Marijampolė minės Tūkstantmetį

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

2009 m. rugsėjo 6 d. Marijampolės mieste įvyks Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečiui skirtos iškilmės „Tūkstantmečio Lietuvos Sūduva“, kurių svarbiausias akcentas – naujojo paminklo miesto centre atidengimas. Šią dieną Sūduvos sostinėje laukiama atvykstant garbių svečių, valdžios atstovų, kalbininkų, kraštiečių iš visos Lietuvos ir užsienio.
Nuo paties ryto –  8.30 val. – iškilmingame Tarybos posėdyje bus įteikti garbingi savivaldybės apdovanojimai. Žinomai ilgametei gydytojai pediatrei, socialinių projektų iniciatorei, ilgametei Caritas organizacijos savanorei Emilijai Montvilienei bus įteiktas Marijampolės garbės piliečio ženklas; partizanui, politiniam kaliniui Vytautui Pijui Raibikiui – Šv. Jurgio Marijampolės globėjo ordinas; maestro profesoriui Sauliui Sondeckiui ir Danijos piliečiui buvusiam Viborgo Sondre mokyklos direktoriui, bendradarbiavimo tarp Marijampolės ir Viborgo Iniciatyvinės grupės nariui Stynui Erikui Andersenui – Šv. Jurgio Marijampolės globėjo medaliai. Apdovanojimus – UAB „Lietuvos monetų kalyklos“ sukurtus tauriųjų metalų ženklus ir liudijimus – pagal Savivaldybės apdovanojimų nuostatus įteiks Savivaldybės meras Vidmantas Brazys.
 
9.30 val. – Mažojoje bazilikoje bus aukojamos šv. Mišios už Sūduvą ir Tautiečius. Jas aukos JE vyskupas Juozapas Žemaitis MIC, Marijampolės miesto garbės pilietis.
 
11 val. – J. Basanavičiaus aikštėje bus iškilmingai atidengtas ir pašventintas paminklas „Tautai, Kalbai. Lietuvos vardo tūkstantmečiui paminėti 1009-2009“. Paminklo autorius – marijampolietis skulptorius Kęstutis Balčiūnas, sukūręs Prezidento dr. K. Griniaus memorialą, Šv. Jurgio skulptūrą Vilniaus Gedimino prospekte ir kt. Šiuo originaliu meniniu statiniu siekta įprasminti krašto žmonių ir visų lietuvių tautinės savimonės ir kalbos gaivintojų bei puoselėtojų indėlį į gimtosios kalbos, kultūros ir tautiškumo išsaugojimą. „Nuo keturkampio pagrindo (keturi kampai simbolizuotų keturis Lietuvos etninius regionus) kyla keturkampė sraigtinė aukšta kolona, simbolizuojanti tautos kelią, veržimąsi į išlikimą. Ant kolonos viršaus – veržlus su ietimi rankoje raitelis ant jauno eiklaus žirgo. Žirgas simbolizuoja tautos veržlumą ir jos nenutrūkstantį skrydį į ateitį (juk žirgas lietuvį lydėjo visą gyvenimą: ir darbe, ir kovoje, ir kūryboje, žirgas, beje, yra vaizduojamas Lietuvos, o taip pat ir Marijampolės herbe). Žirgas su raiteliu vaizduojami judesyje – skriejantys, lekiantys – toks veržlus yra ir tautos gyvenimas. Jaunuolis ant žirgo – tai atvira, laisva tauta, kuri savo rankose laiko pasaulio svertą ietį – tautos kovos, žodžio ir išlikimo simbolį. Horizontali ieties padėtis simbolizuoja kovos už kalbos ir tautos išlikimą jėgų pusiausvyrą“, – taip savo meno kūrinį apibūdina pats menininkas. Pjedestalas ir sraigtinė kolona pagaminti iš rausvojo kiniško granito, žirgas su raiteliu – sidabro spalvos iš storo nerūdijančio plieno. Skulptoriaus pasiūlymu stambesnių rėmėjų vardai bus iškalti ant paminklo pjedestalo. Dar kovo pabaigoje į statomo paminklo pamatus buvo įmūryta kapsulė su laišku, primenančiu protėvių triūsą ginant tautiškumą ir kalbą ir prašant saugoti gimtąjį žodį kaip tautos išlikimo pagrindą, ateities kartoms.
 
Po atidengimo ir pašventinimo ceremonijos Kultūros centre rengiamas šventinis labdaros koncertas. Jį sutiko dovanoti garsūs atlikėjai, buvę arba esantys marijampoliečiai. Koncertuos operos solistai Edmundas Seilius, Gitana Pečkytė-Vilkelienė, Benjaminas Želvys su „Baritonų trio“, populiariosios muzikos atlikėjai Roma Mačiulytė, Ovidijus Vyšniauskas, Laima Lapkauskaitė su grupėmis „Mokinukės“, „Studentės“. Visus šventinius renginius vesti pakviestas aktorius Gintaras Mikalauskas. Kvietimus į koncertą galėjo įsigyti įstaigos, įmonės, pavieniai žmonės, paaukoję paskirtą pinigų sumą paminklo statybos darbams apmokėti. Nepaisant to, kad paminklas jau stovės, tai bus raginama daryti ir koncerto metu bei vėliau iki šių metų galo.
 
Buvo daug diskusijų, ar reikia šiuo laikmečiu Marijampolei ir Lietuvai paminklo. Anot Savivaldybės mero Vidmanto Brazio, šiuo sunkiu finansiškai laikotarpiu niekas nebūtų pradėjęs statyti paminklo, tačiau jis suplanuotas prieš trejus metus, supirktos medžiagos, todėl nebuvo kur trauktis, be viso to – tik šie metai Lietuvai jubiliejiniai. Bendra šio ilgaamžio meno kūrinio vertė – 2 mln. 308 Lt. Per 2007-2008 m. buvo apmokėta 1 mln. 446 tūkst. 500 Lt. Šių metų pradžioje buvo kreiptasi finansinės paramos į Seimą, Vyriausybę, įstaigas, įmones, organizacijas, visus kraštiečius, Lietuvos žmonės, išeivius už Atlanto, Punsko lietuvius. Iki rugpjūčio 28 d. į specialią atsiskaitomąją sąskaitą buvo pervesta beveik 68 tūkstančiai litų. Meras kreipėsi į Lietuvos savivaldybių asociaciją, prašydamas visus Lietuvos merus padėti paskleisti paminklo paramos idėją jų savivaldybių gyventojų tarpe.
 
Projekto iniciatoriai ir organizatoriai laukia visų, kurie dar neapsisprendė, bet galbūt ketina prisidėti prie turtingos Sūduvos krašto istorijos, jo vaidmens įprasminimo ilgame ir sudėtingame mūsųvalstybės formavimosi, bendrinės kalbos gimimo ir išsaugojimo kelyje. Paminklui „Tautai, Kalbai. Lietuvos vardo tūkstantmečiui paminėti 1009-2009“ paaukoti galima į atsiskaitomąją sąskaitą LT68 7044 0600 0666 9855 AB SEB banke.
 
Finansinių rėmėjų vardus paminklo autorius K. Balčiūnas yra pažadėjęs iškalti ant paminklo pjedestalo (tuo atveju, jei fiziniai asmenys perves ne mažiau kaip 1 000, 5 000 ar 10 000 litų, juridiniai asmenys – ne mažiau kaip 3 000, 10 000 ar 25 000 litų). Kad rėmėjo vardas būtų iškaltas paminklo atidengimo iškilmėms – 2009 m. rugsėjo 6 d. – prašoma tai atlikti iki š. m. rugsėjo 1 d. Vėlesnių aukotojų vardai bus iškalti vėliau. Šiam tikslui atliekant banko pavedimą reikėtų nurodyti vardą ir pavardę ar firmos pavadinimą didžiosiomis spausdintinėmis raidėmis. UAB „Telšių praktika“ yra pagaminti specialūs rėmėjo ženkleliai, kurie primins apie Tūkstantmečio minėjimą Marijampolėje.
 
Galima paaukoti telefono skambučiu: 8 900 70001 – paaukosite10 Lt; 8 900 80001 -paaukosite 5 Lt (skambinti gali TEO fiksuoto ryšio abonentai, „Omnitel“ ir „Bitės“ išankstinio apmokėjimo paslaugų – kortelių „Extra“, „Ežys“ ir „Labas“ – turėtojai); trumpąja žinute, surenkant žodį „Tautai“: numeriu 1416 – paaukosite 2 Lt; numeriu 1417 – paaukosite 5 Lt.
 
Tad kviečiame visus aplankyti Marijampolę – Sūduvos širdį, pamatyti miesto centre iškilusį išskirtinį paminklą „Tautai, Kalbai. Lietuvos vardo tūkstantmečiui paminėti“, kokio šis miestas niekada neturėjo, bet tikrai nusipelnė.

www.suduvosgidas.lt

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra