LPKTS pareiškimas „Dėl Lino Linkevičiaus atsiprašymų“

Autorius: Data: 2013-02-26 , 10:05 Spausdinti

LIETUVOS POLITINIŲ KALINIŲ IR TREMTINIŲ SĄJUNGOS

 P A R E I Š K I M A S 

„Dėl Lino Linkevičiaus atsiprašymų“

 2013-02-23

Kaunas

Laisvės kovų dalyvius, buvusius politinius kalinius ir tremtinius papiktino užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus atsiprašinėjimas Varšuvoje be jokios nuodėmės ar kaltės. Gėdą padarė sau ir visiems oriems lietuviams.

Būdamas Varšuvoje su oficialiu vizitu 2013 m. vasario 7 d. L.Linkevičius viešai atsiprašė lenkų už tai, „kaip Lietuvos politikai pasielgė tragiškai žuvusio Lenkijos Respublikos prezidento Lecho Kačinskio viešėjimo Lietuvoje metu 2010 m., Seimui nepritariant lenkiškų pavardžių rašymui asmens dokumentuose lenkiškais rašmenimis.“ Tą jis padarė duodamas interviu Lenkijos laikraščiui „Žečpospolita“.

Pirmiausia tuo metu Prezidentas nebuvo žuvęs. Antra, po Prezidento žūties Seimas pareiškė nuoširdžią užuojautą lenkų tautai ir paskelbė gedulą. Trečia, Seimas tuo pat metu pritarė alternatyvaus projekto, kuriame buvo numatoma galimybė autentiškam pavardžių rašymui ne pirmajame paso lape, svarstymui. Kas neprieštarauja Lietuvos Respublikos įstatymams ir buvo palankiai vertinta Konstitucinio Teismo išaiškinime.

Ministras taip neaiškiai ir nesklandžiai ištarė atsiprašymo žodžius, lyg iš anksto nepasiruošęs ar išsigandęs, kad liko neaišku, už ką ir dėl ko jis atsiprašė. Argi už tai, kad Lietuvos parlamentarai nepanorėjo laužyti galiojančių įstatymų? Tolimesni įvykiai patvirtina, kad atsiprašymas nebuvo derintas nei su Respublikos Prezidente, nei su Ministru Pirmininku. Abu jie nuo savo ministro viešo pareiškimo atsiribojo. Respublikos Prezidentė pareiškė ministrui pastabą, kad valstybės ar tautos vardu gali atsiprašinėti tik aukščiausi tautos rinkti pareigūnai. Gaila, kad ji šį kartą savo ministrui buvo atlaidesnė, apsiribojo pastaba. Kai savo laiku buvęs užsienio reikalų ministras V. Ušackas turėjo atsistatydinti.

Esame susirūpinę ir pasipiktinę, kad kaimyninės valstybės ar užsienio visuomeninės organizacijos nuolat bando Lietuvai nurodinėti, kaip mes turėtume vertinti savo istoriją, tvarkyti savo teritorijos infrastruktūrą, kaip turėtume elgtis su savo tautinėmis mažumomis, kada, kur ir kam leisti ar neleisti rengti manifestacijas.

Raginame:

– Respublikos Prezidentę griežčiau vertinti aukštų valstybės pareigūnų neatsakingus pareiškimus;

– R.L. Seimą oficialiai pareikšti Lenkijos vadovams, kad neleistina kištis į nepriklausomos Lietuvos valstybės vidaus reikalus ir grubiai nurodinėti, kaip Lietuva privalo tvarkyti savo piliečių švietimo ar viešųjų užrašų reikalus. Ir nedelsiant juos išspręsti. Ne taip, kaip to nori R. Sikorskis ar V. Tomaševskis, o taip, kaip tai padarė latviai, nepažeidžiant Lietuvos įstatymų ir Konstitucijos;

– Seimo TS-LKD frakciją svarstyti galimybę inicijuoti apkaltą ministrui L. Linkevičiui už Lietuvos valstybę žeminantį atsiprašymą.

Pritariame Prezidentės nuomonei, kad geri santykiai su kaimynais galimi tik abipusės pagarbos pagrindais. Santykiuose su kaimynais mums nepriimtinos jų „vyresniųjų brolių“ pozos. Negalima aukoti ilgalaikių tautos interesų nei dėl draugiškų santykių, nei dėl energetinės nepriklausomybės.

Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Valdyba

Nuotraukoje: L. Linkevičius

Lietuva , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra