MEDŽIO SIMFONIJA ŽEMAIČIŲ KRIKŠTUI

Autorius: Data: 2017-12-13 , 08:06 Spausdinti

MEDŽIO SIMFONIJA ŽEMAIČIŲ KRIKŠTUI

 

Alma BŪDVYTIENĖ, Žemaičių vyskupystės muziejaus vyr. muziejininkė, Varniai

Gruodžio 8 d. Varniuose Žemaičių vyskupystės muziejuje atidaryta nauja paroda „Medžio simfonija Žemaičių krikštui“, kurioje pristatyti Mažeikių krašto dievdirbių Antano Viskanto, Vaido Šopausko ir Alfonso Bendiko darbai. Lapkričio mėnesį Rokiškyje vyko medžio drožėjų konkursas-paroda, skirta garsiam dvidešimtojo amžiaus dievdirbiui Lionginui Šepkai atminti, kur pirmąkart dalyvavo ir šie mažeikiškiai tautodailininkai. Paroda eksponuojama nerenovuotoje Muziejaus patalpoje, buvusiame Seminarijos prokuratoriaus bute.

Ir darbai, ir autoriai skirtingi, bet juos visus jungia meilė medžiui ir ta meile jie noriai dalijasi su kitais. A. Viskantas ir V. Šopauskas savo kūrybinį kelią pradėjo nuo medinių šaukštų, toliau pastebėti ir paakinti tobulėti kibo į darbus ir šiandien dalyvauja įvairiose peržiūrose, konkursuose ir parodose, jų visų ir neišvardinsi. Pirmąkart parodos lankytojai galėjo pasigrožėti naujausiu ir niekur dar nerodytu Antano išdrožtu šviesaus ramaus veido Angelu. Žvelgiant į jį apima tokia ramybė ir palaima, bet pažvelgus iš kitos pusės pamatai žaismingai šelmišką Angelo išraišką. Kiti Antano darbai dideli monumentalūs, tad parodoje buvo pristatytos tik jų fofografijos. Kas lankėsi Viekšniuose, pastebėjo, kad miestą nuo gaisrų ir kitų negandų saugo A. Viskanto drožtas šv. Florijonas, o bažnyčios šventoriuje didelis koplytstulpis, skirtas Žemaičių krikštui. Šv. Florijonas ramus, susikaupęs, lėtai pila vandenį ant degančios bažnyčios. Kresnas, ramaus žemaitiško charakterio Rūpintojėlis saugo amžino poilsio vietą Tirkšlių kapinėse. Užvenčio bažnyčios šventorių puošia Antano drožtas kryžius.

Vaido Šopausko darbai labai ramių, nostalgiškai rimtų nuotaikų: tai kryžiai, Pietos, Rūpintojėliai, minimalistinių formų Prakartėlė. Gruodžio 8 d. katalikai švenčia Mergelės Marijos Nekalto Prasidėjimo šventę ir parodoje pamatėme Vaido išdrožtą Mergelės Marijos skulptūrą, nepaliestą dažų, tik sušildytą Vaido rankų. Nustebino ir tarp dievdirbių „nepopuliari“ šv. Veronikos skulptūra. Vaidas daro ir medinius žaislus, kokiais žaisdavo mūsų tėvai ir bočiai, o dabar visa ko persisotinę vaikai iš naujo atranda namudinius medinius žaislus.

Alfonsas Bendikas gimė Šilalės rajone, o drožti pradėjo tik išėjęs į pensiją. Jo darbai išraiškingi, vaizduojamų šventųjų veidai rimti, nors gali įžvelgti ir kažką panašaus į šypseną.

Apie savo kūrybinį kelią kalbėję kūrėjai santūriai vardijo pasiektus laimėjimus, atsakinėjo į gana suktus ir provokuojančius susirinkusiųjų suaugusių klausimus. O Parapijos dienos centro „Valančiaus pastogėje“ vaikams rūpėjo iš kokio medžio dievdirbiai drožia skulptūras, kokius naudoja instrumentus ir kur juos įsigyja.

Parodos nuotaiką pagyvino Varnių muzikos mokyklos mokinio 1-ojo tarptautinio Algirdo Ločerio akordeonistų konkurso, vykusio vasarą, Biržuose I-os vietos laimėtojo Viliaus Vasiliauskio atliktas kūrinys (mokytojas Algis Pleškys). Po parodos pristatymo visi skubėjo į Varnių šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčią, kur vyko Mergelės Marijos Nekalto Prasidėjimo iškilmė, o po šv. Mišių vyko sakralinės muzikos koncertas. Koncertavo Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos dainavimo katedros profesorės Audronė Eitmanavičiūtė ir Sabina Martinaitytė bei jų studentė telšiškė Monika Pleškytė.

Istorija Kultūra Menininkai Muziejai Parodos Renginiai Žemaičių krikšto 600 metų jubiliejus ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra