M. Paknio paskaita apie Vilniaus Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios brolijų istoriją

Autorius: Data: 2011-10-04 , 09:41 Spausdinti

2011 m. spalio 6 d., ketvirtadienį, 18 val. Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9) vyks paskaita „Švč. M. Marijos Maloningosios brolija Antakalnio bažnyčioje ir jos meno vertybės“.

Paskaitą skaitys istorikas dr. Mindaugas Paknys

Vilniaus Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčia laikoma vienu iš gražiausių Lietuvos baroko paminklų. Dažniausiai dėmesys kreipiamas į dosnią fundatoriaus LDK etmono Mykolo Kazimiero Paco mecenatystę, solidžią bažnyčios architektūrą, aukšto lygio puikius italų dailininkų sukurtus lipdinius. Tačiau šalia meninio paveldo verta prisiminti ir dar vieną Antakalnio bažnyčios išskirtinumą. Istorikas M. Paknys yra pastebėjęs, kad ji, kaip ir dar kelios Vilniaus bažnyčios, yra išvengusi prievartinio okupantų uždarymo ir pastoracinė veikla joje nepertraukiamai vykdoma nuo XV a. pabaigos iki dabar.

Vilniaus priemiestyje kadaise įkurta parapija vienijo Antakalnio, Žvejų ir dalies Užupio priemiesčių gyventojus. Parapijoje XVII–XIX a. aktyviai veikė dvi brolijos – Penkių Kristaus žaizdų ir Švč. M. Marijos Maloningosios, kurių nariai buvo Vilniaus miestiečiai, daugiausia Antakalnio gyventojai. Apie brolijų veiklą šiandien liudija išlikę istoriniai rankraštiniai šaltiniai, meninis paveldas.

Paskaitoje bus pristatyta brolijų istorija, jų įsteigimo aplinkybės, brolijų religinė ir bendruomeninė veikla, meniniai užsakymai. Didesnį dėmesį pranešėjas skirs Švč. M. Marijos Maloningosios brolijai. Taip pat bus pasakojama apie dviejų Antakalnio bažnyčios altorių, kuriuos prižiūrėjo abi brolijos, sukūrimo istoriją ir ikonografiją.

Bažnytinio paveldo muziejuje saugomi unikalūs meno kūriniai, tiesiogiai besisiejantys su abiejų Antakalnio brolijų veikla. Muziejaus ekspoziciją puošia XVII a. nešiojamas altorėlis, priklausęs Penkių Kristaus žaizdų brolijai. Tai vienas iš ankstyviausių ir gražiausių mūsų dienas pasiekusių procesijų altorėlių Lietuvoje.

Muziejuje taip pat galima apžiūrėti Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios trijų altorių antepedijus, brolijos mišiolą, procesijų vėliavą.

Maloniai kviečiame dalyvauti!

Bažnytinio paveldo muziejus , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra