „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“ atsiėmė Karo policijos štabo viršininkas mjr. Vidmantas Žilakauskas.

Už kruopščias ir atsakingas intelektualaus lietuviško politinio žodžio paieškas diplomu ir tūta apdovanotas KAM Gynybos politikos ir planavimo departamento direktoriaus pavaduotojas Žilvinas Tomkus. KAM Ryšių ir informacinių sistemų vyr. specialistas vyr. ltn. Miroslavas Tribockis atsiėmė apdovanojimą už profesionalų ir atkaklų informacinių technologijų „kalbinimą“ gimtąja kalba. 

Renginyje už puoselėjamas tradicijas, išsaugotas meno ir kultūros vertybes bei tikėjimą Kariuomenės atgimimu pagerbtas ilgametis Kauno ramovės darbuotojas dm. kpt. Aleksandras Vytautas Dagys, prieškario Kauno įgulos karininkų ramovės šeimininko Jokūbo Dagio sūnus.

Neseniai iš tarptautinės misijos Afganistane grįžusiam dvyliktosios Goro provincijos atkūrimo grupės viešųjų ryšių karininkui kpt. Ainarui Jonaičiui įteiktas diplomas ir tūta už nepertraukiamą žinių ir nuotraukų srautą iš PAG stovyklos. 

Paminėti ir į renginį negalėję atvykti nominantai – Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos viešųjų ryšių vyr. specialistė vrš. Irena Jacevičienė, nuosekliai ir profesionaliai informuojanti visuomenę apie Akademijos veiklą, ir KAM Finansų ir biudžeto departamentas, kuriam skirtas apdovanojimas už atsakymus į dažniausiai pateikiamus žiniasklaidos klausimus. Diplomai ir tūtos pasieks juos artimiausiu metu.

Susirikusiems dainas atliko džiazuojantys KASP bigbendo muzikantai ir solistas j. eil. J. Brūzga.

„Jūrinio mazgo” apdovanojimas buvo įsteigtas 2000 m. tuometinio kariuomenės vado generolo majoro Jono Kronkaičio iniciatyva. Taip iki šiol skatinami ir pagerbiami kariai prisidedantys informuojant visuomenę apie Lietuvos kariuomenę, formuojant jos įvaizdį ir branginantys gimtąją kalbą.

Daugiau apie mazgus:

Olimpinis mazgas. Šis mazgas buvo pavadintas olimpiniu, nes yra rišamas iš penkių žiedų. Senovinis jūrinis mazgas yra kilęs iš „auksinio burlaivio amžiaus“ laikų, kuomet klestėjo arbatiniai, kailiniai ir opiumo kliperiai (kliperis – greitas XIX a. burlaivis). Jūrinėje kalboje šis mazgas vadinamas gana sentimentaliai – „Dvi širdys, mušančios kaip viena“. Šis mazgas buvo naudojamas virvės ar lyno sutrumpinimui.

Plokščiasis mazgas. Plokščiasis mazgas nuo seno laikomas vienu iš pačių patikimiausių mazgų rišant skirtingo storio virves. Rišant šį mazgą virvės persikeičia aštuonis kartus, todėl mazgas niekada stipriai neužsiveržia, net šlapia virvė nepraslysta, negadina virvės, nuėmus apkrovą lengvai atrišamas. Dėl savo plokščios formos mazgas naudojamas tempiant virvę špilio ar brašpilio pagalba (besisukantis ritės formos įrenginys naudojamas palengvinti virvės tempimą).

Daugkartinės aštuoniukės mazgas. Šis mazgas yra naudojamas virvės ar lyno sutrumpinimui. Išėjus laivui į jūrą kiekviena priemonė yra svarbūs, o lynas ar virvės senoviniuose burlaiviuose būdavo viena iš svarbiausių priemonių. Kad nereikėtų pjaustyti virvės, ją sutrumpinti buvo galima surišus daugkartinę aštuoniukę. Šiuo mazgu išsaugoma ir nepažeidžiama virvė, taip pat iš likusios virvės dalies surišus daugkartinės aštuoniukės mazgą gaunasi patogi rankena krovinio ar kitų daiktų nešimui.

Pagerintas durklo mazgas. Šis mazgas takelažinėje praktikoje (takelažas – laivo esamų lynų visuma) jau nuo seno yra vadinamas vienu geriausių norint surišti du didelio diametro lynus ar virves. Pagerintas durklo mazgas yra lengvai surišamas ir atrišamas.

Fotogalerija

Alfredo Pliadžio nuotr.

www.kam.lt

Kariuomenė , , , , , , , , , , , ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra