Linkėjimai iš saulėtosios Italijos

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

2010 m. kovo 10 d., trečiadienį, 17 val. klausytojai yra kviečiami į Bažnytinio paveldo muziejuje esančių itališkų vargonų pirmąjį koncertą „Linkėjimai iš saulėtosios Italijos“. Vargonuos ir apie XVI-XVIII a. italų vargonų muziką papasakos vargonininkas Vidas Pinkevičius.
 
Koncerto programoje skambės Lietuvoje itin retai atliekamų XVI-XVIII a. italų kompozitorių Andrea Gabrieli, Girolamo Frescobaldi, Carlo Gervasoni, Giovanni Battista Pergolesi, Ignazio Cirri, Gaetano Valerj ir Giuseppe Gherardeschi kūriniai.
 
Kaip pasakojo V. Pinkevičius, vargonai, esantys Bažnytinio paveldo muziejuje, atkeliavo kaip dovana iš Vokietijos. „Bėgant amžiams, italų vargonai nedaug keitėsi ir, nors šis unikalus instrumentas buvo pastatytas XIX a., jis puikiai tinka atlikti ir senesnių laikų italų muziką“, – teigė atlikėjas.
 
Anot vargonininko, Renesanso epochai atstovaus kompozitorius iš Venecijos Andrea Gabrieli. „Jis su savo sūnėnu Giovanni išgarsėjo todėl, kad dirbo Šv. Morkaus katedroje, kurios architektūrinės savybės – keli skirtingose vietose esantys balkonai leido kurti taip vadinamą polichorinę muziką. Šioje katedroje du, trys ar net keturi chorai vienu metu galėjo pasiekti įspūdingus stereofoninius ir aido efektus. Gabrieli ir kitų kompozitorių dėka Venecijos tradicija paplito ir kitose Europos šalyse, ypatingai šiaurės Vokietijoje,“ – mintimis dalinosi vargonininkas.
 
Pasak V. Pinkevičiaus, klausytojai su itališkuoju baroku galės susipažinti per Romos Šv. Petro bazilikos vargonininko Girolamo Frescobaldi kūrybą. „Frescobaldi į istoriją įėjo jau vien dėl to, kad jis pirmasis Europoje visą savo dėmesį skyrė klavišiniams instrumentui, o ne chorinei muzikai, kaip buvo įprasta tuo metu. Pasakojama, kad jo improvizacijų pasiklausyti ateidavo apie 5 000 žmonių,“ – pasakojo V. Pinkevičius.
 
„Klasicizmo ir Romantizmo epochoje Italijoje viešpatavo opera, kurios intonacijos persismelkė ir į vargoninį stilių. Todėl šį vakarą klausytojai galės pasimėgauti ir puošniomis kadencijomis ir triukšmingais maršo ritmais“, – žadėjo vargonininkas.
 
Nacionalinės vargonininkų asociacijos prezidentas, vargonininkas V. Pinkevičius studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, 2001-2003 m. Rytų Mičigano universitete (JAV) įgijo Humanitarinių mokslų magistro diplomą, o 2006 m. Nebraskos-Linkolno universitete (JAV) apsigynė Muzikos menų daktaro laipsnį. V. Pinkevičius šiuo metu dėsto Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje, yra aktyvus vargonų ir improvizacijos meno propaguotojas ir Vilniaus universiteto vargonininkas.
 
Koncerto programa:
 
Andrea Gabrieli (c. 1510-1586) – Toccata del decimo tono per organo
 
Girolamo Frescobaldi (1583-1643) – Bergamasca
 
G. Frescobaldi – Aria detto Baleto
 
Carlo Gervasoni (1762-1819) – Grave
 
Giovanni Battista Pergolesi (1710-1736) – Sonata per organo
 
Ignazio Cirri (1711-1787) – Sonata III: Larghetto-Allegro
 
Gaetano Valerj (1760-1822) – Rondo grazioso
 
G. Valerj – Siciliana
 
Giuseppe Gherardeschi (1759-1815) – Vargonų sonata, imituojanti karinio orkestro grojamą maršą
 
www.bpmuziejus.lt

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra