Martyno Jankaus premija – rašytojai Editai Barauskienei

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

2008 m. rugpjūčio 22 dieną ant Rambyno kalno (Pagėgių sav.) iškilmingai įteikta Martyno Jankaus premija, kurią įsteigė Mažosios Lietuvos patriarcho vaikaitė Ieva Jankutė. Premija skirta už Mažosios Lietuvos kultūros paveldo puoselėjimą.

Reikia pridurti, kad I. Jankutė yra sugrįžusi iš užsienio į Lietuvą ir gyvena Klaipėdoje. Ji rūpinasi M. Jankaus palikimo išsaugojimu ir populiarinimu. Jos įsteigta  Martyno Jankaus premija skiriama tiems, kurie rūpinasi Mažosios Lietuvos kultūros paveldo išsaugojimu bei jo populiarinimu, rašo ir leidžia knygas apie Mažają Lietuvą.

Šios premijos laureatais 2006 tapo architektai Marija ir Martynas Purvinai, Birutė Žemgulienė, Giedrė ir Eugenijus Skipičiai. 2007 m. premija įteikta Junonai ir Vyteniui Almonaičiams ir M. Jankaus atminimą bei Amžinąją Rambyno kalno knygą sovietmečiu saugojusiai Algirdo Šarausko šeimai. Šiais metais premija suteikta priekuliškei, Pamario rašytojai Editai Barauskienei už knygą apie Martyną Mažvydą „Žodi, nekrisk ant akmens“.

E. Barauskienė už savo kūrybą jau yra pelniusi Ievos Simonaitytės premiją.

Rašytoja sulaukė ne tik Bitėnų kaimo gyventojų dėmesio, bet ir gausaus savo kūrybos gerbėjų bei sveikintojų būrio. Prie Rambyno kalno aukuro, kurį įžiebė Kazimieras Žemgulis, Ieva Jankutė ir patys jauniausi Bitėnų kaimo „vyrai“ Kostas Karklelis ir Lukas Gudaitis, rašytoją sveikino buvusi jos mokytoja Birutė Žemgulienė, premijos steigėja Ieva Jankutė, Pagėgių savivaldybės vicemeras Remigijus Špečkauskas, Šilutės rajono tarybos narys Arvydas Jakas, Lietuvos istorijos laikraščio „Voruta“  vyr. redaktorius Juozas Vercinkevičius, „Tauragės kurjerio“ redaktorius Renaldas Malychas, Bardinų pasienio užkardos vadas Bronislovas Burzdžius…

„Džiugu, kad kultūrinės mūsų krašto atminties įprasminimui pasirinktas Rambyno kalnas, nuo kurio iki Ragainės, kur kunigavo Mažvydas – tik per Nemuno plotį. Ši Lietuvos vieta tiek pat svarbi tiek Tauragei, tiek Pagėgiams, tiek Šilutei. Man smagu, kad Martyno Jankaus premijos laureatę, priekuliškę Editą Barauskienę šiandien sveikina trijų savivaldybių atstovai, dabar arčiausiai gyvenantys šalia buvusios Mažvydo katekizmo versmės“, – sakė Šilutės rajono tarybos narys A. Jakas.

Bitėnų kapinaitėse svečiai pagerbė M. Jankaus atminimą, padėdami gėlių ant Martyno Jankaus kapo.

Birutės ir Kazimiero Žemgulių sodyboje įvyko tradicinės gandrų palydėtuvės. Čia Bitėnų kaimo gyventojai ir svečiai susipažino su „Tauragės kurjerio“ laikraščio žurnalisto Eugenijaus Skipičio fotografijų paroda „Gyvenimas po Bitėnų dangumi“. Patyręs fotografas šventės dalyviams pristatė 50 įrėmintų fotografijų, kuriose užfiksuoti  jauni ir seni bitėniškiai, jų darbai ir dienos.

Rambyno regioninio parko direktorė Diana Milašauskienė apibendrino Pagėgių krašto draugijos „Sandūra“ ir Rambyno regioninio parko direkcijos įgyvendintą, du metus trukusį, projektą „Baltųjų gandrų apsauga Rambyno regioniniame parke, ugdant gyventojų aplinkosauginį sąmoningumą ir telkiant kaimo bendruomenes“.

Projekto koordinatorė Neda Leonavičiūtė vertindama rezultatus sakė:

„Atrodo, jog startavote puikiai. Joks projektas be bendruomenės konsolidacijos nebus vaisingas. Tik šiltame ir jaukiame avilyje būna darbingos bitės. Gražus jūsų kaimo pavadinimas, Dievo duotos gamtos dovanos leidžia keisti gyvenimo vertės suvokimą. Nebijokite savęs. Neuždarykite savyje idėjų, net, jei jos atrodo beprotiškos. Jeigu turėsite idėjų, pinigai pas jus visuomet ateis.“

Visuomenei buvo pristatytas Mažosios Lietuvos kultūros paveldo ir aplinkosaugos žurnalo „Rambynas“ pirmasis numeris, (sudarytojas E. Skipitis) kurį išleido Pagėgių krašto draugija „Sandūra“. Gausiai nuotraukomis iliustruotame leidinyje daug vietos skirta ne tik projekto atspindžiams, bet ir Mažosios Lietuvos kultūros paveldui. Bene pirmą kartą, pristatytas Bitėnuose gimęs poetas Vytautas Bakaitis. Ir kaip rašo E. Skipitis, „Bitėnai, pagaliau, turi savo poetą“. Labai įdomiai parašytą publikaciją „Poeto portretas Bitėnų  peizaže“ perskaitęs kiekvienas Mažosios Lietuvos mylėtojas ras naujų, iki šiol nežinomų dalykų…

Gandrais persirengę Bitėnų vaikai, kaip iš gausybės rago, dalino dovanas, o Bitėnų kaimo šeimininkės, griežiant Šilutės r. Bikavėnų liaudiškos muzikos kapelai „Lolytėlė“ (vadovė Violeta Gaižauskaitė), visus vaišino pyragais, sūriais, burnoje tirpstančiu Zofijos Zubrickienės keptu kugeliu ir Perutės Tolvaišienės gintarine gira.

Martyno Jankaus premijos įteikimas ir naujo žurnalo „Rambynas“ išleidimas žymi naujus kultūros pokyčius Mažojoje Lietuvoje. Prasminga, kad žurnalo išleidimas sutapo su M. Jankaus premijos paskyrimu bei įteikimu, ir kad „Rambynas“ atgaivina M. Jankaus leidybines tradicijas Bitėnuose. Visi tie, kas sumanė leisti „Rambyno“ žurnalą, yra verti didelės pagarbos ir visokeriopo visuomenės palaikymo.

Voruta. –  2008, rug. 6, nr. 17 (659), 1, 3.

Sena VorutaKomentarai


Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra
www.cutestockfootage.com