LPKTS XVII suvažiavimo rezoliucija dėl vykdomų ir nevykdomų reformų

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Permainų koalicijos Vyriausybė buvo užsimojusi greitai ir efektyviai įvykdyti daugybę seniai pribrendusių struktūrinių reformų energetikos, valstybės valdymo, sveikatos ir socialinėje apsaugoje, teisėsaugoje, švietimo ir mokslo bei krašto apsaugos srityse – iš esmės beveik visose svarbiausiose teisingumo ir visuomenės gerovę užtikrinančiose sferose.
 
Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga jau ne kartą savo viešais pareiškimais ir rezoliucijomis yra pripažinusi tų reformų būtinumą ir joms pritarusi. Tačiau, nors naujoji Vyriausybė dirba jau pusantrų metų, vienos reformos vyksta vangiai, kitos realiai vis dar nepradedamos. Kyla pavojus, kad tariantis ir diskutuojant sulauksime kadencijos pabaigos ir liksime prie suskilusios geldos.
 
Visuomenei svarbiausia Teisėtvarkos sistemos reforma dar visai nepradėta. Nepradėtas naujos redakcijos Teismų įstatymo projekto svarstymas Seime. Jame turėjo būti numatytas didesnis teismų atvirumas visuomenei ir visuomenės atstovų dalyvavimas kai kuriose teisminiuose procesuose. Nors dar senovės romėnai žinojo, kad teisingumas yra valstybių pagrindas, Lietuvoje svarbesni, atrodo, kiti dalykai.
 
Iš esmės nevyksta kariuomenės reforma. Gedimino Kirkilo vyriausybės nustatyta tvarka silpnina kariuomenės gynybinį pajėgumą, pavojingai mažina kariuomenės rezervą ir savanorių pajėgas, jaunimas nerengiamas Tėvynės gynybai. Laikome pareiga priminti Seimui ir Vyriausybei: kas nemaitina savo kariuomenės – maitins svetimą.
 
Energingiausiai vykdoma energetikos ūkio reforma. Pagaliau panaikintas LEO-LT, skirstomųjų tinklų turtas grąžintas valstybei, rimtai užsiimta elektros tiekimo tinklų jungčių su Švedija ir Lenkija statyba ir gamtinių dujų alternatyvaus tiekimo paieškomis bei Visagino AE projektavimu. Visa tai netolimoje ateityje sumažins Lietuvos energetinę priklausomybę nuo Rusijos, tuo pačiu sustiprins mūsų saugumą.
 
Toli pažengusią švietimo ir mokslo reformą iš esmės vertiname teigiamai. Tačiau mums kelia nerimą akivaizdžiai silpnėjantis jaunimo pilietinis ir tautinis patriotinis ugdymas. Didelę žalą kaimo gyventojams daro mažų pradinių mokyklų naikinimas. Siūlymai privačias švietimo įstaigas ir aukštąsias mokyklas išlaikyti viešosiomis lėšomis, lygiai kaip ir valstybines, mūsų nuomone, yra pastarųjų diskriminavimas, nes valstybinės negali rinkti mokesčių iš moksleivių ar studentų.
 
Reformuojant sveikatos sistemą žengtas didelis žingsnis jos racionalizavimo kryptimi. Bet dėl to pasunkėjo sveikatos įstaigų pasiekiamumas pacientams. Šeimos gydytojo institucijos kūrimas liko tik formalus veiksmas, pasiekiamumo ir paslaugų kokybės nepagerino, pacientų eilių nesumažino. Vaistų atpiginimo kampanija, panaši į viešųjų ryšių akciją, atrodo žlugo.
 
Socialinės apsaugos srityje pokyčių nepastebime, išskyrus pensijų ir socialinių išmokų sumažinimą, nors ir reikalingą, bet labai negatyviai visuomenės priimtą. Apsiribojama begalinėmis diskusijomis ir nesibaigiančiais darbo grupių posėdžiais. Piktnaudžiavimai išduodant nedarbingumo lapelius ir nedarbingumo lygio nustatymo procedūrose nepašalinti.
 
Valstybės valdymo reforma žengia smulkiais žingsneliais. Bene vienintelis ryžtingas žingsnis – apskričių panaikinimas atneša daugiau žalos nei naudos. Padidina nedarbą, atitolina valstybės teikiamas paslaugas nuo gyventojų, labiau centralizuoja valdymą. Iš apskričių centrų atima svarbią plėtros faktoriaus funkciją, iš vietos gyventojų – darbo vietas. Nematome didesnių poslinkių korupcijos ir kontrabandos pažabojimo darbuose.
 
LPKTS ragina Seimą ir Vyriausybę nedelsti vykdant būtinas reformas ir laiku koreguoti reformų programas, kai tik išryškėja negatyvios pasekmės ar kliūtys. Atkreipiame dėmesį, kad sveikatos, švietimo, kultūros ir kitų kasdienių paslaugų koncentravimas tik didesniuose miestuose skurdina kaimo bendruomenių intelektinį potencialą ir menkina bažnytkaimių ir miestelių vystimosi faktorius.
 
Kaunas
2010-05-15
 
Suvažiavimo pirmininkai

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra