Maironio lietuvių literatūros muziejuje – paroda „Žemaitė ir jos epocha“

Autorius: Data: 2015-06-02 , 09:18 Spausdinti

Maironio lietuvių literatūros muziejuje 2015 m. gegužės mėnesį atidaryta paroda ,,Žemaitė ir jos epocha“, skirta rašytojos Julijos Žymantienės-Žemaitės ir literatūros kritiko Povilo Višinskio jubiliejams. Šiemet birželio mėnesį Žemaitei sukaktų 170 metų, o P. Višinskiui – 140 metų.

Parodoje eksponuojami J. Beniuševičiūtės-Žymantienės – Žemaitės rankraščiai, asmeniniai daiktai, iliustracijos, knygelės, leistos XX amžiaus pradžioje. Daugiausiai fotografijų turime iš rašytojos gyvenimo JAV. Čia ji Čikagoje įamžinta su aktore Une Babickaite, su draugėmis, su Aleksandra ir Andrium Bulotais. Įdomiausia turima fotokopija – Žemaitė su gausia šeima. Lankytojai pamatys rašytojos bičiulių Gabrielės Petkevičaitės-Bitės, Jono Jablonskio, Unės Babickaitės, Sofijos Čiurlionienės, Uršulės Jokubauskaitės portretines fotografijas. Apie rašytojos jaunystę pasakos dailininkės Aldonos Skirutytės darbai: „Žemaitė mokosi pas dėdiną“, „Slaugo sukilėlį Stasiuką“, „Žemaitė pas sukilėlius“.

Parodos puošmena – rašytojos memorialiniai daiktai. Stenduose pamatysite Žemaitės piniginę, pirštinaitę, rankinuką ir batelius ir baltą šilkinę skarelę, be kurios neįsivaizduojame rašytojos. Visose nuotraukose ir atvirukuose, suvažiavimuose ir susibūrimuose, Lietuvoje ir Amerikoje – ji su liaudiška skarele. Šiltu žvilgsniu rašytoja žvelgia iš Marijos Cvirkienės ir Rimto Kalpoko tapytų portretų. Mažuosius lankytojus sudomins dailininkės Albinos Makūnaitės iliustracijos knygai „Kaip Jonelis raides pažino“.

Kartu parodoje rodomi ir P. Višinskio, atvedusio Žemaitę į literatūrą, archyvo eksponatai: laiškai žmonai Juzefai Mikuckaitei-Višinskienei, fotografijos, memorialinis daiktas – kišeninis literatūros kritiko laikrodis, dovanotas žmonai. Įdomiausias P. Višinskio eksponatas – rankraštinis mokslinis darbas „Antropologinė žemaičių charakteristika“, parašytas rusų kalba su piešiniais ir skaitmeninėmis lentelėmis.

Eksponuojami pirmieji bei vėlesnių metų P. Višinskio knygelių leidimai: „Mažas elementorius arba skaitymo ir rašymo mokslas“, „Visuotinas, lygus, slaptas ir betarpiškas balsavimas“.

Parodą „Žemaitė ir jos epocha“ parengė Senosios literatūros skyriaus vedėja Regina Mažukėlienė, apipavidalino dailininkė Inga Zamulskienė.

Birželio 9 d., antradienį, Maironio lietuvių literatūros muziejuje (Rotušės a. 13, Kaunas) vyks renginys, skirtas rašytojos Julijos Žymantienės-Žemaitės 170-osioms metinėms paminėti.

Programoje:

17 val. Lietuvos ūkininkių draugijos Kauno krašto moterų parengtos parodos „Skarelių žydėjimas“ atidarymas. Žemaičių dainas atliks folkloro ansamblis „Kupolė“ (Vadovė Daiva Bradauskienė).

17.30 val. parodos „Žemaitė ir jos epocha“ atidarymas. Pristatys – Senosios literatūros skyriaus vedėja Regina Mažukėlienė.

18 val. neskelbto rašytojos Aldonos Ruseckaitės biografinio romano „Pasaulis pagal Žemaitę“ ir

Žemaitės kūrybos ištraukų skaitymai. Atliks aktoriai Vilija Grigaitytė, Martyna Gedvilaitė, Henrikas Savickis.

Renginį ves muziejaus direktorė Aldona Ruseckaitė

Parodos , , , , , , ,



Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra