Metodinė – pažintinė išvyka į Baltarusijos nacionalinę biblioteką

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Paskutinę lapkričio (2007-11-30) dieną Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka savo darbuotojams organizavo kelionę į Minską. Jos tikslas – susipažinti su Baltarusijos Nacionaline biblioteka.

Į išvyką buvo pakviestos ir Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojos. Kartu su elektrėniečiais vyko direktorė Danguolė Banevičienė bei filialų vedėjos: Lentvario miesto – Svetlana Sreda, Paluknio – Marija Ščiglo, Tiltų – Elena Žilinskienė.

Turistiniu autobusu išvykę ankstyvą rytmetį, netrukus kirtome Medininkų ir Ašmenos pasienių punktus, o po pusantros valandos pasiekėme Baltarusijos sostinę – Minską. Minskas gražus, šiuolaikiškas miestas su naujų gyvenamųjų namų kvartalais, plačiomis gatvėmis, puikiu visuomeniniu transportu: metro, tramvajais, troleibusais. Per visą miestą važiavome ir grožėjomės pagrindiniu miesto – Nepriklausomybės – prospektu, kurio pabaigoje pernai duris atvėrė šiuolaikiška ir moderni Baltarusijos Nacionalinė biblioteka – tikras baltarusių pasididžiavimas. Šalia bibliotekos – paminklas knygų leidėjui Pranciškui Skorinai. Iš abiejų pusių paradines duris puošia graviūros. Viduje pastatas tviska marmurinėmis grindimis, laiptais, metalo ir stiklo konstrukcijomis. Pirmame aukšte prie įėjimo įsikūręs Baltarusijos banko skyrius, kur turistai gali pasikeisti valiutą, ir paštas, kuriame galima įsigyti baltarusiškų suvenyrų.

Mus pasitikusi bibliotekos ekskursijų vadovė Tatjana Begun, filologijos išsilavinimą įgijusi Baltarusijos Universitete, papasakojo bibliotekos kūrimosi istoriją, supažindino su bibliotekos darbu, skaityklomis, skaitytojų aptarnavimu. Čia dirba ne vien bibliotekininkai, bet ir kitų specialybių darbuotojai: ekonomistai, agronomai ir kt.

Baltarusijos Nacionalinė biblioteka įkurta 1921 m. prie Universiteto, 1932 m. perkelta į naują pastatą. Prieš II pasaulinį karą savo fonduose turėjo 2 mln. egzempliorių spaudinių ir įėjo į pasaulio didžiausių bibliotekų dvidešimtuką. Plečiantis fondams, iškilo būtinybė statyti naują biblioteką. 1989 m. buvo paskelbtas naujo pastato projektavimo konkursas. Originalų projektą sukūrė baltarusių architektai. Žlugus Tarybų Sąjungai, statybos buvo pradėtos 2002 m. lapkritį, o 2006 m. birželio mėnesį biblioteka jau atvėrė duris skaitytojams. Biblioteką statė 120 šalies organizacijų. Lėšas skyrė Baltarusijos valstybė, rėmė visi dirbantieji. Biblioteka pastatyta neįprasta kupolo forma, apgaubta stiklo plokštėmis. Naujo pastato aukštis – 73 m. II aukšte, priekyje paklotos vokiško stiklo grindys. Esant natūralios šviesos trūkumui, per jas labiau apšviečiamas I aukštas, o ir uždegus elektros lempas, grindims atspindint, padaugėja šviesos.

Statant biblioteką, buvo paskelbtas konkursas dailės kūriniams. Biblioteką puošia dailininkų darbai – 6 freskos, skirtos visoms Baltarusijos apskritims, trykšta 2 fontanai. Fojė – tikra meno galerija, čia eksponuojami konkurso būdu atrinkti geriausi baltarusių dailininkų darbai – paveikslai istorijos, folkloro, gamtos temomis, atlikti tapybos, metalo kaldinimo, medžio drožybos, siuvinėjimo ir kitais būdais. Visi bibliotekos baldai nauji, pagaminti šalies fabrikų. Yra poilsio kampeliai, vaikų žaidimų kambarys, kur tėvai gali palikti savo mažylius.

Pirmi trys aukštai – skaitytojų zona, viršutiniuose aukštuose – saugyklos. Biblioteka iš leidyklų gauna du privalomus egzempliorius, nuolat ruošia knygų naujienų parodas, keičiamas kas dvi savaites. Bibliotekoje sukaupta apie 8 mln. spaudinių, iš jų 0,5 mln. – atviruose fonduose. Skaitytojai norimą literatūrą gali rinktis elektroniniu būdu, jų paslaugoms – kompiuteriai, ir tradiciškai – II aukšte yra katalogai, čia budi bibliografai konsultantai. Yra devyniolika skaityklų, atskiros salės skirtos Prezidentui ir valstybės veikėjams, 490 vietų konferencijų salė. Bendrojoje skaitykloje skaitytojai aptarnaujami salėse pagal aukštąjį ir vidurinį išsilavinimą. Knygos iš saugyklų skaitytojus pasiekia konvejerine sistema. Užsakymai išpildomi per pusę valandos. Bibliotekoje daug kompiuterizuotų darbo vietų, skaitytojai 1 val. per dieną gali nemokamai naudotis internetu. Kopijavimas, skenavimas, papildomos informacijos paieška atliekama už nedidelį mokestį. Skaitytojai aptarnaujami nuo 16 m. su skaitytojo bilietu. Negrąžinus leidinių, iš bibliotekos išeiti negalima.

Ekskursijos pabaigoje užsukome į Knygos muziejų. Jame veikė senų knygų ir rankraščių paroda. Čia apžiūrėjome Pranciškaus Skorinos 1517-1518 m. spausdintas knygas, Evangeliją, išleistą Lietuvoje 1575 m., seniausius Rytų kraštų rankraščius, matėme pačią mažiausią knygą – miniatiūrinį A. Puškino ir M. Gorkio kūrybos leidinėlį, senovinius kalendorius, žymių Baltarusijos rašytojų knygas su autografais,
Petro I-ojo laikotarpio spaudinius, susipažinome su bibliotekos istorijos ekspozicija.

Po pietų liftu pakilome į 22 aukštą, dailės galerijoje pasigrožėjome estų dailininkų darbais, apžvelgėme Minsko miesto panoramą ir bibliotekos aplinką. Prie bibliotekos daug erdvės, ypač gražu vasarą, kuomet veikia fontanai, kanalais teka vanduo, parke sužaliuoja medžiai. Vasarą    miesto vaizdais galima grožėtis nuo 25 aukšto – atviros apžvalgos aikštelės. Graži biblioteka vakarais, kai visuose aukštuose užsidega šviesos, ji spindi tartum perlas, viliodama užsukti į  šį  mokslo ir kultūros lobyną.

Iš bibliotekos pasukome prie naujos šiuolaikiškos geležinkelio stoties. Į namus grįžome vėlai vakare. Už puikią kelionę, galimybę pabuvoti kaimyninėje šalyje, praturtinti savo žinias, gerus įspūdžius nuoširdžiai dėkojame ekskursijos organizatoriams – Elektrėnų savivaldybei ir viešosios bibliotekos direkcijai.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra