Mindaugo 750-osios mirties metinės

Autorius: Data: 2013-10-28 , 15:30 Spausdinti

Aldona RAMANAUSKIENĖ, Palėvenės moterų katalikių draugijos vadovė
Kupiškio dekanate

Agluonoje planuojama pastatyti paminklą karaliui Mindaugui ir karalienei Mortai. Projektų konkursas jau praėjo. Laimėjo skulptoriaus Vidmanto Gylikio kartu su architektais Jonu Anuškevičiumi ir Vyteniu Izokaičiu pateiktas projektas. Šis paminklas buvo planuojama pastatyti iki 750-ųjų karaliaus Mindaugo mirties metinių, tačiau organizatorių teigimu statyba stringa, nes nepakanka lėšų. Agluonos bazilikos šventoriuje stovi tik akmuo žymintis, kad čia bus pastatytas paminklas.

Išskirtinio dėmėsio Agluona sulaukia rugpjūčio 14-15 dienomis, kai į Švč. Mergelės Marijos Dangun Ėmimo iškilmes suvažiuoja tūkstančiai piligrimų iš viso pasaulio.

Ankstyvą sekmadienio, 2013 m. spalio 20 dienos, rytą Kupiškio dekanato tikintieji išvyko į Agluoną. Prie jų prisijungė Panevėžio miesto tarybos nariai su meru, Panevėžio moterų katalikių draugijos narės, Palėvenės moterys katalikės, Šiaulių miesto tikintieji, Birštono parapijos žmonės ir vilniečiai. Kaip kiekvienais metais taip ir šį kartą aplankėme Červonkos kapines, kuriose palaidoti 1918-1920 metais žuvę partizanai. Prie paminklo padėjome gėlių, uždegėme žvakutes, sugiedojom ,,Viešpaties Angelą“ pagerbdami kritusius už Lietuvos laisvę vyrus. Šių įvykių istoriją papasakojo Obelių istorijos muziejaus įkūrėjas, kilęs iš šio krašto buvęs partizanas, istorijos mokytojas Andrius Dručkus. Išvykome į Agluoną. Aplankėme Kristaus karaliaus kalną – skulptūrų kompleksą Eglės ežero pakrantėje 2 km nuo Agluonos. Prie skulptūros karaliui Mindaugui sugiedojome Lietuvos himną. Tada nuskubėjome į baziliką, kurioje buvo aukojamos šv. Mišios už karalių Mindaugą. Jas aukojo Agluonos bazilikos klebonas, Kupiškio dekanas kunigas dr. Rimantas Gudelis. Mišių metu giedojo Vilniaus šv. Kazimiero bažnyčios choras. Po jų visus piligrimus – o jų buvo apie 150 – pakvietė į bazilikos koplyčią konferencijai, kuri buvo skirta karaliaus Mindaugo 750-osioms mirties metinėms paminėti. Konferenciją vedė Kupiškio dekanas kunigas dr. R. Gudelis. Visus atvykusius iš Lietuvos pasveikino Lietuvos ambasadoriue Latvijoje Ričardas Degutis, kalbėjo Latvijos dailės akademijos profesorius Osvaldas Zvejsalnieks.

Po konferencijos rinkomės bazilikos šventoriuje prie akmens, kuris žymi būsimo paminklo vietą. Čia ambasadorius R. Degutis ir Latvijos atstovas padėjo gėlių, choristai vilniečiai dainavo lietuviškas dainas. Paskiau vienuolyno refektoriume vyko agapė. Pabendravę prie bendro stalo, pasivaišinę šeimininkų paruošta kava ir arbata išvykome į Kraslavą. Čia Šv. Liudviko bažnyčioje dalyvavome poeto ir kunigo Jono Mačiulio-Maironio parodos atidaryme. Ją atidarė Lietuvos ambasadorius Latvijoje Ričardas Degutis, Kupiškio dekanas kunigas dr. Rimantas Gudelis, Kraslavos klebonas papasakojo bažnyčios istoriją. Skaitė Maironio eiles latvių kalba. Skambėjo lietuvių tautos dainiaus, poeto Maironio sukurtos dainos, kurias atliko Vilniaus šv. Kazimiero bažnyčios choras. Aplankėme Pliaterių panteoną bažnyčios požemiuose. Kelionės pabaigoje lankėmės Kraslavos kraštotyros muziejuje, kuris yra įsikūręs šalia Pliaterių dvaro.

Nors kupiškėnai į Agluoną vyksta jau keleri metai iš eilės Liepos 6-ąją švęsti Mindaugo karūnavimo dienos, tačiau ir ši kelionė paliko daug gerų bei naujų įspūdžių. Dėkojame visiems, kurie prisijungė prie mūsų organizuojamos akcijos.

Nuotraukose:

1. Červonkos kapinėse

2. Agluonoje Kristaus karaliaus kalne prie skulptūros karaliui Mindaugui

3. Lietuviai šv. Mišiose Agluonos bazilikoje

4. Konferencijos metu kalba ambasadorius R. Degutis

5. Prie akmens, kuris žymi būsimo paminklo karaliui Mindaugui ir karalienei Mortai vietą bazilikos šventoriuje

Katalikų parapijos , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra