Martyno Purvino Mažosios Lietuvos etnografiniai kaimai*

Autorius: Data: 2011-07-21 , 15:00 Spausdinti

Martyno Purvino Mažosios Lietuvos etnografiniai kaimai*

Ivona LUKŠA, Trakai

„Vorutos“ fondas išleido dr. Martyno Purvino knygą „Mažosios Lietuvos etnografiniai kaimai“.

Knygos autorius žinomas architektas Martynas Purvinas, humanitarinių mokslų daktaras (Architektūra ir menotyra), docentas. Nuo 1987 m. Kauno technologijos universiteto Architektūros ir statybos instituto mokslo darbuotojas. Tiria Lietuvos senuosius kaimus ir liaudies architektūrą, taip pat Mažosios Lietuvos kultūros paveldą. Dirbo rengiant ir leidžiant „Mažosios Lietuvos enciklopedijos“ tris tomus. M. Purvinas per tris dešimtmečius surinko gausią medžiagą apie savitus to regiono kaimus.

Knygoje apibūdinami 39 senieji Mažosios Lietuvos kaimai dabartiniuose Klaipėdos, Šilutės, Tauragės ir Jurbarko rajonuose bei Pagėgių savivaldybėje. Aprašoma jų istorinė raida, gyvenviečių ir jų sodybų pokyčiai, kaimo plėtra, tenykščių gyventojų verslai bei gyvenimo ypatybės. Viršelio autorius dailininkas prof. Alfonsas Žvilius. Knygos priešlapyje pateiktas Klaipėdos krašto žemėlapis (jo autorius Adomas Brakas). Ji iliustruota autoriaus nuotraukomis, kuriuose užfiksuoti senieji pastatai ir sodybos. Aprašomi žymiausi Mažosios Lietuvos kaimai: Bitėnai, Būbliškės, Plaškiai ir kt.. Pirmą kartą Lietuvoje išsamiai aprašoma šio specifinio entokultūrinio regiono gausių kaimų raida, remiantis įvairiais istoriniais šaltiniais bei ilgamečiais dr. M. Purvino tyrimais.

Knyga skaitytojus supažindina su savitu lietuviškos kaimiškos kultūros variantu, šimtmečiais gyvavusiu Mažojoje Lietuvoje ir okupacinio sovietų režimo sunaikintu po 1944 metų.

Jos pradžioje kelis pasvarstymus apie mažlietuvių gyvenimą, likimus plačiajame pasaulyje ir Lietuvoje skaitytojams taria Eva Milda Jankutė-Gerola. Vos ketverių metų 1928 m. ji persikėlė gyventi į Dreverną – kaimelį ant Kuršių marių kranto. Gavus įsakymą išsikraustyti iš Drevernos, E. Jankutė kartu su šeima persikėlė į Bitėnus, po to į Kolbergą ir Niujorką. 2002 m. E. Jankutė-Gerola persikėlė į Klaipėda ir tuo yra neapsakomai patenkinta.

Dr. M. Purvinas paskelbė daugiau nei 2 500 mokslinių, enciklopedinių ir publicistikos straipsnių apie kultūros paveldą, senuosius kaimus, liaudies architektūrą, Mažąją Lietuvą, urbanistiką bei kt. Savo straipsnius autorius skelbė ir užsienio spaudoje.

Knygos rėmėjai: LR Kultūros ministerija, Šilutės, Pagėgių, Tauragės savivaldybės

Ją galima įsigyti Vilniaus centriniame knygyne arba el. paštu: vorutosfondas@voruta.lt

* Purvinas Martynas, „Mažosios Lietuvos etnografiniai kaimai“, Trakai: VšĮ „Vorutos“ fondas, 2011, 352 p., spalvota, iliustruota.

Nuotraukose:

1. Dr. M. Purvinas su žmona Marija

2. Knygos viršelis

Voruta. – 2011, liep. 23, nr. 14 (728), p. 3.

Spauda , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra