Mažeikių moksleiviai – Laisvės gynėjų takais

Autorius: Data: 2016-10-27 , 16:39 Spausdinti

Mažeikių moksleiviai – Laisvės gynėjų takais

Albertas RUGINIS, Mažeikiai

Š. m. spalio 11 d. Mažeikių r. savivaldybės Kultūros ir sporto skyrius drauge su Švietimo skyriumi, Lietuvos šaulių sąjungos Mažeikių kuopa ir Lietuvos politinių kalinių sąjungos Mažeikių skyrius surengė pažintinę ekskursiją po Mažeikių rajoną. Dalyvavo istorijos olimpiadų konkursų laimėtojai, kraštotyros darbų autoriai ir jų mokytojai iš dvylikos rajono mokyklų. Organizatoriams talkino Užlieknės ir Tirkšlių Juozo Vitkaus-Kazimieraičio mokyklų istorijos mokytojos Birutė Ovčinikova ir Jurgita Jonušienė.

Atvykę į Krakius, ekskursijos dalyviai toliau pusantro kilometro ėjo pėsčiomis – iki šaulių atstatyto partizanų bunkerio Milių kaimo miške. Čia juos pasitiko šauliai ir jaunieji šauliukai iš Mažeikių, Tirkšlių ir Viekšnių mokyklų.

Moksleiviai aplankė bunkerį. Jiems buvo papasakota apie 1948 m. balandžio 7 d. kautynėse žuvusius du partizanus.

Vaikai taip pat turėjo progos apžiūrėti šaulių ginklus, išsamiau susipažinti su Lietuvos šaulių sąjungos sukarintos visuomenės organizacijos veikla.

Paskui ekskursijos dalyviai patraukė į Viekšnių kapines prie „Vyčio“ būrio partizanų, žuvusių Purvinės miško kautynėse 1949 m. birželio 6 d., kapo – kenotafo.

Toliau žygio maršrutas vedė į Tirkšlių seniūnijos Jonaičių mišką, prie ten pastatyto Atminimo ženklo penkiems žuvusiems partizanams.

Pakeliui dar užsukta į Bružų kaimą, pas ten gyvenantį garbės šaulį Alfonsą Degutį. Čia ekskursijos dalyviai gavo užduotį – surasti gretimame miškelyje užmaskuotą partizanų bunkerį. Penktąjį lankomą objektą žygio dalyviai pasiekė Sedos seniūnijos Kirklių kaime. Apžiūrėti Jaugos sodybvietėje buvusio bunkerio likučiai. Būtent iš to bunkerio partizanai išėjo į Balėnų miške vykusį partizanų būrių susitikimą ir 1951 m. gegužės 9 d. žuvo kautynėse su čekistais.

Toliau kelias vedė Šerkšnės upės link, prie buvusio Ketūnų kaimo malūno užtvankos griuvėsių pastatyto paminklinio akmens, kuriame įrašyta, jog čia gimė žymus pietų Lietuvos partizanų vadas Juozas Vitkus-Kazimieraitis.

Dienai krypstant vakarop, pasiekiamas paskutinysis numatytas aplankyti objektas Rupeikių kaime.

Tai baltas medinis kryžius. Prie jo yra stendas, kuriame įrašyta, jog čia buvo sumesti nužudytų keturiolikos Sedos gyventojų kūnai. Juos 1941 m. birželio 25 d. žiauriai nukankino besitraukiantys iš Sedos raudonarmiečiai. Tylos minutėmis, šautuvų salvėmis ir uždegtomis žvakutėmis buvo pagerbti už Tėvynės laisvę paaukoję savo jaunas gyvybes partizanai.

Nepaisydami žvarboko vėjo ir nueitų bei nuvažiuotų kilometrų, žygio dalyviai grįžo kupini energijos ir įspūdžių. Jie pagilino žinias apie savo krašto istoriją, apie laisvės kovas ir skaudžias netektis.

Žygio dalyviai dėkoja jo koordinatorei Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyriausiajai specialistei Rūtai Končiutei-Mačiulienei ir tikisi kitų renginių organizuotai lankyti Mažeikių rajono paminklus.

Rūtos Končiutės-Mačiulienės nuotr.

Kultūra Naujienos Rezistencija , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra