Keturis Šalčininkėlių stogastulpius pavyko išsaugoti

Autorius: Data: 2012-03-22 , 13:23 Spausdinti

Vladas KASPERAVIČIUS, Šalčininkai

Prieš metus nacionalinio istorijos laikraščio „Voruta“ straipsnyje „Šalčininkėlių stogastulpiai: rekonstrukcija ar naikinimas?“ (2011 m. sausio 7 d., nr. 1 (715), p. 15) rašyta, kad Šalčininkų rajone Šalčininkėliuose buvo sunaikintas 24 metus kraštą puošęs tautodailininkų medžio drožėjų ir kalvių sukurtas smulkiosios architektūros amsamblis.

Tąsyk kalbintas rajono savivaldybės meras Zdzislavas Palevičius paaiškino, kad stogastulpiai nuimti dėl to, kad stovėjo privačioje žemėje ir dėl susidėvėjimo juos ketinama restauruoti. Kol bus rastos lėšos ir meistras, stogastulpiai laikinai saugiai gulės rajono komunalinio ūkio „Tvarkyba“ teritorijoje.

Po to kritinio straipsnio Šalčininkų rajono savivaldybė 2011 m. vasarą skyrė lėšų medinių skulptūrų ansambliui restauruoti.

Deja, išgelbėti pavyko tik nedidelę dalį šio kultūros objekto. Pasak Vilniaus senamiesčio restauravimo instituto specialisto Andrejaus Zubkovo, kurį rajono savivaldybė pakvietė restauruoti ansamblį „Žmogui – taiką“, netinkama skulptūrų priežiūra daugumą iš jų sugadino negrįžtamai. Visą tą laiką, kol skulptūros buvo laikomos komunalinio ūkio teritorijoje, nebuvo atlikti jokie profilaktiniai darbai. Todėl iš vienuolikos medinių skulptūrų atstatyti pavyko tik keturias. Šios buvo nuvalytos nuo susikaupusio purvo, nušlifuotos ir padengtos antiseptiku bei bespalviu laku.

Pasak Šalčininkų rajono savivaldbės mero Z. Palevičiaus, jam buvo itin svarbu atgaivinti likusias medžio skulptūras. Kai tapo aišku, kiek pavyko išgelbėti skulptūrų, kilo svarbus klausimas – kur jas pastatyti? Ir rastas puikus sprendimas. Prieš savaitę keturios skulptūros buvo pastatytos naujai rekonstruotame parke prie Šalčininkų S. Moniuškos menų mokyklos.

Dieveniškių istorinio regioninio parko direktorius Robertas Jomantas apie tokį smulkiosios architektūros ansamblio likimą tepasakė, kad ši išeitis iš tokios keblios situacijos nebloga.

– Vis geriau negu puikus ansamblis būtų virtęs malkomis, – sakė bene vienintelis šiame krašte atsakingas už etnokultūrinio palikimo išsaugojimą specialistas. Šių keturių restauruotų skulptūrų, kai bus atstatytos, jau niekada nebus galima pavadinti ansambliu. Be to, nebuvo išsaugota nei ansamblio dokumentacija, nei planas, kuriame buvo pažymėtos tikslios ansamblio skulptūrų stovėjimo vietos. To buvo galima išvengti, jei šis kultūros objektas laiku būtų įrašytas į valstybės saugomo kultūros paveldo registrą. Šiuo metu į šį registrą įtraukta daugiau nei pusė Šalčininkų rajono kultūros objektų.

Kultūros paveldo departamento vyresniosios specialistės Rasos Trapikienės manymu, išsaugotoms ir atkurtoms mažosios architektūros ansamblio medinėms skulptūroms parke prie Šalčininkų menų mokyklos – tinkama vieta. Jos papuošė ir suteikė solidumo Vagnerio rūmų aplinkai. Ji mananti, kad prie stovinčių skulptūrų būtina įrengti stendą apie šių skulptūrų sukūrimo ir gyvavimo istorija. Tai visuomenei ir lankytojams bus gera bei tinkama informacija.

Autoriaus nuotr.

Nuotraukose:

1. Šitaip prieš dvejus metus atrodė stogastulpiai pamiškėje prie Šalčininkėlių

2. Restauravimo specialistui A. Zubkovui išgelbėti pavyko tik keturis stogatulpius

3, 4. Išgelbėtos medžio skulptūros ilgam sustojo parke prie S. Moniuškos menų mokyklos

5. Užrašas ant vieno stogastulpio graudžiai primena visų medinių paminklų likimą

Voruta. – 2012, bal. 14, nr. 8 (746), p. 7.

Rytų Lietuva , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra