Marija Remienė – Valstybinės J. Basanavičiaus premijos laureatė
Autorius: Voruta Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti
2010 m. lapkričio 23 d. Vilniaus paveikslų galerijoje įvyko seniausio išeivijoje „Draugo“ dienraščio ir jo šeštadieninio „Kultūros“ priedo bendradarbių ir bičiulių susitikimas su šių metų Valstybinės Jono Basanavičiaus premijos laureate Marija Remiene (susitikimas įvyko premijos įteikimo išvakarėse).
Susitikime kalbėjusi Aldona Žemaitytė išsakė daug gražių žodžių, kuriais apibūdino M. Remienę ir jos kultūrinę, visuomeninę veiklą, „Draugo dienraščio ir „Kultūros“ priedo svarbą. Taip pat pabrėžė sąvoką „tautinis tapatumas“ kaip savesnę lietuviams negu „tautinis identitetas“. Dr. Aldona Vasiliauskienė pasidalino prisiminimu, kaip per gimtuosiuose M. Remienės Musninkuose (Širvintų r.) vykusį jos susitikimą su vietiniais gyventojais keli mokiniai atnešė mokyklinį suolą, kuriame pasodino viešnią. Toks gestas buvo suprastas kaip musninkiečių noras savo kraštietei suteikti kuo daugiau šilumos, jaukumo jausmo prisimenant vaikystės laikus. A. Vasiliauskienė paminėjo M. Remienės knygą „Atsukant gyvenimo laikrodį atgal“ ir akcentavo, kad joje autorė prisiminimus rašo paprastai, be pykčio, nuoskaudų, tad viskas atrodo buvę lengviau negu iš tiesų.
Vakaro metu taip pat gerų žodžių viešniai iš JAV negailėjo ir Renate Šerelytė, prof. dr. Alfonsas Motuzas, dr. Gediminas Mikelaitis, operos solistas Vincentas Kuprys. Beveik visi kalbėjusieji pirmą įspūdį, pirmą susitikimą su M. Remiene prisiminė buvus ypatingą. Susitikime taip pat dalyvavo prof. Mečislovas Jučas, Gražina Mareckaitė ir kt.
Aktorius Egidijus Stancikas gražiai metaforiškai palygino M. Remienę su bitute, kuri nenuilsdama darbuojasi. Jam pritardamas dainininkas Mindaugas Jankauskas atliko dainą apie bites. Dar daugiau šilumos ir taip draugiška, beveik šeimos atmosfera dvelkiančiam vakarui suteikė E. Stancikas, padeklamavęs keletą eilėraščių. Jis taip pat pasidalino įspūdžiais apie savo ir M. Remienės pažintį, bendradarbiavimą rengiant gastroles po įvairias JAV valstijas ir taip puoselėjant lietuvišką kultūrą.
Operos solistai Kristina Zmailaitė ir Edmundas Seilius iš savo su Čiurlionio kvartetu paruošto repertuaro atliko dainas ne tik vokiečių, bet laureatės garbei ir keletą kūrinių lietuvių kalba.
Susitikimo metu M. Remienė tarė padėkos žodį. Susirinkusieji išgirdo aiškų, sodrų kalbėjusiosios balsą, taisyklingą lietuvių kalbą ir tik vos juntamą neryškų akcentą. Tai gražiai susiejama su šios kultūrininkės mintimi, kad „svarbu išlaikyti savo spaudą, savo lietuvišką žodį. <…> Mes, vyresnieji išeiviai kalbėdami lietuviškai nevartojame svetimybių. Kiti sako, kad tada mūsų kalba senoviška. O aš sakau, kad ji teisinga, tikra lietuviška“.
M. Remienė prasitarė mananti, kad lietuvių išeivija JAV nedings, bet ji jau bus kitokia lietuvybė nei buvo. „Draugo“ dienraštis yra lietuvybės dvasia, o „Kultūros“ priedas – kultūrinis žiburys“ – teigė viešnia.
Vakarą nuotaikingai ir energingai vedė muzikologė Zita Kelmickaitė. Ji tęsdama minėtosios metaforos apie bitutę plėtotę linkėjo, kad laureatė kaip ta bičių motinėlė ir toliau sėkmingai rūpintųsi, kad aviliai dūzgėtų, kad medus būtų saldus. Baigiantis susitikimui susirinkusieji padainavo „Ilgiausių metų“.
Turbūt visa M. Remienės veiklos prasmė, lietuvybės puoselėjimo priežastys telpa jos ištartuose žodžiuose: „Mano širdis yra Lietuva…“
Juozo Vercinkevičiaus nuotr.
Nuotraukoje: Susitikimo akimirka. Iš kairės: R. Šerelytė, Z. Kelmickaitė, dr. G. Mikelaitis, prof. dr. A. Motuzas, M. Remienė, A. Žemaitytė, dr. Vasiliauskienė
Voruta. – 2010, lapkr. 27, nr. 22 (712), p. 1, 14.
Komentarai
Naujienos
-
Lietuvos istoriografijos paminklas – Adolfo Šapokos redaguota „Lietuvos istorija“
-
VSD apie grėsmes nacionaliniam saugumui: „Lietuvos piliečiai yra ganėtinai atsparūs tokiam poveikiui ir geba atskirti tikras žinias nuo melagingų, nepasiduoda destruktyvioms idėjoms“
-
Kovo 11-ąją pasaulio lietuvius suburs šventinis koncertas iš Seimo
-
Parlamentaras Kęstutis Vilkauskas Kultūros komitete pristatė Lietuvos istorinių sostinių plėtros idėją
-
Popiežius Irake. Ką reiškia vizitas Najafo mieste?
Lietuva
-
Lietuvos istoriografijos paminklas – Adolfo Šapokos redaguota „Lietuvos istorija“
-
VSD apie grėsmes nacionaliniam saugumui: „Lietuvos piliečiai yra ganėtinai atsparūs tokiam poveikiui ir geba atskirti tikras žinias nuo melagingų, nepasiduoda destruktyvioms idėjoms“
-
Kovo 11-ąją pasaulio lietuvius suburs šventinis koncertas iš Seimo
-
Kviečiame naudoti Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos 31-osioms metinėms sukurtą vizualinę medžiagą
-
Pernai daugiau nei 200 kartų bandyta papirkti muitinės pareigūnus
Istorija
-
Lietuvos istoriografijos paminklas – Adolfo Šapokos redaguota „Lietuvos istorija“
-
Kunigas Ambraziejus Jakavonis
-
Česlovas Iškauskas. Žydai – bolševikų tarnyboje
-
Istoriko Algirdo Grigaravičiaus monografija „Jonas Smilgevičius – kitoks signataras“ (II)
-
Nors dvaras labai nugyventas, suniokotas, perstatytas ir dar sudegęs, jis vis tik lieka vertingas istorine prasme – mena 1863 m. sukilimą
Kultūra
-
Parlamentaras Kęstutis Vilkauskas Kultūros komitete pristatė Lietuvos istorinių sostinių plėtros idėją
-
Ši knyga galiausiai privers jus susimąstyti, kiek iš tikrųjų asmeniškas yra ką tik jūsų išsiųstas elektroninis laiškas
-
Šv. Kazimiero šventės renginiai
-
Lietuvos valstybininkui, diplomatui, istorikui Petrui Klimui – 130
-
Šiemet brandos egzaminai prasidės anksčiau nei pernai
Religija
-
Popiežius Irake. Ką reiškia vizitas Najafo mieste?
-
Zigmas Tamakauskas. Lietuvos Didžiųjų kunigaikščių žemės žiedas…
-
Šv. Kazimieras – 400 metų Visuotinės Bažnyčios liturginiame kalendoriuje
-
Veliuonos bažnyčia – bendra kunigaikščių Vytauto Didžiojo, Zigmanto Vazos, karalienės Bonos investicija
-
A.A. T. Vytautas Merkys SJ (1927 03 17 – 2021 02 01)
Renginiai
-
Šv. Kazimiero šventės renginiai
-
Knygos „Mažosios Lietuvos periodinė spauda 1811-1939 m.“ pristatymas
-
„Knygų savaitės“ metu vyks virtuali „Nieko rimto“ mugė: susitikimai su rašytojais, autografai ir rimtos staigmenos
-
Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia kartu švęsti Vasario 16-ąją! Trys virtualios programos moksleiviams
-
Neeilinė galimybė prisiminti Vilniaus katedros ir jos statytojų istoriją, mieste gyvavusias vienuolijas ir jų palikimą, o Vasario 16-osios proga – atrasti Fribūro universiteto (Šveicarija) vaidmen...