Marijampolėje perlaidoti per rezistencines kovas nužudytų partizanų palaikai

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Pirmadienį, 2010 m. rugsėjo 6-ąją, Marijampolėje Naujosiose kapinėse buvo perlaidoti šešių per rezistencines kovas nužudytų Lietuvos partizanų palaikai.
 
Nužudytųjų Lietuvos partizanų atminimą pagerbė Europos parlamento narys prof. Vytautas Lansbergis, krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė, krašto apsaugos ministrės patarėjas, buvęs Lietuvos kariuomenės vadas, dm. gen. mjr. Jonas Algirdas Kronkaitis, Marijampolės savivaldybės vadovybė, Lietuvos kariuomenės karininkai, Lietuvos laisvės kovų sąjūdžio atstovai, kiti svečiai. Šv. Vincento Pauliečio bažnyčioje Marijampolėje už nužudytus partizanus buvo aukojamos šv. Mišios.
 
Po mišių partizanų palaikai kariniais visureigiais buvo nuvežti perlaidoti į Marijampolės Naująsias kapines.
 
Per ceremoniją kreipdamasi į susirinkusiuosius krašto apsaugos ministrė R.Juknevičienė sakė: „Ištisas šimtmetis mus skiria nuo tų laikų, kai pasaulyje užgimė viena juodžiausių ir brutaliausių ideologijų – komunizmas.
 
Bet jo žiaurios pasekmės vis dar ženklina mūsų dienas. Šiandien perlaidojame tuos, kurie mylėjo tiesą ir nenusilenkė baisiai melo ideologijai.“ Ministrė kalbėjo, kad ta melo ir prievartos sistema padarė žmogaus sąmonėje tai, ko negali atlikti joks medicinos mokslas – juodą paversti baltu, o baltą – juodu.
 
Ji sakė, kad ir po dvidešimties nepriklausomybės metų Lietuva vis dar aiškinasi, kur yra tiesa, kur melas. „Šiandien liūdėdami, kad perlaidojame tuos, kurių vardų dar negalime pasakyti, dėkojame tiems, kurie atkakliai ir drąsiai žingsnis po žingsnio eina tiesos keliu“, – sakė ministrė. Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai pagerbiant Laisvės kovotojų atminimą iššovė pagarbos salves.
 
Nuo partizanų palaikų karstų nuimtos Lietuvos tautinės trispalvės buvo perduotos Lietuvos laisvės kovų sąjūdžio Marijampolės Tauro apygardos vadovybei.
 
Partizanų palaikai buvo rasti 1999 m. spalį Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Marijampolės filialo iniciatyva Marijampolėje prie Vytauto gatvės pastato, pažymėto 26-uoju numeriu, kuriame pokario metais veikė LTSR Valstybės saugumo liaudies komisariatas, vėliau – LTSR Valstybės saugumo ministerijos padalinys, atliekant archeologinius kasinėjimus. Jų metu, vos keletą metrų nuo pastato trijose duobėse aptikti šešių žmonių (dviejų moterų ir keturių vyrų) palaikai, užkasti po du, apipilti kalkėmis.
 
Be ypatingų ekspertizių buvo galima matyti, kad tai smurtinės mirties pasekmės: sulaužyti kaulai, suskaldytos kaukolės, užkimštos burnos, užrištos akys. Vienas iš mirusiųjų vilkėjo Lietuvos kariuomenės uniforminį švarką, ant kurio rasta saga su Vyčio ženklu. Tikėtina, kad jis galėjo būti Lietuvos karys.
 
Rasti palaikai buvo išsiųsti į Valstybinę teismo medicinos tarnybą ekspertizei atlikti.
 
Po ekspertizės palaikai visą laiką buvo saugomi Mykolo Romerio universiteto Teismo medicinos instituto Medicinos kriminalistikos laboratorijos Osteologiniame archyve, po to parvežti į Marijampolę ir iki perlaidojimo dienos buvo saugomi Marijampolės rajono apylinkės prokuratūroje.
 
KAM nuotr.
 
www.lrytas.lt
 
Nuotraukoje: Rasti palaikai buvo išsiųsti į Valstybinę teismo medicinos tarnybą ekspertizei atlikti

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra